Aké príčiny a príznaky má bolesť kĺbov na nohách a rukách a aká je najlepšia liečba?

Aké príčiny a príznaky má bolesť kĺbov na nohách a rukách a aká je najlepšia liečba?

Medzi jeden z najviac nepríjemných problémov týkajúcich sa pohybového aparátu patria určite bolesti kĺbov. Tie sa môžu týkať prakticky celého tela, napríklad pri chrípke, čo je jeden z typických sprievodných javov. Objavovať sa môžu kedykoľvek, aj v noci.

Ak ide o bolesť konkrétneho kĺbu, napríklad bedrového, ramenného, na prstoch ruky alebo na rukách či nohách, jedná sa už o prejav nejakého ochorenia, napríklad preťaženia po behu a námahe či zápalu. Každý takýto stav treba riešiť čo najskôr, aby ste predišli zhoršeniu zdravia kĺbov a obmedzeniu ich využívania. Platí tak u seniorov, ako aj v mladom veku.

Čo je bolesť kĺbov na nohách a rukách, ako vzniká a aké sú jej príznaky

Kĺby patria medzi najdôležitejšiu súčasť pohybovej sústavy a v celom tele sa ich nachádza vyše 200. Z biologického hľadiska ide o veľmi zložitý aparát, ktorého úlohou je spojenie dvoch a viacerých kostí, pričom zároveň musí byť zachovaná dostatočná hybnosť.

Bolesti kĺbov vznikajú buď na základe príčin priamo v nich, napríklad ako súčasť zápalu, degeneratívnych zmien alebo ako bežná reakcia na väčšiu námahu, ale niekedy aj z externých príčin a dôvodov. Môže ísť napríklad o súvis s nervami, chrípkovými ochoreniami či narušením zdravého stavu chrupaviek alebo okolitého svalstva, čo sa prejaví aj inak.

Ibalgin DUO EFFECT

 • Vplyv na zápaly a príznaky pohybového aparátu
 • Pôsobenie na ochorenia pohybového aparátu
 • Účinky na úrazy a poúrazové stavy

Aflamil

 • Analgetikum na bolesť
 • Na zápal
 • Na osteoartritídu

Elmetacin

 • Na akútne športové poranenia končatín
 • Na chrbticu a stuhnutú šiju
 • Na reumatické zápalové ochorenia

Veral 1 % gél

 • Tlmenie bolesti kĺbov a svalov
 • Zmiernenie opuchu
 • Liečba zápalu

Pokiaľ ide o bolesť kĺbov, okrem nej sa môžu objaviť aj ďalšie symptómy:

 • čo sa týka bolesti, tá môže byť buď viac alebo menej intenzívna, niekedy býva skôr bodavá, hlavne ak ide o zranenie, inokedy tlmená a všeobecná
 • spolu s ňou sa zvyknú objavovať aj problémy spojené s tuhosťou a hybnosťou kĺbov, napríklad problémy s ich plynulým otáčaním a pohybom na zápästí alebo členkoch
 • v prípade úrazov sa zvyknú objaviť aj opuchy kĺbu, platí to napríklad pri vyvrtnutom členku, kĺb môže byť tiež viac citlivý na dotyk, niekedy sa dostaví aj brnenie
 • medzi ďalšie, už individuálne prítomné prejavy spojené s bolesťami kĺbov patria zvýšená teplota v prípade zápalu, súvisiace bolesti svalov alebo pukanie v kĺbe

NA INTENZITU PRÍZNAKOV VPLÝVA VIAC FAKTOROV

Čo sa týka vyššie spomínaných prejavov, či už ide o bolesti, stuhnutosť alebo iné symptómy, na to, ako veľmi sú intenzívne, vplýva viacero vplyvov. Okrem príčiny daného stavu treba rátať napríklad aj s počasím, námahou počas dňa či vyšší vek. Je to ale individuálne.

Príčiny a kedy vzniká bolesť kĺbov na nohách a rukách

Pokiaľ ide o bolesť kĺbov, za týmto prejavom treba hľadať viacero rôznych príčin, rovnako tak aj rizikových faktorov, ktoré môžu priebeh daného ochorenia zhoršiť. V niektorých prípadoch je bolesť prirodzená, no v niektorých je vážnym problémom.

