Tu sú odpovede na to, čo spôsobuje, čo je pomáha a čo je dobré na nechutenstvo u detí

Nechutenstvo býva pomerne častým prejavom, napríklad pri chrípke alebo pri chorobe spojenej so zápalom či infekciami respiračného systému alebo celkovo. Špeciálne u detí však býva nechutenstvo aj bežným prejavom súvisiacim hlavne s odmietaním jedla.

V tomto ohľade bývajú príčiny rôzne, pre rodičov je však dobrou správou, že iba menšina takýchto situácií má chorobný základ. Naopak, veľa z toho sa dá ovplyvniť prirodzenými zmenami týkajúcimi sa stravovania ako aj skladby stravy. Ak chcete vedieť, čo je na nechutenstvo u detí najlepšie, alebo aké vitamíny či lieky vám pomôžu, čítajte ďalej.

Ako vzniká nechutenstvo u detí, jej špecifiká a faktory

Nechutenstvo je pojem, ktorý súvisí prevažne s jedlom, no má širšie symptómy. Ide o stav, ktorý je charakterizovaný nielen nechuťou do jedla či nízkym apetítom, ale aj celkovou nechuťou vychádzajúcou obvykle z pocitov plnosti, nevoľnosti či nízkej vitality.

S nechutenstvom tak môžu súvisieť nielen fyziologické problémy spojené s chorobou či tráviacou sústavou a rôznymi zažívacími problémami, ale aj tie psychogénne. Môže ísť napríklad o  únavu, pocit malátnosti a nedostatočnej výkonnosti alebo tiež stres, hlavne zo školy. Niekedy ho môže spôsobiť užívanie určitých liekov a ich vedľajšie vplyvy.

Jamieson Vitamín B12 Metylkobalamín 100 µg

  • Podpora nervového a imunitného systému
  • Vplyv na únavu a vyčerpanie
  • Pôsobenie na kardiovaskulárny systém

Béres Drops Plus

  • Podpora imunity a ochrany buniek
  • Zlepšenie vitality a pôsobenie proti únave
  • Vplyvy súvisiaci s trávením

PROBIO-FIX

  • Pomoc pri zažívacích problémoch
  • Podpora trávenia a obnova črevnej mikroflóry
  • Zlepšenie imunity

Okrem toho treba v prípade detí brať do úvahy aj nasledovné podmienky:

  • hlavne u menších detí býva nechutenstvo spojené s ochoreniami infekčného, zápalového či chrípkového typu a to z dôvody, že ich priebeh je intenzívnejší
  • zároveň zohrávajú veľkú úlohu aj pravidelnosť jedenia a prostredie, v ktorom dieťa konzumuje potraviny, ak je príliš rušivé a rozptyľuje ho, stráca sa chuť do jedla
  • problémom bývajú samozrejme aj rôzne zažívacie problémy a ťažkosti, napríklad nafukovanie, hnačka, zápcha, nadúvanie, plynatosť či prekyslenie žalúdka
  • v niektorých prípadoch býva dočasne a krátkodobo nechutenstvo aj prirodzené, najmä pri prechode dojčiat na nemliečnu stravu alebo v období tzv. vzdoru

ČO ZAHŔŇAJÚ VYŠETRENIE A DIAGNOSTIKA

V prípade, ak má rodič podozrenie, že nechutenstvo u dieťaťa môže súvisieť s vážnejšou príčinou, mal by navštíviť lekára. Ten spraví vyšetrenie, ktoré obvykle zahŕňa ultrazvuk brucha, RTG hrudníka, testy na alergie, CRP test, krvný obraz a gastro vyšetrenia.

Príznaky a prejavy nechutenstva u detí

Nechutenstvo so sebou prináša viacero rôznych spoločných a súvisiacich prejavov, problémov a symptómov. Niektoré sú už na prvý pohľad zrejmé a ide o priame následky či príznaky, iné môžu mať len nepriamy súvis. Ich prítomnosť aj intenzita sú individuálne.

Medzi tie najčastejšie skupiny prejavov a javov patria:

Prejavy týkajúce sa apetítu: Najčastejšie je nechutenstvo spojené s nedostatočným apetítom do jedla, ktorý môže byť znížený viac alebo menej. Okrem toho sa dostavuje aj pocit plnosti v žalúdku alebo tiež nevoľnosť, niekedy už dokonca pri pohľade na jedlo.

