Paralen Sus: Sirup pre deti a dojčatá na chrípku, horúčku a bolesť zubov či hlavy

Paralen Sus: Sirup pre deti a dojčatá na chrípku, horúčku a bolesť zubov či hlavy
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Má vaše dieťa horúčku, trpí chrípkou alebo sa u neho objavili bolesti zubov alebo hlavy? Ak ste si aspoň raz odpovedali pozitívne, máme pre vás riešenie. Liek Paralen Sus si hravo poradí s uvedenými problémami. Jedná sa o liek s obsahom účinnej látky paracetamol, ktorý utlmuje bolesť a znižuje vysokú telesnú teplotu.

Zloženie a forma lieku je vhodná pre deti a dojčatá už od 3 mesiacov, čo sa považuje za veľkú výhodu. Bližšie informácie o tom ako sirup Paralen Sus pôsobí, čo je jeho obsahom a aké je odporúčané dávkovanie pre deti vám prinesie naša recenzia.

Výrobca a pôvod

Sirup Paralen Sus je vyrábaný v Českej republike spoločnosťou Zentiva Group, a.s. Spoločnosť verí, že zdravotná starostlivosť je právom a nie len výsadou. Práve preto je jej cieľom dosiahnuť vodcovskú pozíciu v oblasti výroby generík a voľne predajných liekov.

Počiatky spoločnosti Zentiva sa datujú až do 15. storočia. Jej poslaním je poskytovať pacientom spoľahlivý prístup k hodnotným, kvalitným, bezpečným, účinným a cenovo dostupným prípravkom. V portfóliu spoločnosti, ktoré radíme medzi jedno z najširších na medzinárodnom trhu, sa nachádza viac ako 500 produktov v 900 liekových formách.

Zloženie, účinné látky

Liek patrí do farmakoterapeutickej skupiny analgetík a antipyretík. Jeho obsahom je účinná látka paracetamol, ktorá pôsobí na tlmenie bolesti a má protizápalové účinky. Sirup sa vyznačuje aj jeho vôňou lesných jahôd.

Okrem toho sa v lieku nachádzajú aj niektoré doplnkové zložky:

 • Paracetamol: Účinná látka paracetamol sa v sirupe nachádza v objeme 120 mg na 5 ml suspenzie. Paracetamol je analgetikum a antipyretikum s dobrou znášanlivosťou ako pre dospelých užívateľov tak aj pre deti. Mechanizmus účinku paracetamolu je podobný ako je to v prípade kyseliny acetylsalicylovej, hovoríme o inhibícií prostaglandínov.

Prostaglandíny sú látky, ktoré spôsobujú bolesť. Paracetamol zabezpečuje inhibíciu týchto látok v centrálnom nervovom systéme čím je potlačená ich produkcia. Následne dochádza k zmierneniu prejavov bolesti v rôznych oblastiach. Paracetamol je vhodný aj pre diabetikov, pretože neovplyvňuje glykémiu.

Látka paracetamol je veľmi známe liečivo, ktoré sa používa aj na znižovanie zvýšenej telesnej teploty. Považuje sa za kľúčové liečivo v rámci základného systému v zdravotníctve. Používa sa v rôznych liekových formách, ktoré sú určené na zmierňovanie bolesti, prejavov chrípky u dospelých, ale aj u detí.

Objav paracetamolu sa datuje až do roku 1983. Verejnosti bola látka sprístupnená v roku 1953, avšak pacienti museli mať lekársky predpis. Dostupným liečivom, ktorého výdaj nie je spojený s lekársky predpisom sa stal v roku 1959. V súčasnosti je paracetamol využívaný ako voľne predajný liek na tlmenie bolesti hlavy, zubov, na chrípku aj na zníženie horúčky.

 • Ďalšie doplnkové zložky: Doplnkovými a pomocnými zložkami, ktoré prispievajú k účinnosti a k udržaniu spotrebiteľnosti lieku sú benzoan sodný, sorbitan draselný, sorbitol, glycerol, xantánová guma, monohydrát kyseliny citrónovej, sacharín, sodná soľ, jahodová aróma a čistená voda.

Dávkovanie a užívanie

Správne dávkovanie pre deti sa nachádza v príbalovom letáku vo forme tabuľky. Dávka sa určuje podľa hmotnosti dieťaťa, ak nie je s istotou určená hmotnosť tak sa použije informácia o veku dieťaťa. Liek je určený hlavne pre deti, ale môže ho užiť aj dospelá populácia.

