Sédatif PC: Homeopatický liek na podráždenosť, poruchy spánku a nervozitu

Sédatif PC: Homeopatický liek na podráždenosť, poruchy spánku a nervozitu
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Ak máte problém so stresom, podráždenosťou, precitlivenosťou, nervozitou a poruchami spánku spôsobenými týmito faktormi, potom práve pre vás je svojim zameraním určený homeopatický liek Sédatif PC. V jeho zložení sa totiž nachádza kombinácia extraktov viacerých rastlín, ktoré pomáhajú na uvedené stavy a to počas dňa aj v noci.

Tabletky si viete kúpiť bez receptu, nakoľko ide o voľne dostupný a voľne predajný liek. Jeho popularita v poslednom období rastie a preto sa táto recenzia zameria tak na jeho účinky, ako aj dávkovanie pre deti a odpoveď na otázku, kedy Sédatif PC zaberie.

Výrobca a pôvod

Sédatif PC je homeopatickým liekom známej spoločnosti Boiron, ktorá je zapísaná ako držiteľ registrácie aj výrobca a má sídlo vo Francúzsku. Spoločnosť sa zaoberá vývojom a produkciou homeopatických liekov a na našom trhu ich možno nájsť už od roku 1992.

Boiron je celosvetovým lídrom homeopatických liekov, ale zaoberá sa aj inými druhmi prípravkov, napríklad fytofarmakami alebo dermatokozmetickými prípravkami. Už viac ako 70 rokov spoločnosť pôsobí na svetovom trhu a aktuálne sú jej produkty dostupné v 75 krajinách sveta. U nás ponúka tiež viacero prípravkov, nielen Sédatif PC.

Zloženie, účinné látky

Homeopatický liek Sédatif PC je založený na kombinácii viacerých účinných látok prírodného a rastlinného charakteru. V lieku sa nachádzajú vo forme extraktov z častí rastlín a v tabletkách sú zastúpené v rovnakom pomere.

Tu je celé zloženie lieku z pohľadu účinných látok:

 • Nechtík lekársky: Prvou účinnou látkou obsiahnutou v tabletkách je extrakt z nechtíka lekárskeho. Táto rastlina pochádzajúca pôvodom z juhu Európy patrí medzi najznámejšie liečivé bylinky. Priaznivo pôsobí na kardiovaskulárnu aj tráviacu sústavu, upokojuje centrálnu nervovú sústavu a pomáha napríklad aj na búšenie srdca.
 • Ľuľkovec zlomocný: Druhou rastlinou, ktorá sa nachádza v Sédatif PC, je ľuľkovec zlomocný. Využívanie rastliny v surovom stave musí byť opatrné, je totiž jedovatá. V rámci tabliet je však jej koncentrácia v poriadku a bylinka pomáha napríklad na a uvoľnenie kŕčov, proti nočnému poteniu a na utíšenie nervozity.
 • Prilbica modrá: Táto rastlina má svoje pomenovanie po výrazne modrých kvetoch. Nájsť ju možno na krovinatých lúkach, pri potokoch a v horských lesoch. Aj táto bylinka patrí medzi jedovaté, no zároveň sa v medicíne využíva ako prostriedok na lokálne utíšenie bolesti. V rámci komplexného zloženia lieku však pomáha na uvoľnenie.
 • Lastovičník väčší: Bylinkou s veľmi dlhou históriou liečebného použitia, ktorá je tiež súčasťou komplexného zloženia lieku Sédatif PC, je aj lastovičník väčší. Rastlina má tlmiace účinky na bolesti rôzneho typu, pomáha na celkovú úľavu a pôsobí aj na trávenie či kašeľ. Využíva sa aj navonok, na bradavice.
 • Ružencovec obyčajný: Ružencovec je popínavá rastlina, ktorá je tiež využívaná v ľudovej medicíne, no aj v tomto prípade je čiastočne jedovatá, nakoľko jej semená obsahujú látku zvanú abrín. Ostatné časti však jedovaté nie sú. Rastlina je súčasťou prípravku kvôli jej pôsobeniu na uvoľnenie nervov a zlepšenie odolnosti.
 • Kalina obyčajná: Poslednou bylinou obsiahnutou v zložení homeopatického lieku je kalina obyčajná. Rastlina sa využíva napríklad na typické ženské problémy, napríklad s menštruáciou alebo menštruačnými kŕčmi, ale napríklad aj pri žalúdočných vredoch. Má upokojujúce účinky v organizme a zmierňuje prejavy stresu.