Fyziologické a psychické vyčerpanie: Ak je nechutenstvo pri chorobe, tak najčastejšie býva jeho sprievodným príznakom celkové vyčerpanie. To sa týka poklesu vitality a únavy tak po fyziologickej, ako aj po psychogénnej stránke, taktiež sa objavuje malátnosť.

Zažívacie a tráviace problémy: Medzi súvisiace problémy spojené s nechutenstvom patria zvracanie, ktoré sa obvykle vyskytuje naraz so spomínanými nevoľnosťami, ďalej spomalenie trávenia, nadúvanie, plynatosť, zápcha, hnačka alebo pálenie záhy.

Riešenie nechutenstva u detí doma

Pôsobiť na nechutenstvo sa dá dvoma spôsobmi. Prvým je pôsobiť na jeho príčinu, napríklad ak nechutenstvo súvisí s chorobou, tak liečiť túto chorobu. Druhým spôsobom je zamerať sa na externé faktory, kde je možné využiť aj domácu liečbu.

V rámci podpornej terapie by ste mali siahnuť po:

Pestrejší jedálniček

Príliš fádna a z hľadiska živín aj chutí monotónna strava je veľmi problémovým faktorom z hľadiska chuti na jedlo. Snažte sa preto nakombinovať jedálniček tak, aby bol čo najviac pestrý, či už ide o ovocie, zeleninu alebo iné rastlinné a živočíšne zdroje.

Úprava a zlepšenie pitného režimu

Nielen to, čo dieťa je, ale aj to, čo pije, má výrazný vplyv na chuť do jedla a celkovo na nechutenstvo u detí. Minimalizujte sladené a bublinkové nápoje, rovnako tak nepodávajte tekutiny naraz s jedlom. Lepšie je piť menšie dávky a počas celého dňa.

Obmedzenie negatívnych vplyvov

Na chuť do jedla či naopak nechutenstvo k nemu a nechutenstvo celkovo vplýva vo veľkej miere aj okolité prostredie a to hlavne u detí. Minimalizovať treba stres, nadmerné fyzické či psychické vyčerpanie a užívanie niektorých liekov s vedľajšími účinkami.

Úprava spôsobu stravovania

Okrem toho, čo dieťa konzumuje, je nemenej dôležité aj to, ako. Základom správneho stravovania je pravidelnosť, podávanie radšej menších porcií, sústredenie sa iba na jedlo, správna teplota pokrmu a samozrejme, vyvarovať sa treba núteniu do jedla.

Viac pohybu aj oddychu

Niekedy môže nechutenstvo do jedla súvisieť aj s nedostatočným hladom v dôsledku nedostatočného vydania energie. Preto je, hlavne u detí, dôležitý pravidelný pohyb počas dňa. Po ňom by zas mal nasledovať aj oddych, ktorý upokojí tráviacu sústavu.

Podporné prípravky aj lieky

Veľmi dôležitou súčasťou podpornej domácej terapie v prípade vážnejších tráviacich ťažkostí typu kyslosť žalúdka, hnačka či pokazený žalúdok, sú aj doplnky výživy a lieky. Tie ponúkajú rýchlu úľavu, komplexnú podporu trávenia a viaceré aj zlepšenie metabolizmu.

NAJLEPŠIE JE KOMPLEXNÉ RIEŠENIE

Pokiaľ nie je nechutenstvo u dieťaťa spôsobené chrípkou alebo nejakým ochorením tráviaceho charakteru, je najlepším riešením komplexné pôsobenie. To znamená zmena jedálnička, zlepšenie pitného režimu a celkové zlepšenie životosprávy a životného štýlu.

Výživové doplnky a prípravky na nechutenstvo u detí

Podporiť trávenie a činnosť tráviacej sústavy, ale napríklad aj pôsobiť proti niektorým zažívacím ťažkostiam, to je úloha viacerých doplnkov výživy a podporných prípravkov. Viete si ich zakúpiť voľne bez lekára a aj bez toho, aby ste mali recept.