Nesmú sa podávať viac ako 4 dávky počas 24 hodín. Dávka sa odmeria pomocou pribalenej odmerky. Pred samotným odobratím dávky sa musí suspenzia veľmi dôkladne pretrepať po dobu aspoň 5 sekúnd. Sirup je potrebné zapiť dostatočným množstvom tekutiny. Ukončenie liečby liekom sa zvyčajne nespája so žiadnymi vedľajšími účinkami.

Uchovanie a skladovanie

Uchovanie sirupu si nevyžaduje špeciálne podmienky. Je potrebné dodržiavať základné zásady skladovania liekov. Tieto zásady je potrebné dodržiavať na to, aby sa zachovala spotrebiteľnosť lieku, ktorá v tomto prípade predstavuje po prvom otvorení 6 mesiacov.

Dodržujte aj nasledujúce pravidlá:

 • sirup skladujte mimo dohľadu a dosahu detí a to kvôli ich bezpečnosti
 • uchovávajte sirup pri izbovej teplote neprevyšujúcej 25 °C
 • po dátume exspirácie, ktorý je na obale, sirup neužívajte
 • nespotrebovaný liek vráťte do lekárne, nevyhadzujte

Paralen Sus

 • Na teplotu a horúčku
 • Na tlmenie bolestí

Účinky, indikácie a použitie

Použitie lieku je na chrípku, zvýšenú telesnú teplotu ako aj tlmenie bolesti hlavy alebo zubov u detí a dojčiat. Vďaka jeho obsahu a tomu, že obsahuje aj dávkovanie pre deti je veľmi obľúbeným liečivom v uvedených oblastiach.

Tu sú najdôležitejšie oblasti a účinky, ktoré tabletky ponúkajú:

Na teplotu a horúčku

Liek vo forme sirupu sa používa pri zvýšenej telesnej teplote, ktorá je nepríjemným a často až život ohrozujúcim stavom. Hlavne u detí je v prípade horúčky a teploty potrebné okamžite zasiahnuť a to podaním lieku. Účinná látka paracetamol, ktorú liek obsahuje, s veľmi rýchlou účinnosťou znižuje telesnú teplotu.

Sirup je vhodný aj pre deti a užíva sa na zníženie horúčky, tiež pri chrípkových a iných horúčkovitých stavoch. Liek bráni tomu, aby sa do organizmu uvoľňovali látky prostaglandíny, ktoré majú za následok zvyšovanie telesnej teploty. Paracetamol tieto látky účinne inhibuje čím dochádza k znižovaniu teploty.

Na tlmenie bolestí

Druhým nemenej dôležitým účinkom lieku je zmierňovanie bolesti. Je vhodné ho užívať pri bolestiach rôzneho pôvodu ako sú bolesti hlavy, zubov vrátanie bolesti pri prerezávaní sa zúbkov u malých detí. Tiež je možné ho užívať pri bolestiach pohybového ústrojenstva, ktoré zvyknú sprevádzať chrípkové ochorenie.

Sirup je tiež možné užívať pri neuralgií, teda na tlmenie bolesti, ktorá je pociťovaná pozdĺž nervu. V neposlednom rade je vhodný na bolesti kĺbov a svalov, ktorých príčinou však nie je chrípkové ochorenie. Liek nielenže tlmí nepríjemné pocity bolesti, ale má aj protizápalové pôsobenie vďaka čomu predchádza vzniku zápalu v oblasti pociťovanej bolesti.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

S užívaním liekov sa vo všeobecnosti spája riziko výskytu nežiaducich a vedľajších účinkov. Inak tomu nie je ani v prípade Paralenu Sus. Tieto účinky sa však nemusia prejaviť u každého užívateľa a vo všeobecnosti patrí liek medzi veľmi dobre znášané.