Dávkovanie a užívanie

Tabletky Sédatif PC sú určené na perorálne užitie, pričom pri užívaní lieku sa treba riadiť inštrukciami v príbalovom letáku alebo odporúčaním ohľadom dávkovania od lekára alebo lekárnika. Nikdy neužívajte viac, ako je maximálna denná dávka.

Pri užití tabletky máte dve možnosti, v závislosti od toho, čo je pre vás lepšie. Prvou možnosťou je klasicky tabletku prehltnúť a zapiť vodou, tento spôsob je známy aj z iných prípravkov. Druhou možnosťou je nechať tabletky voľne rozpustiť v ústach, čo síce trvá zopár minút, ale zloženie tabliet umožňuje aj takéto užitie.

Uchovanie a skladovanie

Tabletky Sédatif PC treba uchovávať mimo dohľadu a dosahu detí, keďže by mohlo prísť k náhodnému užitiu lieku. Rovnako tak neužívajte tabletky po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na obale a myslí sa ním posledný deň v mesiaci.

Dodržiavajte aj nasledovné podmienky uchovávania:

 • liek skladujte na suchom mieste a chráňte ho pred priamym slnkom
 • uchovanie lieku by malo byť pri teplote od 15°C do 25°C
 • nepoužitý liek po dátume exspirácie vráťte do lekárne
 • nelikvidujte tabletky domovým odpadom alebo kanalizáciou
 • nespotrebované tabletky vráťte do lekárne, nelikvidujte v odpade

Sédatif PC

 • Pôsobenie proti stresu
 • Zlepšenie spánku a zaspávania
 • Účinky proti nervozite

Účinky, indikácie a použitie

Kombinácia rastlinných účinných látok obsiahnutých v lieku pôsobí na celkové upokojenie organizmu. Účinky a použitie Sédatif PC sú závislé práve od účinných zložiek obsiahnutých v tabletkách, pričom charakterovo je Sédatif PC homeopatickým liekom.

Možnosti jeho použitia sú v týchto troch oblastiach:

Pôsobenie proti stresu

Prvým účinkom tabliet, ktorý následne súvisí aj s tými ostatnými, je pôsobenie proti stresu. Ten môže mať viaceré prejavy, napríklad búšenie srdca, bolesť hlavy, zvýšený krvný tlak či problémy s trávením. Liek vďaka kombinácii viacerých bylín pomáha na uvoľnenie.

Zlepšenie spánku a zaspávania

Druhou dôležitou oblasťou, kde Sédatif PC pôsobí, je zlepšenie kvality spánku. Platí to v prípade, ak sú nespavosť alebo poruchy spánku zapríčinené stresom a nadmernou nervozitou. Tabletky vám pomôžu so zaspávaním, nevyvolávajú však ospalosť.

Účinky proti nervozite

Sédatif PC sa využíva aj proti nervozite a s ňou spojeným prejavom. Pomáha hlavne pri pocitoch úzkosti, precitlivenosti, podráždenosti a mentálnom nepokoji. Aj za týmto účinkom treba hľadať synergické pôsobenie bylín a rastlín obsiahnutých v zložení tabliet.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Užívanie Sédatif PC so sebou môže priniesť nielen žiaduce a žiadané účinky, ale aj tie nežiaduce a vedľajšie. Podobne je to aj u iných liekov tejto kategórie. Tieto účinky sa však nemusia objaviť u každého a liek ako taký je veľmi dobre znášaný.

Objaviť sa však niekedy môžu:

 • alergická reakcia na niektorú z účinných látok
 • na úvod aj problémy tráviaceho a zažívacieho charakteru, kým si organizmus zvykne na nový liek a jeho širšie zloženie
 • pozor si treba dať aj na predávkovanie, najčastejšie užitím dvojnásobnej dávky, ak užívateľ zabudne na predošlú dávku

Kontraindikácie a možné interakcie

Okrem vedľajších a nežiaducich účinkov sa môžu v súvislosti s tabletkami Sédatif PC objaviť aj niektoré prekážky užívania, interakcie a kontraindikácie. Najčastejšie sú alergické reakcie, ktoré môžu brániť dlhodobému užívaniu lieku.