Na výber máte naozaj veľký sortiment prípravkov:

Najčastejšie sa jedná o tabletky, kvapky, sirupy, kapsuly či žuvacie tablety, ktoré pomáhajú na stav žalúdka a čriev, prípadne celkovo na trávenie a metabolizmus

Tieto produkty majú prírodné zloženie a tieto výhody:

  • prirodzené a bezproblémové pôsobenie bez väčších rizík
  • nemusíte sa báť vážnejších vedľajších vplyvov a kontraindikácií
  • siahnuť môžete po všeobecných aj špecializovaných prípravkoch

Plusom je, že cez tieto voľne dostupné doplnky viete podporiť nielen trávenie s pomocou enzýmov a mastných kyselín, či stav čriev s pomocou probiotík, ale napríklad pôsobiť aj na pálenie záhy, prekyslenie žalúdka a metabolizmus tukov. V zložení sa totiž nachádzajú hlavne bylinné extrakty na tráviacu sústavu, ale aj prospešné vitamíny a minerály.

Lieky na nechutenstvo u detí

Pokiaľ je nechutenstvo spojené s vážnejšími tráviacimi a zažívacími ťažkosťami, hlavne intenzívnejšou hnačkou, zápchou, pálením záhy, plynatosťou, nevoľnosťou, bolesťami žalúdka či nadúvaním, aj u detí viete využiť niektoré lieky.

Medzi tie, ktoré sú dostupné bez receptu, patria tieto:

Sortiment zahŕňa žuvacie tablety, perorálne kapsuly a tabletky, sirupy, roztoky a kvapky, ale aj rôzne čaje a čajoviny, spoločným menovateľom je perorálne užívanie

Oproti bežným doplnkom sú lieky odlišné v tomto:

  • majú silnejšiu koncentráciu a používajú sa u nich aj syntetické látky
  • pôsobenie je viac špecializované na daný problém
  • vďaka lepšiemu zloženiu je nástup účinkov rýchlejší a viditeľnejší

K dispozícii sú napríklad lieky obsahujúce tráviace enzýmy, lieky s laktobacilmi a probiotikami, liečivá pozostávajúce z bylinných výťažkoch, aminokyselín či mastných kyselín, ale aj špecializované tabletky s účinnými látkami na plynatosť, peristaltiku čriev či bolesti a kŕče v bruchu. Pred ich užitím si ale prečítajte príbalový leták.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na nechutenstvo u detí

V prípade, že je nechuť do jedla spojená s problémami, ktoré treba riešiť liekmi, ale aj vtedy, ak chcete celkovo podporiť apetít a trávenie, môžete všetky tieto produkty, lieky, doplnky výživy a prípravky zakúpiť bez akéhokoľvek problému prakticky v každej lekárni.

Jamieson Vitamín B12 Metylkobalamín 100 µg

  • Podpora nervového a imunitného systému
  • Vplyv na únavu a vyčerpanie
  • Pôsobenie na kardiovaskulárny systém

Béres Drops Plus

  • Podpora imunity a ochrany buniek
  • Zlepšenie vitality a pôsobenie proti únave
  • Vplyvy súvisiaci s trávením

PROBIO-FIX

  • Pomoc pri zažívacích problémoch
  • Podpora trávenia a obnova črevnej mikroflóry
  • Zlepšenie imunity

Okrem kamenných lekární však viete využiť aj online nákup v tých internetových:

  • je to výhodnejšie a ušetríte, nakoľko ceny v online lekárňach sú zvyčajne nižšie
  • nemusíte nikam ísť, objednávku spravíte z pohodlia domova aj cez mobilný telefón
  • máte to pohodlnejšie, prípravky vám prídu vo forme zásielky a to priamo domov
  • na jednom mieste máte väčší výber, nemusíte tak osobne obehávať lekárne

Zároveň je takýto spôsob nákupu veľmi jednoduchý a podobný objednávke aj v bežnom eshope. To v praxi znamená, že len vložíte do online košíka to, čo potrebujete, vyplníte svoje údaje, zvolíte spôsob platby a typ doručenia a zadáte adresu pre kuriérsku firmu.

Vďaka tomu môžete bez problémov nakúpiť tak cez počítač, ako aj cez telefón. Navyše, viaceré známejšie lekárne ponúkajú aj nadštandardné zákaznícke služby. To sa môže v praxi prejaviť napríklad rýchlejším doručením aj do 24 či 48 hodín, viacerými možnosťami bezhotovostnej platby či jednoduchou objednávkou bez registrácie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.81

27 Hodnotení