Guarana: Aké má účinky, dávkovanie, vedľajšie účinky a použitie v prášku aj cez tablety

Guarana: Aké má účinky, dávkovanie, vedľajšie účinky a použitie v prášku aj cez tablety

Pod pojmom guarana sa myslí obvykle látka, ktorú si veľa ľudí asociuje s kofeínom a to pre jej povzbudivé účinky a to, že ju využívajú aj energetické nápoje obsahujúce kofeín. Ide však o rastlinu oficiálne nazvanú Paulínia nápojová a z ktorej sa využívajú jej semená.

Z nich sa vyrába špeciálna pasta, ktorá sa následne používa v rôznych druhoch potravín, nápojov, ale napríklad aj v doplnkoch výživy a prípravkoch, či už ide o čaj, prášok alebo tablety. Guarana patrí medzi známe stimulanty centrálneho nervového systému, no má napríklad aj pozitívny efekt na chudnutie. Ak chcete vedieť viac, čítajte ďalej.

Čo je guarana, aký má pôvod a ako sa prejavuje jej nedostatok

Paulínia nápojová, z ktorej sa získava to, čo sa hovorovo nazýva guarana, je popínavým kríkom pochádzajúcim z južnej Ameriky, konkrétne z oblasti Amazónie. Ide o zelenú rastlinu s červenými bobuľovitými plodmi, no guarana sa získava z jej semien a to drvením a neskorším pražením. Samotný názov je odvodený od pôvodného indiánskeho kmeňa.

V samotnej hmote, ktorá vznikne spracovaním spomínaných semien, sa okrem iného nachádza aj kofeín. Pôvodní obyvatelia si z guarany pripravovali nápoj horkej chuti, ktorý mal kávovitú vôňu. Využíva sa však aj v potravinárstve a farmaceutickom priemysle.

Shake 4 Fit&Slim

 • podpora pri redukcii tukov a chudnutí
 • nadobúdate pocit sýtosti
 • urýchľuje metabolizmus

Machine Man Burner

 • spaľovač tukov novej generácie
 • zrýchľuje metabolizmus a podporuje rozvoj prirodzenej bakteriálnej flóry tráviaceho traktu

Spaľovač tukov The Ripper

 • veľmi silný a účinný spaľovač tukov s rýchlym nástupom účinku
 • kontrolujú aj chuť do jedla a poskytujú stálu energiu

Čo sa týka látok obsiahnutých v guarane, ich nedostatok vplýva na tieto oblasti:

Centrálnu nervovú sústavu: Ak budete pociťovať nadmernú únavu, vyčerpanie, nedostatok psychických síl a zhoršenú schopnosť koncentrácie, toto sú prvé negatívne javy.

Trávenie a metabolizmus: Spomalená látková premena, nadmerný hlad a prejedanie sa, to všetko sú situácie, ktorých riziko sa zvyšuje pri nedostatku látok z guarany.

Kardiovaskulárny systém: Látky nachádzajúce sa v guarane majú priaznivých vplyv na krvný obeh a stav žíl, ich nedostatok pôsobí v tejto oblasti zas negatívne.

Užívanie guarany v rôznych podobách sa odporúča hlavne týmto skupinám ľudí:

 • každému, kto chce zhodiť nadbytočnú hmotnosť a odbúravať tuky
 • špeciálne ženám s problémovou menštruáciou alebo ženám v prechode
 • ľuďom po chorobe, ktorí hľadajú prostriedky na efektívnu rekonvalescenciu
 • športovcom, ktorí potrebujú stimulant pred výraznejšou fyzickou záťažou

MOŽNÉ NEŽIADUCE ÚČINKY

Čo sa týka rizík pri užívaní guarany, tak, ako aj iné rastliny, aj tu môžu nastať vedľajšie účinky v prípade predávkovania. Ide hlavne o negatívne pôsobenie na nervový systém, čiže zvýšenie nervozity a nepokoja, rovnako tak problémy s nadmerným zvýšením tlaku.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie guarany

Guarana sa získava z rastliny Paulínia nápojová, no využíva sa vo viacerých podobách a to tak v rámci potravín, ako aj nápojov alebo niektorých špecifických produktov a prípravkov. Využiť všetky jej benefity na ľudský organizmus tak možno v rôznych podobách.

Tu sú formy a podoby guarany, ktoré môžete použiť vo vnútri aj navonok:

Potravinárske produkty: V rámci potravinárstva sa guarana využíva hlavne v produktoch na zvýšenie energie, či už ide o hotové tekuté nápoje, prípadne rôzne cukríky a pastilky.

Tabletky a kapsuly: Ide o najčastejšiu podobu doplnkov výživy. Tie môžu mať všeobecný vplyv, ale aj špecializovaný, napríklad na chudnutie alebo na podporu výkonu.