Tu sú situácie a faktory s najčastejším vplyvom:

Námaha a preťaženie: Najčastejšie bolia kĺby v dôsledku ich nadmernej námahy a záťaže, napríklad pri nejakom športe alebo po aktívnejšej fyzickej činnosti. Takáto bolesť býva lokalizovaná len na niektoré kĺby a zvyčajne do 24 až 48 hodín pominie.

Zranenie a úraz: Druhou veľmi časťou príčinou bolestí sú rôzne zranenia a úrazy, ktoré sa nemusia týkať iba kĺbu, ale aj okolitých mäkkých tkanív. Najčastejšie sa spolu s nimi objavujú aj problémy s hybnosťou daného kĺbu, prípadne opuch v jeho okolí.

Dlhodobé problémy: Ak sa bolesti kĺbov opakujú, ide o prejav dlhodobých problémov typu reuma, dna, artróza či artritída. Bolesť je buď prítomná neustále, napríklad ak sa jedná o zápal, alebo len pri námahe, napríklad pri degeneratívnych problémoch.

Chrípkové ochorenia: Celkové bolesti kĺbov, čiže po celom tele, sú typickým prejavom ochorení chrípkového typu. To sa prejavuje nielen bolesťami kĺbov, ale niekedy aj bolesťami svalstva po celom tele, ktoré sú však mierne, tlmené a všeobecnejšie.

Riešenie bolesti kĺbov na nohách a rukách doma

V prípade, že vás budú trápiť bolesti kĺbov, ktoré nie sú spôsobené nejakým vážnejším ochorením, môžete tento problém riešiť aj doma a to podpornou domácou liečbou. Jej výhodou je komplexnosť, čiže viete pôsobiť nielen na bolesť, ale aj iné aspekty.

Kľúčom k tomu je využiť čo najviac prostriedkov:

Studené a teplé obklady

Hneď, ako sa objavia prvé príznaky spojené s bolesťami kĺbov, je potrebné priložiť na postihnuté miesto studený obklad, prípadne využiť studenú sprchu. Zmiernite bolesť aj opuch. Po nejakej dobe použite zas teplé obklady na lepšie prekrvenie kĺbu.

Pokoj aj cvičenie

Po prvotnej úľave a zlepšení stavu sa treba zamerať hlavne na pokojový režim, čiže minimalizáciu akejkoľvek väčšej záťaže. Zároveň by ste mali postupne, najskôr s fyzioterapeutom, neskôr doma, začať s regeneračnými cvičeniami či masážou.

Doplnenie látok

Nemenej dôležité je podporiť zdravý stav a funkčnosť kĺbov aj zvnútra, hlavne ak sa jedná o látky dôležité pre chrupavky. Zakúpiť si môžete rôzne doplnky výživy obsahujú kolagén, chondroitín, vitamín D alebo vápnik, ktoré majú dlhodobo pozitívny vplyv.

Podporné prípravky a produkty

Pokiaľ vás trápia opuchy, vážnejšie bolesti alebo iné negatívne javy súvisiace s kĺbmi, viete na ne použiť aj niektoré voľne predajné prípravky a prostriedky. Ide hlavne o rozličné spreje, náplasti či krémy, ktoré pomáhajú celkovo na kĺby, svaly aj kosti.

Lieky proti bolesti a zápalu

Ak vás budú trápiť vážnejšie bolesti kĺbov, napríklad v dôsledku chrípky, ale skôr v dôsledku zápalu alebo nejakej intenzívnejšej choroby či poruchy, môžete siahnuť aj po liekoch bez receptu. Tie môžu byť v podobe tabliet, kapsúl, krémov, mastí aj gélov.

KEDY TREBA ÍSŤ ZA LEKÁROM?

Nie všetky bolesti či problémy s kĺbmi sa dajú riešiť len doma, niekedy bude potrebné navštíviť aj odborníka. Platí to hlavne pre vážnejšie funkčné a zápalové ochorenia kĺbov a pohybového aparátu, napríklad ak sú problémy s citlivosťou a brnením.

Výživové doplnky a prípravky na bolesť kĺbov na nohách a rukách

Čo sa týka účinnejšej podpory kĺbov, ale aj kostí, svalstva a iných častí pohybovej sústavy, siahnuť môžete bez väčších problémov po širokej palete rôznych prípravkov. Tie sú dostupné bez toho, aby ste museli ísť za lekárom a absolvovať vyšetrenie.

K dispozícii máte najmä tieto druhy a typy:

Sortiment ponúka perorálne tabletky a kapsuly, rôznu kĺbovú výživu, ale aj hrejivé či chladivé náplasti, gély, krémy, spreje a masti, niektoré aj s použitím na bolesť

Čo sa týka ich najväčších benefitov, tak:

 • môžete si ich kúpiť bez problémov bez receptu alebo predpisu
 • viete skombinovať viacero foriem, ktoré sa dopĺňajú účinkom
 • vďaka prírodnému zloženiu je použitie bezproblémové

Spomínané zloženie pozostáva hlavne z látok typu kapsaicín, gáfor, glycerín, glukosamín, niektoré prípravky používajú aj hadí jed, mentol, včelí vosk, olivový olej a bylinné extrakty a výťažky. Tieto lieky môžu pomôcť na zmiernenie bolesti aj na opuchy, no využívajú sa hlavne v rámci podpornej terapii. Siahnuť môžete aj po kĺbovej výžive.

Lieky na bolesť kĺbov na nohách a rukách

V prípade, že vás trápia intenzívnejšie bolesti kĺbov, či už na rukách alebo na nohách, môžete ich vyriešiť veľmi jednoducho aj s pomocou liekov. Aj v tomto prípade ide hlavne o lokálne formy liečiv, no siahnuť sa dá aj po perorálnych tabletkách a kapsulách.

Pokiaľ ide o tie vonkajšie typy, výber je veľký:

Siahnuť môžete po mastiach, náplastiach, krémoch alebo géloch, ktoré sa nanášajú priamo na postihnuté miesto a obsahujú látky proti bolestiam aj zápalom kĺbov

Na rozdiel od bežných prípravkov sú lieky:

 • oveľa účinnejšie, hlavne vďaka syntetickým účinným látkam
 • koncentrovanejšie, čo sa prejaví aj na rýchlejšom nástup pôsobenia
 • zároveň aj viac rizikové z pohľadu možných vedľajších vplyvov

Najčastejšie sú v týchto liečivách využívané látky typu chondroitín sulfát, heparín, diklofenak alebo ibuprofén, čiže liečivá, ktoré môžu pôsobiť na zápaly kĺbov, ich bolestivosť alebo vplývať aj na ich hybnosť. Mnoho liečiv pritom pomáha nielen čisto na kĺby, ale napríklad aj na väzivá, šľachy a svaly, napríklad ich natiahnutie, vyvrtnutie a pomliaždenie.

GELO-3 complex

 • Podpora pohybového aparátu
 • Ďalšie pôsobenie, účinky a vplyvy

Veral 1 % gél

 • Tlmenie bolesti kĺbov a svalov
 • Zmiernenie opuchu
 • Liečba zápalu

Flector EP Gél

 • Zmiernenie zápalu
 • Tlmenie bolesti kĺbov a svalov
 • Potláčanie príznakov reumy

Voltaren Forte

 • Bolesti pohybového aparátu
 • Pôsobenie proti opuchom
 • Protizápalové účinky

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na bolesť kĺbov na nohách a rukách

Či už sa rozhodnete pre podporu kĺbov pomocou doplnkov výživy, zlepšenie ich funkcie cez rôzne vonkajšie prípravky alebo priamo pre pôsobenie na konkrétny problém s liekmi, najlepší výber týchto produktov ponúkajú lekárne a to kamenné aj tie internetové.

Online objednávka je pochopiteľne pohodlnejšia, no má aj iné výhody:

 • nákup je veľmi jednoduchý, spravíte ho cez mobil, tablet alebo notebook
 • nemusíte nikam ísť, zásielku vám priamo domov donesie kuriérna služba
 • ušetríte čas, ale aj peniaze, väčšina online lekární má nižšie ceny, ako kamenné
 • na jednom mieste máte najväčší výber a to sa týka hlavne prípravkov skladom

Veľmi dôležité je upozorniť ale na to, že uvedené benefity platia najviac v tých väčších a známejších lekárňach. V nich môžete totiž nájsť najlepší výber, ale ponúkajú obvykle aj najvyššiu úroveň zákazníckych služieb a servisu.

To v praxi znamená napríklad jednoduchý proces nákupu len v zopár krokoch, rýchlejšie doručenie do 1 či 2 dní, väčší výber z liečiv a prípravkov skladom či jednoduchšiu platbu cez internet, napríklad aj online platobnou kartou. Zabúdať samozrejme netreba na nefinančné zákaznícke benefity, ale obvykle majú takéto lekárne aj zaujímavé akcie a zľavy.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.52

29 Hodnotení