Príbalový leták v tejto súvislosti uvádza nasledovné:

Medzi veľmi zriedkavé (postihujú menej ako 1 zo 10 000 osôb) účinky patria:

 • opuch tváre, oblasti hrdla alebo tráviaceho ústrojenstva
 • ťažkosti s dýchaním
 • závrat
 • anafylaktický šok
 • bolesť hrdla
 • náhla vysoká horúčka
 • závažné kožné reakcie
 • poruchy krvotvorby
 • zúženie priedušiek
 • žltačka

Medzi zriedkavé (postihujú menej ako 1 zo 1000 osôb) účinky patria:

 • kožné alergické reakcie, vyrážka

Kontraindikácie a možné interakcie

V prípade výskytu akejkoľvek alergickej alebo precitlivenej reakcie na paracetamol, ktorý je obsahom lieku, tento liek už ďalej neužívajte. Okrem uvedeného je možný výskyt aj iných kontraindikácií a možných interakcií v súvislosti s užívaním lieku.

Toto sú situácie a prípady, na ktoré si dajte pozor najviac:

 • neužívajte sirup Paralen Sus ak trpíte závažnou formou pečeňovej nedostatočnosti, akútnou žltačkou alebo anémiou
 • liek je kontraindikovaný pre deti do 3 mesiacov alebo pre deti, ktorých telesná hmotnosť nepredstavuje 5 kg
 • o vhodnosti súbežného podávania lieku s inými liekmi je potrebné sa vopred o tom poradiť s ošetrujúcim lekárom
 • v tehotenstve, v období plánovania tehotenstva a počas dojčenia je potrebné sa o užívaní lieku vopred poradiť so svojim lekárom

Balenie a cena

Balenie predstavuje sklenenú fľaštičku s obsahom 100 ml sirupu. Obsahom balenia je aj dávkovač a príbalový leták, ktorý obsahuje aj podrobné inštrukcie a dávkovanie pre deti. Vonkajším obalom je papierová škatuľka s označením lieku a objemom balenia. Výrobca udáva jedinú dostupnú veľkosť balenia a to 1x 100 ml sirupu.

Tu je porovnanie jeho cien podľa lekární:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Jedno balenie lieku, ktoré predstavuje 100 ml sirupu môže ale nemusí úplne stačiť k utlmeniu prejavov bolesti alebo k zníženiu teploty. Preto naša recenzia odporúča objednať si hneď dva balenia sirupu naraz, pretože je dobré ho mať vždy po ruke.

Kde kúpiť

Paralen Sus sa nachádza v skupine voľne predajných a voľne dostupných liekov na tlmenie horúčky a bolesti. Preto je možné si ho zakúpiť bez lekárskeho predpisu a bez predchádzajúcej návštevy lekára. Liek si môžete zakúpiť v kamennej lekárni, ale výhodou je jeho dostupnosť a možnosť zakúpenia v online lekárni.

Spôsob nákupu prostredníctvom internetu sa vyznačuje viacerými výhodami. Tými najhlavnejšími sú možnosť objednania tovaru priamo z domu čím sa šetrí váš čas. Tiež rôznymi dostupnými akciami a zľavami šetríte vaše peniaze.

Online objednávka, doprava a doručenie

Mali by ste o Paralen Sus záujem avšak nemáte s online objednávkou skúsenosti? Nevadí, táto recenzia vám prináša postup pri nákupe prostredníctvom internetu. Takýto postup nákupu následne zrealizujete v lekárni ako je napríklad [lekaren].

Celá objednávka vám zaberie len niekoľko minút:

 • Prvý krok predstavuje vloženie sirupu Paralen Sus do online košíka
 • Do druhého kroku patrí výber spôsobu dopravy
 • V treťom kroku vyplníte vaše osobné údaje a adresu doručenia tovaru
 • Posledným krokom je kontrola a odoslanie vašej objednávky

Tak rýchlo ako si tovar objednáte, tak rýchlo sa zrealizuje aj jeho doručenie. Kuriér vám tovar doručí až priamo k vám domov. Následne mu za tovar môžete zaplatiť formou bezhotovostnej platby vďaka čomu sa nemusíte báť, že nebudete mať pri sebe hotovosť. Platbu je možné však zrealizovať aj vopred pred doručením tovaru a to formou bankového prevodu.

Paralen Sus

 • Na teplotu a horúčku
 • Na tlmenie bolestí

Najčastejšie otázky

Ak zvažujete kúpu sirupu Paralen Sus avšak by ste si radi prečítali aj informácie o jeho praktickom užívaní, v tomto prípade ste na správnom mieste. Recenzia vám prináša odpovede na najčastejšie otázky vyskytujúce sa na internetových fórach alebo diskusiách, ktoré sa týkajú presného dávkovania pre deti či vhodnosti užívania lieku.