Príbalový leták informuje aj o niektorých iných situáciách:

 • pokiaľ ide o užívanie lieku v tehotenstve alebo počas dojčenia, prv, ako začnete tabletky užívať, treba sa poradiť s lekárom
 • to isté platí aj v prípade užívania iných liekov a hoci žiadne interakcie nie sú známe, treba informovať lekára alebo lekárnika o iných liekoch, ktoré beriete
 • Sédatif PC obsahuje laktózu, takže ak ste alergický na niektoré cukry, informujte sa u lekára alebo lekárnika o ďalšom postupe
 • vzájomné pôsobenie pri súčasnom podávaní lieku Sédatif PC a jedál či nápojov nebolo zistené, rovnako tak ani vplyv pri vedení vozidiel

Balenie a cena

Homeopatický liek Sédatif PC je k dispozícii len v jednej veľkosti balenia a to s obsahom 60 tabliet. Každá tableta obsahuje dokopy 250 mg účinných látok v zhodnej kombinácii, pričom z hľadiska dávkovania vám balenie vystačí obvykle na 10 dní. Tabletky sú balené v blistroch a vonkajším obalom je papierová škatuľka.

Ceny Sédatif PC sa v konkrétnych lekárňach mierne líšia:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Tabletky z pohľadu pomeru ceny a účinkov ponúkajú dobrý kompromis, jedinou škodou je, že k dispozícii nie je väčšie balenie, ktoré by vydržalo aj viac týždňov. Riešiť to môžete kúpou viacerých balení naraz, ušetríte napríklad aj na doprave pri kúpe online.

Kde kúpiť

Sédatif PC je liekom, čiže ho možno kúpiť jedine v lekárni. Dobrou správou ale je, že tak môžete spraviť bez toho, aby ste museli predtým navštíviť lekára a nepotrebujete ani recept, nakoľko ide o voľne dostupný a voľne predajný liek. Kúpa je možná preto nielen osobne v kamennej lekárni, ale aj online v internetovej lekárni.

V prospech druhej možnosti hovorí hneď niekoľko výhod, napríklad lepšia cena, viac pohodlia pri objednaní alebo aj úspora času. Pri kúpe osobne sa totiž môže stať, kvôli popularite tabliet, že liek nemusí byť dostupný skladom všade.

Online objednávka, doprava a doručenie

Premýšľate o kúpe Sédatif PC cez internet, ale bojíte sa, že proces bude príliš komplikovaný? Žiaden strach, objednávka prebieha veľmi podobne, ako aj v prípade iných online nákupov. Veľa samozrejme závisí od výberu internetovej lekárne.

Nákup lieku online má obvykle nasledovnú postupnosť:

 • Najskôr vložte balenie Sédatif PC do online košíka
 • Potom vyberte spôsob dopravy a typ platby
 • Zadajte svoje údaje a adresu doručenia
 • Na záver celú objednávku skontrolujte a odošlite

Ako vidíte, online objednávka je záležitosť len zopár minút a kliknutí. Pohodlná a rýchla je ale nielen kúpa, ale aj platba, na výber máte napríklad platbu cez internet banking, kartou online alebo na dobierku. Tabletky vám domov prinesie kuriérska služba a v závislosti od času objednania to môže byť do 24 až 48 hodín.

Sédatif PC

 • Pôsobenie proti stresu
 • Zlepšenie spánku a zaspávania
 • Účinky proti nervozite

Najčastejšie otázky

Sédatif PC patrí medzi najznámejšie značky homeopatických liekov a tomu zodpovedá nielen záujem o jeho kúpu, ale aj záujem o ďalšie informácie z praxe. Užívatelia sa na internetových fórach, v diskusiách alebo v komentároch k lieku pýtajú predovšetkým na spôsob užívania, nástup účinkov a tiež aj vedľajšie účinky.

Tu sú najčastejšie dotazy a odpovede na ne:

Ako rýchlo nastupuje účinok po užití tabliet?

Nakoľko ide o homeopatický liek s rastlinným zložením, prvé účinky na upokojenie organizmu prídu postupne. Podľa skúseností iných užívateľov je dôležité liek brať dlhšiu dobu. Prvotné zlepšenie stavu však nastane už po prvej tabletke, neskôr účinok stúpa.

Môžem užiť aj väčšiu dávku, ako je predpísané dávkovanie?

Ak vám Sédatif PC neodporučil lekár a nestanovil vyššie dávkovanie počas dňa alebo pred spaním, mali by ste sa držať dávkovacej schémy v príbalovom letáku. Jedna dávka je v objeme 2 tabliet a užíva sa 3 krát za deň. Častejšie užívanie neodporúčame.

Ako dlho je možné Sédatif PC užívať?

Podľa odporúčaní výrobcu v príbalovom letáku je možné bez indikácie alebo konzultácie od lekára brať tabletky aj dlhšiu dobu, záleží však od toho, či sa váš stav zlepší. Ak neuvidíte zmenu ani po 2 týždňoch, prípadne sa príznaky zhoršia, navštívte lekára.

Je možné podávať Sédatif PC na upokojenie aj zvieratám?

Tento liek je indikovaný pre ľudí a ide o humánne, nie veterinárne liečivo. Z tohto dôvodu výrobca nikde nespomína možnosť užitia pre zvieratá. Skúsenosti niektorých ľudí však ukazujú, že pomáha na upokojenie psov, ale takéto využitie tabliet neodporúčame.

Skúsenosti s tabletkami

Sédatif PC patrí medzi vyhľadávané značky a to kvôli kombinácii dobrej ceny, bezproblémového užívania a účinkov. Liek sa používa hlavne na upokojenie od stresu a úzkosti, má však aj účinky na lepšie zaspávanie, hlavne vtedy, ak bola nespavosť alebo poruchy spánku spôsobené stresovými faktormi.

Liek je pozitívne hodnotený aj z pohľadu celkového upokojenia organizmu a utlmenia nervozity, podráždenosti alebo precitlivenosti. Pozitívom je, že liek sa jednoducho užíva a miera výskytu vedľajších účinkov je minimálna.

Sédatif PC

 • Pôsobenie proti stresu
 • Zlepšenie spánku a zaspávania
 • Účinky proti nervozite

Menším mínusom je spôsob fungovania, nakoľko ide o tabletky s prírodným zložením. To znamená, že intenzita účinku sa môže u každého líšiť a je individuálna. Liek však zároveň nepatrí medzi návykové, nevzniká na neho závislosť a pomáha všetkých vekovým kategóriám. Neovplyvňuje pozornosť a ani schopnosť viesť vozidlo.

Zhodnotenie

Sédatif PC môžete vyskúšať v prípade, ak máte problém s nervozitou, úzkosťou a ich príznakmi, kam patria aj problémy so spánkom. Tento homeopatický liek je hodnotený pozitívne a možno ho užívať na rôzne prejavy nepokoja alebo stresu.

Sédatif PC prináša oproti svojej konkurencii niekoľko výhod:

 • je založený na kombinácii bylín, má bezproblémové užívanie
 • pri jeho užívaní nevzniká závislosť, nie je návykový
 • je vhodný pre všetky vekové skupiny vrátane tehotných žien
 • tabletky neovplyvňujú negatívne koncentráciu

Ak sa rozhodnete liek užívať, odporúčame prečítať si dávkovaciu schému, nakoľko užívanie sa mierne odlišuje podľa toho, na aký problém chcete Sédatif PC použiť. V tehotenstve a počas dojčenia sa treba najskôr poradiť s lekárom.

Nakoľko ide o registrovaný liek, kúpa tabliet je možná jedine v lekárni. Keďže však nepotrebujete recept ani predpis, nie ste odkázaní iba na osobnú kúpu, Sédatif PC si môžete objednať aj z internetovej lekárni. V tomto prípade sa orientujte na tie známejšie a väčšie, ponúknu vám lepšie ceny aj zákaznícke služby.

Sédatif PC

 • Pôsobenie proti stresu
 • Zlepšenie spánku a zaspávania
 • Účinky proti nervozite

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.05

62 Hodnotení