Prášok: Ak by ste si chceli doma pripraviť nejaký nápoj, alebo by ste si chceli guaranu pridať do jedla, k dispozícii je aj podoba prášku. Pozor však, aby bol prírodného zloženia.

Vonkajšie prípravky: Guarana býva aj súčasťou niektorých kozmetických prípravkov, ktoré sa aplikujú navonok. Ide hlavne o krémy, masti alebo kozmetiku na vlasy.

Čo sa týka dávkovania alebo dennej dávky, dodržujte tieto pravidlá:

 • ak si pripravíte z prášku čaj, pite ho raz denne, nie však večer
 • pri doplnkoch výživy sa riaďte presnými inštrukciami od výrobcu
 • na podporu výkonu pred športovaním užite guaranu 30 až 60 minút vopred
 • kozmetiku používajte denne a pravidelne, ideálne aj viac mesiacov

Účinky a na čo guarana pomáha

Guarana nepatrí síce medzi tie látky, bez ktorých by nemohol organizmus riadne fungovať, no napriek tomu má jej užívanie alebo vonkajšie použitie viacero pozitívnych efektov. Dôležité je však dlhodobejšie dávkovanie a používanie v optimálnom množstve.

Čo sa týka oblastí, kde má najlepšie účinky, patria sem tieto:

Vitalita a nervový systém

Najdôležitejším účinkom, ktorý guarana má, je podpora fungovania nervového systému, nakoľko ide o stimulant centrálnej nervovej sústavy. Ruka v ruke s tým ide zvýšenie mentálnej vitality, hlavne zlepšenie sústredenia sa, pamäte a potlačenie únavy.

Fyzická sila a výkonnosť

Druhým dôležitým vplyvom guarany je zlepšenie nielen psychickej, ale aj fyzickej vitality. Rastlinu aj preto užívajú športovci na podporu výbušnosti a intenzity pri tréningu, celkovo podporuje bdelosť, pomáha pri väčšej fyzickej záťaži a zlepšuje výkon.

Prirodzená imunita

Látky, ktoré guarana obsahuje, hlavne veľa vitamínu C, majú pozitívny vplyv na imunitný systém a prirodzenú obranyschopnosť. To v praxi znamená, že rastlinu možno z dlhodobého hľadiska využíva aj na podporu imunity a to hlavne na preventívne účinky.

Srdcovocievny systém

Ak máte problémy s nízkym krvným tlakom, nedostatočnou činnosťou srdca alebo chcete aj zlepšiť stav ciev a žíl, môžete po guarane siahnuť bez akýchkoľvek problémov. Látky v nej obsiahnuté pomáhajú zvýšiť tlak a sú prevenciou na srdcové problémy.

Chudnutie a metabolizmus

Jedným z dôležitých účinkov rastliny je stimulácia trávenia a látkovej premeny. Výsledkom je tak jednak podpora metabolizmu, ale zároveň aj pozitívny vplyv na zníženie nadbytočnej hmotnosti, zlepšenie vylučovania vody z tela a pomoc pri spaľovaní tukov.

Ostatné čiastkové vplyvy

Čo sa týka ďalších účinkov, ktoré guarana na organizmus má, patria sem pomoc s tlmením bolestí hlavy, zlepšenie vylučovania kyseliny mliečnej zo svalov a aj zníženie rizík svalovice, pomoc pri hnačke a zlepšenie hospodárenia tela s teplom.

NIELEN VNÚTORNÝ, ALE AJ VONKAJŠÍ VPLYV

Čo sa týka guarany, jej priaznivé vplyvy sú nielen vo vnútri organizmu, ale môžu byť aj navonok. Vo vonkajšej podobe sa využíva na pokožku a podporu jej pevnosti či elasticity, v dezodorantoch vďaka obsahu silíc a aj v kozmetike na vlasy a po kúpeli.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s guaranou

Prv, než začnete guaranu v rôznych podobách a formách využívať naplno, mali by ste vedieť o niektorých praktických záležitostiach týkajúcich sa tejto rastliny a guarany z jej semien. Najzaujímavejšie témy sa týkajú hlavne zloženia a účinných látok, rizík spojených s vedľajšími účinkami alebo porovnanie účinnosti s kofeínom.

Medzi najdôležitejšie témy, dotazy a otázky patria:

Hrozia pri užívaní guarany aj nejaké riziká ohrozenia zdravia?

Okrem už spomínaných vedľajších účinkov pri nadmernom užívaní si musia na rastlinu dávať pozor aj skupiny ľudí s niektorými problémami či situáciami. Ide o tehotné a dojčiace ženy, ľudí s vysokým krvným tlakom alebo o ľudí s hormonálnymi problémami.

Čo je lepšie na zvýšenie energie – guarana alebo kofeín?

Takéto porovnanie guarana vs. kofeín je pomerne časté, no trocha zavádzajúce. Guarana totiž tiež obsahuje kofeín, dokonca až 3 krát viac ako káva. Oproti nej má výhodu aj v tom, že stimulačný účinok nastupuje pozvoľne a trvá dlhšie, niekedy až 6 hodín.