Nech sa páči, toto sú tie najvýznamnejšie:

Čo sa stane ak užijem väčšiu dávku lieku?

V prípade toho, ak prekročíte maximálnu dennú dávku lieku je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc, aj keď sa nevyskytnú príznaky predávkovania sa liekom. Pomoc je potrebné vyhľadať z dôvodu možného poškodenia pečene, ktoré by sa prejavilo po dlhšej dobe.

Aký je rozdiel medzi Paralen Sus a Nurofen?

Obidva lieky sú analgetikami, avšak v lieku Paralen Sus sa nachádza účinná látka paracetamol, a v lieku Nurofen sa nachádza účinná látka ibuprofén. Rozdiel medzi liekmi Paralen Sus a Nurofen je aj vo vekovej kategórií pre ktorú je liek určený.

Aké je presné dávkovanie pre deti?

Presné dávkovanie pre deti obsahuje príbalový leták v ktorom sa nachádza tabuľka. Na základe tejto tabuľky si viete vypočítať odporúčanú dávku sirupu, ktorú dieťa môže užiť. V tabuľke sa orientuje na základe telesnej hmotnosti dieťaťa alebo veku.

Je liek určený len pre deti alebo ho môžu užívať aj dospelý?

Liek Paralen Sus je určený hlavne pre deti, ale môže ho užívať aj dospelá populácia. V tomto prípade obsahuje príbalový leták aj tabuľku podľa ktorej sa určí maximálna denná dávka pre dospelého užívateľa, a to na základe jeho fyzického veku.

Skúsenosti so sirupom

Skúsenosti s užívaním sirupu sú veľmi kladnými. Liek je pozitívne hodnotený najmä rodičmi detí, nakoľko liek je možné podávať deťom už od 3 mesiacov. Jeho obľúbenosť spočíva aj v možnosti podávania lieku deťom pri bolestiach, ktoré súvisia s prerezávaním zúbkov či bolesťami rôzneho pôvodu.

Liek sa vyznačuje jeho účinným zložením, ktoré obsahuje látku paracetamol pôsobiacou na chrípku, horúčku aj bolesť. Výhodou je aj jeho protizápalové pôsobenie a rýchly nástup účinku, čo je nevyhnutné najmä u malých detí a dojčiat.

Paralen Sus

 • Na teplotu a horúčku
 • Na tlmenie bolestí

Forma lieku predstavuje sirup, ktorý je bezproblémovým na užitie aj pre malé deti. Z pohľadu výskytu nežiaducich a vedľajších účinkov sa liek zaraďuje medzi veľmi dobre znášané lieky na tlmenie prejavov bolesti, znižovanie horúčky a zmierňovanie prejavov chrípky. Ako menšie mínus môžeme označiť len jednu dostupnú veľkosť balenia.

Zhodnotenie

Sirup patrí medzi veľmi obľúbený a vyhľadávaný liek a to najmä rodičmi detí. Jeho vhodnosť užitia pre deti od 3 mesiacov ako aj jeho veľmi rýchle a efektívne pôsobenie, prispieva k jeho veľkej obľube.

Pre užívateľov ponúka liek aj ďalšie výhody:

 • použitie pri horúčke a chrípke u detí a dojčiat
 • liek pomáha aj na bolesti zubov a bolesti hlavy
 • sirup je voľne dostupný aj bez predošlej návštevy lekára
 • miera vedľajších účinkov a kontraindikácií je minimálna

Za výhodu sa považuje aj možnosť užívania lieku pre deti a dojčatá od 3 mesiacov. V prípade tehotných a dojčiacich žien je potrebné sa vopred poradiť o vhodnosti užívania lieku s ošetrujúcim lekárom.

K obľúbenosti sirupu lieku patrí aj jeho zaradenie medzi voľne dostupné lieky, ktoré je možné si zaobstarať bez predošlej návštevy lekára. Produkt si môžete zakúpiť prostredníctvom internetovej lekárne, kde je možné si vopred overiť jeho dostupnosť. Navyše takouto formou nákupu šetríte váš čas, peniaze ako aj energiu.

Paralen Sus

 • Na teplotu a horúčku
 • Na tlmenie bolestí

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie