Má zeleninová diéta výsledky? Tu sú recepty, jedálniček na chudnutie a skúsenosti s ňou

Má zeleninová diéta výsledky? Tu sú recepty, jedálniček na chudnutie a skúsenosti s ňou

Zeleninová diéta patrí medzi veľmi populárne a zaujímavé diéty a je často využívaná, nakoľko je považovaná za zdravú a pre telo prospešnú. To je z časti aj pravda, nakoľko zelenina ako taká je dobrým zdrojom minerálov, vitamínov a stopových prvkov.

Rovnako tak je dobrým zdrojom vlákniny, ktorá je dôležitá pre trávenie a metabolizmus. Na druhú stranu, obsahuje málo bielkovín, no najmä sacharidov a tukov. To je považované za plus z hľadiska chudnutia, no ide o mylnú predstavu. Dobrou správou však je, že v rámci diéty sa obmedzujú viaceré nezdravé potraviny a získate aj dobré stravovacie návyky.

Čo je zeleninová diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

Pod pojmom zeleninová diéta sa myslí taká zmena jedálnička, ktorá vedie k vysokému používaniu zeleniny v rámci hlavných aj doplnkových jedál. Okrem zeleniny je však možné a dokonca vhodné do stravovania zaradiť aj niektoré druhy ovocia, semien a orechov.

Takto postavená diéta má viacero pozitív, hlavne ak ide o tráviacu sústavu, metabolizmus a črevá. Do tela totiž dostávate pomerne veľa vlákniny, ktorá podporuje trávenie a prečisťuje črevá a organizmus, rovnako tak viacero vitamínov a minerálov. Chudnutie je pomerne viditeľné, nakoľko klesá aj príjem kalórií, takže telo spaľuje uložené tuky.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Diéta však nemá len plusy a výhody, ale aj mínusy, nevýhody a riziká:

 • vzhľadom na to, že je zameraná pomerne jednostranne, vám hrozí po pár dňoch deficit niektorých zdravých mastných kyselín, železa alebo vitamínu B12
 • rovnako tak sa objaví nedostatok bielkovín, čiastočne aj sacharidov, v závislosti od toho, akej zelenine dáte prednosť, diéta je chuťovo jednotvárna
 • výsledkom absencie viacerých spomínaných látok a zložiek je oslabenie fyzickej výkonnosti, najmä chradnutie svalov, prípadne zvýšená únava
 • v niektorých prípadoch sa objavujú aj plynatosť, nadúvanie, hnačka alebo zápcha, problém môže nastať aj s poklesom hladiny cukru v krvi

Veľmi zásadným nedostatkom tejto diéty je, že nie je možné ju držať dlhodobo a to aj kvôli nevyváženosti z hľadiska živín a aj kvôli absencii niektorých základných látok pre telo. Obvykle sa diéta drží 3 dni, prípadne 5 dní, týždeň alebo najviac 10 dní.

ZELENINOVÁ DIÉTA NIE JE PRE KAŽDÉHO

Tak, ako aj v prípade mnohých iných diét, ani tá zeleninová nie je univerzálna a nie je určená pre každého. Nemali by ju držať deti a dospievajúci do 18 rokov, seniori nad 65 rokov, tehotné a dojčiace ženy a ľudia s cukrovkou a metabolickými ochoreniami.

Aký princíp má zeleninová diéta

Čo sa týka princípu zeleninovej diéty, väčšina ľudí predpokladá, že základom je konzumácia zeleniny a o nič iné sa netreba starať. Nie je tomu tak, jedálniček by mal obsahovať aj niektoré iné zložky a pozerať treba aj na ďalšie oblasti.

Snažte sa preto držať týchto zásad a pravidiel diéty:

Zelenina ako základ: Prioritou jedálnička pri zeleninovej diéte je pochopiteľne zelenina, kde základ stravy tvoria koreňové druhy zeleniny, hlavne mrkva, petržlen a zeler. Túto zeleninu je vhodné doplniť aj o niektoré iné druhy zelenej či listovej zeleniny. Zeleninu konzumujte prakticky v každom jednom jedle počas dňa.

Doplnenie sacharidov a bielkovín: Vzhľadom na to, že zelenina neobsahuje dostatok bielkovín, je potrebné a vhodné tieto dopĺňať cez niektoré iné potraviny, najmä orechy a semienka. Čo sa týka sacharidov, na ich doplnenie môžete použiť niektoré druhy šťavnatého a dužinatého ovocia, prípadne domáci med bez sladidiel.

Pravidelnosť stravovania: Okrem jedálnička je nevyhnutné dodržiavať aj zásady zdravého stravovania. Medzi ne patrí pravidelnosť, čiže jesť každé 3 až 4 hodiny, rovnako tak jesť radšej častejšie a po menších porciách a tiež časová pravidelnosť. Raňajky jedzte 30 minút po prebudení, večeru najneskôr 2 hodiny pred spaním.

Dopĺňanie tekutín: Nevyhnutným predpokladom úspešného chudnutia a metabolizmu je neustála hydratácia organizmu, čo zabezpečí stimuláciu trávenia. Dopĺňanie tekutín by malo prebiehať jednak zeleninovými šťavami, ale hlavne pravidelným pitím neochutenej a nesýtenej vody, prípadne aj s bylinkovými čajmi.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre zeleninovú diétu

Pokiaľ ide o jedálniček zeleninovej diéty, ten by mal byť pestrý a mali by ste sa snažiť využiť viaceré druhy zeleniny v čo najlepšej kombinácii a formách spracovania. Dobrou správou je, že okrem zeleniny viete použiť aj ovocie či iné suroviny.

Tu sú odporúčané a neodporúčané potraviny a nápoje:

Koreňová zelenina

Základom jedálnička pri zeleninovej diéte je koreňová zelenina, ktorá má najviac minerálov, vitamínov a ďalších potrebných živín pre telo aj chudnutie. Sem patria najmä mrkva, petržlen a zeler, ktoré možno podávať surové, varené, dusené aj pečené.

Zelená zelenina

Druhou kategóriou je zelená zelenina, ktorá by mala byť tiež dôležitou zložkou jedálnička diéty z hľadiska objemu zastúpenia. Ide hlavne o kapustu, brokolicu, kaleráb, cuketu a ľadový šalát. Aj v týchto prípadoch možno použiť rôzny typ tepelnej úpravy.

Iné druhy zeleniny

Pokiaľ ide o ďalšie druhy zeleniny, ktoré môžete v jedálničku použiť samostatne, v kombinácii s vyššie uvedenými alebo v rámci pestrejších šalátov, odporúčame najmä červenú repu, cibuľu, cesnak, dyňu, zemiaky, karfiol, uhorku či chren.

Ovocie, orechy a iné suroviny

Okrem zeleniny je vhodné v jedálničku pre zeleninovú diétu použiť aj niektoré druhy ovocia, napríklad jablká, hrozno, ananás, hrozienka. Na dochutenie pridajte aj med, sezamové a ľanové semienka, orechy, napríklad pistácie a kešu, prípadne šošovicu.

Pitný režim

Nielen na stravu, ale aj na tekutiny treba myslieť počas držania zeleninovej diéty. Do pitného režimu pochopiteľne môžete počítať aj zeleninové šťavy, koktejly a smoothies, ale základom je pitná voda v objeme aspoň 2,5 litra, doplniť ju môžete o čaje.

Nevhodné a zakázané potraviny

V jedálničku zeleninovej diéty nemajú čo hľadať mäso akéhokoľvek druhu, mlieko a mliečne produkty od jogurtov až po syry, sladkosti, slané pochutiny, obilniny, múka a pečivo a prakticky ani žiadne iné suroviny, ktoré nie sú medzi povolenými.

DAJTE SI POZOR NA JOJO EFEKT

Pri jednostranných a jednotvárnych diétach, kam patrí aj zeleninová, je veľké riziko jojo efektu. To znamená, že po návrate k pôvodnému jedálničku hrozí opäť nabratie zhodených kilogramov. Strážte si preto stravovanie aj po ukončení diéty.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Vzhľadom na to, že zeleninovú diétu nie je možné držať dlhodobo a má aj viaceré nevýhody, napríklad nevyváženosť živín, hľadá mnoho ľudí po jej skončení alternatívu, ktorá im viac pomôže na chudnutie. Riešením pre mužov aj ženy môže byť Ketogénna diéta.

Tento typ diéty je možné držať aj dlhodobo a je založená na ketóze:

 • pod pojmom ketóza sa myslí fyziologický stav organizmu, kedy dochádza k efektívnejšiemu chudnutiu a to stimuláciou lepšieho spaľovania tukov
 • organizmus ich totiž spaľuje primárne ako dôležitý zdroj energie a to namiesto sacharidov, pričom tento stav je dosiahnuteľný zmenou jedálnička
 • zmena spočíva v princípe zmien príjmu jednotlivých živín, konkrétne ide o navýšenie príjmu bielkovín a naopak zníženie príjmu sacharidov alebo tukov
 • okrem toho je dôležité zvýšiť aj príjem vlákniny a to cez zeleninu, ktorá by sa mala počas Ketónovej diéty konzumovať aspoň v objeme pol kilogramu denne

Výsledkom spomínaných opatrení v rámci jedálnička je nielen zlepšenie chudnutia vplyvom spaľovania uloženého tuku, čo je veľmi zdravé a hlavne viditeľné, ale aj pozitívny vplyv na trávenie a metabolizmus a to predovšetkým vďaka dopĺňaniu vlákniny v jedle.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem toho dochádza k priaznivým vplyvom na kardiovaskulárny systém a to zásluhou zníženia príjmu tukov a sacharidov, čo v praxi znamená, že príde k zníženiu krvného tlaku, zníženiu hladiny cholesterolu a tiež hladiny cukru v krvi. Diéta tak má aj preventívne účinky napríklad na vznik cukrovky alebo niektoré ochorenia ciev, srdca a krvného obehu.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Menším mínusom Ketónovej diéty je, že si treba v rámci jedál dávať pozor práve na pomer bielkovín, sacharidov a tukov, čo je náročné pre jedálniček a viaceré recepty. Toto negatívum však viete zmazať tiež a to prostredníctvom diétneho programu KetoMix.

Ide o výrobca produktov a potravín určených špeciálne pre Keto diétu:

Sortiment obsahuje proteínové potraviny, polievky aj pochutiny, ktoré spĺňajú všetky požiadavky Ketogénnej diéty, zakúpiť si viete aj nápoje a doplnky výživy

Využitím spomínaných prípravkov a produktov získate viacero výhod:

 • príprava jedál a nápojov je jednoduchá, pohodlná a hlavne rýchla
 • máte istotu, že kupujete z pohľadu pôvodu a zloženia kvalitné potraviny
 • všetky produkty majú vyvážené zloženie živín, vitamínov a minerálov

Spomínané produkty sú určené pre mužov aj pre ženy, ktorí to myslia s Ketogénnou diétou naozaj vážne. Svedčí o tom veľmi bohatý sortiment značky, kde nájdete proteínové polievky, omelety, kaše, cestoviny aj pečivo s nátierkami, rovnako tak sušené mäso a rôzne proteínové sladké a slané pochutiny vrátane tyčiniek, chipsov, dezertov alebo čokolád.

V ponuke sú aj nápoje, konkrétne koktejly, ktoré sú zdrojom kvalitných srvátovkových bielkovín, vitamínov a minerálov. Môžete si ich kúpiť v rôznom objeme, stačí ich zarobiť len s vodou a môžete si k nim dokúpiť príchute od čokoládovej až po ovocnú.

Pre tých, čo to myslia so spaľovaním tukov naozaj vážne, sú určené doplnky výživy založené na L-Karntíne, známej aminokyseline využívanej vo fitness oblasti. Všetky produkty a potraviny KetoMix sú zdravotne nezávadné, sú bez nejakých rizikových konzervačných a chemických prísad či látok a s výnimkou pečiva neobsahujú ani lepok.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Zaujal vás spôsob diétovania práve so sortimentom značky KetoMix? Ak chcete vyskúšať ketónovú diétu s využitím produktov tohto diétneho programu, nie je nič ľahšie, všetky potraviny si viete objednať z pohodlia domova cez eshop www.ketomix.sk.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Týmto spôsobom nákupu viete využiť viacero zásadných výhod:

 • v prvom rade, nákup vybavíte aj z obývačky za pár minút a kliknutí
 • objednávku viete spraviť nielen cez počítač, ale aj cez smartfón
 • máte k dispozícii viacero možnosti platby vrátane platobnej karty
 • netreba nikam chodiť, kuriér vám doručí zásielku priamo domov

Spomínané potraviny KetoMix si viete nakúpiť jednotlivo, ale aj v celých balíčkoch na určitý počet dní či týždňov, pričom pri väčšej objednávke máte doručenie zdarma a neplatíte poštovné. Kuriér vám prinesie zásielku domov obvykle do 3 pracovných dní.

V prípade platby máte na výber hotovosť, čiže klasickú platbu kuriérovi na dobierku, ale zaplatiť viete aj bezhotovostne a vopred, konkrétne cez internet banking alebo platobnou kartou online. Pozitívom online nákupu je aj to, že eshop má k dispozícii telefonickú infolinku, kde sa viete spýtať všetko ohľadom objednávky aj produktov.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

0.00

0 Hodnotení