Ktoré látky sú zodpovedné za stimulačné účinky rastliny?

Okrem spomínaného kofeínu, ktorý sa v guarane nachádza v objeme 4 až 6 %, obsahujú semená tejto rastliny aj tri ďalšie stimulanty. Ide o guarín, ďalej teobromín, ktorý je zároveň aj prírodným afrodiziakom a teofilín, ktorý má aj protizápalové pôsobenie.

Obsahuje guarana aj nejaké prospešné stopové prvky?

Áno, okrem spomínaných stimulantov totiž možno nájsť v guarane aj niektoré iné stopové prvky a živiny s účinkom na imunitu, pleť či trávenie. Z vitamínov sú tu najviac obsiahnuté vitamín B1, C a E, z minerálov zas fosfor, vápnik, železo a sodík.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce guaranu

V prípade, že by ste chceli využiť pozitívne účinky guarany aj v hotových produktoch a teda v intenzívnejšej podobe, k dispozícii máte viacero druhov doplnkov výživy a prípravkov všeobecného aj konkrétneho zamerania. Všetky sú dostupné bez receptu.

Pokiaľ ide o sortiment jednotlivých typov a zameraní, ten je široký:

Ponuka obsahuje všeobecné doplnky výživy na podporu energie, tabletky a kapsuly so špecializovaným zameraním, kozmetické produkty aj prípravky pre športovcov

Medzi najdôležitejšie výhody a plusy všetkých týchto produktov patria:

 • prírodné zloženie a teda aj prirodzené pôsobenie a minimálne riziká
 • možnosť výberu z rôznych foriem a aj možnosť ich kombinácie
 • bezproblémová kúpa, nie je treba mať predpis a teda ani navštíviť lekára

Guaranu nájdete najčastejšie v doplnkoch výživy v podobe tabliet a kapsúl, ktoré sa využívajú na všeobecné zvýšenie vitality, pocitu energie a proti únave. Taktiež býva súčasťou aj rôznych tekutých foriem a nápojov na zvýšenie energie, ktoré majú obvykle širšie zloženie a obsahujú napríklad aj L-Citrulín, zelený čaj, kofeín alebo rastlinné extrakty.

Medzi viac špecializované doplnky výživy patria tie, ktoré sú zamerané na špecifické posilnenie organizmu a vitality u žien po 40-tke. Tieto prípravky môžu pomáhať aj na zmiernenie problémov s menopauzou, prípadne na podporu metabolizmu.

Gauarana sa využíva aj v prípravkoch určených na podporu chudnutia, nakoľko má stimulačné účinky na spaľovanie tukov aj metabolizmus. Možno ju nájsť aj v kozmetických produktoch, napríklad v dezodorantoch či krémoch. Používa sa aj v prípravkoch pre športovcov na cvičenie na podporu činnosti svalov či ako predtréningový stimulant.

Shake 4 Fit&Slim

 • podpora pri redukcii tukov a chudnutí
 • nadobúdate pocit sýtosti
 • urýchľuje metabolizmus

Machine Man Burner

 • spaľovač tukov novej generácie
 • zrýchľuje metabolizmus a podporuje rozvoj prirodzenej bakteriálnej flóry tráviaceho traktu

Spaľovač tukov The Ripper

 • veľmi silný a účinný spaľovač tukov s rýchlym nástupom účinku
 • kontrolujú aj chuť do jedla a poskytujú stálu energiu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce guaranu

Všetky spomínané prípravky viete zakúpiť tak v eshopoch, ako aj v lekárňach. V prípade prípravkov pre športovcov sú najlepšou voľbou špecializované internetové obchody, všeobecné doplnky výživy majú v ponuke internetové aj kamenné lekárne.

Online lekáreň ponúka oproti kamennej viac pohodlia a aj nasledovné výhody:

 • nižšia cena prípravkov, ale napríklad aj možnosť získania dopravy zdarma
 • maximálne pohodlie pri nákupe, vybavíte ho aj cez svoj smartfón či tablet
 • jednoduché porovnanie všetkých prípravkov z domu na jednom mieste
 • možnosť platiť nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostnou formou

Tak, ako aj v prípade kamenných prevádzok, aj v prípade online lekární platí, že nie je úplne jedno, kde si prípravky či doplnky s obsahom guarany zakúpite. Lepšie je siahnuť po tých známejších a väčších online lekárňach.

Výhodou nákupu v známejších a lepších lekárňach sú hlavne kvalitnejšie zákaznícke služby. Môže ísť napríklad o možnosť platiť bezhotovostne aj platobnou kartou, vyberať si z viacerých spôsobov dopravy a kuriérnych služieb, mať rýchlejšie doručenie aj do 24 až 48 hodín, nakupovať bez registrácie alebo mať k dispozícii viac zliav a akcií.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

27 Hodnotení