Čo znamená, čo pomáha a čo si dať na opuchnutý členok? 6 tipov, čo je na to dobré

Čo znamená, čo pomáha a čo si dať na opuchnutý členok? 6 tipov, čo je na to dobré

Opuch členka je problém, ktorý môže mať viacero rôznorodých príčin. V prípade, že tomuto stavu predchádzalo zlé došliapnutie na nohu, ide najskôr o zranenie a podvrtnutie, ktoré má súvis s poškodením väzív. V tomto prípade je typický jasne lokalizovaná bolesť.

Niekedy môže členok opuchnutý aj bez toho, aby tomu predchádzala zjavná príčina. V tomto prípade treba uvažovať aj o problémoch so žilami alebo cirkuláciou krvi. Ak dochádza k opuchom dlhšiu dobu, ale aj vtedy, ak príde k rýchlemu vzniku opuchnutia, treba si tento stav pozorne všímať. Podľa toho treba zvoliť aj to, čo na opuch pomôže najlepšie.

Čo je opuchnutý členok, ako vzniká a aké má príznaky

Opuch členka je charakterizovaný ako stav, kedy v oblasti členka prichádza k viditeľnému nahromadeniu tekutiny v medzibunkových priestoroch, najmä v podkoží alebo v niektorých tkanivách. Druhou možnosťou je stav, kedy príde k roztiahnutiu svalov a väzív.

Ak ide o vznik opuchu, ten môže súvisieť buď s pohybovým aparátom a už spomínaným svalstvom, ale napríklad aj s kardiovaskulárnym systémom a problémom s krvným obehom. Podľa toho, aká je príčina, býva aj iný mechanizmus vzniku opuchu. Natiahnutie svalov a väzív vzniká v dôsledku problému pohybového typu, najčastejšie zranením.

Ibalgin DUO EFFECT

  • Vplyv na zápaly a príznaky pohybového aparátu
  • Pôsobenie na ochorenia pohybového aparátu
  • Účinky na úrazy a poúrazové stavy

Aflamil

  • Analgetikum na bolesť
  • Na zápal
  • Na osteoartritídu

Elmetacin

  • Na akútne športové poranenia končatín
  • Na chrbticu a stuhnutú šiju
  • Na reumatické zápalové ochorenia

Veral 1 % gél

  • Tlmenie bolesti kĺbov a svalov
  • Zmiernenie opuchu
  • Liečba zápalu

Opuchnutý členok môžu navyše sprevádzať aj niektoré ďalšie javy a príznaky:

  • najčastejšie sa dostavuje bolestivosť členku bodavého a lokálneho typu, ktorá býva typická predovšetkým v prípade opuchu v dôsledku zranenia svalov a väzív
  • v prípade zranenia bývajú prítomné aj začervenanie pokožky, problémy s hybnosťou členku alebo problém s citlivosťou, technicky však skôr s necitlivosťou
  • s opuchom môžu byť spojené aj problémy zvýšenia teploty a bolestivosti v lýtku, hlavne vtedy, ak je za stavom opuchnutia problém so žilami a krvným obehom
  • v prípade, ak je za problémom s opuchom práve žilová nedostatočnou, môže sa opuch následkom oddychu cez noc alebo vyložením nôh viditeľne zmierniť

DAJTE SI POZOR NA TIETO PRÍZNAKY

V prípade, že je bolesť spojená s opuchom intenzívna, ak k opuchu prišlo náhle a objavil sa iba na  jednej nohe, ak je značne obmedzená pohyblivosť kĺbu, ak došlo k výraznej zmene zafarbenia pokožky alebo ak máte pocit zhoršenia citlivosti v členku, navštívte lekára.

Príčiny a kedy vzniká opuchnutý členok

Ak ide o najčastejšie príčiny, vyššie spomenuté vplyvy zranenia alebo žilovej nedostatočnosti platia a jedná sa aj o najpravdepodobnejšie situácie, kedy k opuchu členku alebo aj oboch členkov prichádza. Okrem toho treba počítať aj s rizikovými faktormi.

Tu sú situácie, kedy opuchnutý členok vzniká najčastejšie:

Vyvrtnutie a zranenie: Najbežnejšou príčinou opuchu členku býva poranenie typu vyvrtnutie, zlé dostupenie alebo iné zranenie týkajúce sa kĺbu, väzív, šliach či svalstva v tejto oblasti. Vtedy sa k opuchu pridáva aj neprehliadnuteľná bolesť.

Problémy so žilami: Naopak, v prípade, ak je opuch bez viditeľných iných vážnejších prejavov, bez zjavnej príčiny a nastáva nielen na jednom, ale aj na oboch členkoch, veľmi často ide o dôsledok problémov so žilami, napríklad pri dlhom státí.

Ostatné faktory: Podľa individuálnej situácie môžu byť za opuchom napríklad prirodzené faktory typu začiatok tehotenstva, zadržiavanie vody či vedľajší účinok niektorých liekov, ale aj tie problémové, napríklad preeklampsia či ochorenia obličiek a pečene.

Riešenie opuchnutého členku doma

V prípade, že je za opuchom vážne zranenie pohybového aparátu, čiže ak nasledoval po vyvrtnutí alebo inom poranení, mali by ste ísť za lekárom. To isté platí aj v prípade vážnych problémov so žilami. V rámci podpory však viete využiť aj domácu liečbu.

Jej súčasťou by mali byť tieto prostriedky:

Studené obklady a kúpele

Prvá pomoc na akútny opuch aj bolesti v dôsledku vyvrtnutia členka a poškodenia väziva či svalu v ňom spočíva v studených obkladoch či v prikladaní vrecka s ľadom. Využiť môžete aj chladivý kúpeľ, ten pomôže aj na žily, napríklad s mätou.

Oddych pre nohy

Druhým dôležitým opatrením, ktoré je ideálne pre podpornú domácu liečbu, je maximálny oddych pre nohy alebo postihnutý členok. V prípade problémov so žilami pomáha vyložiť si nohy vyššie, pri zranení je pokoj na lôžku tiež prospešný.

Fixácia a kompresia

Ak je opuch členku, alebo opuch oboch členkov, spojený žilovou nedostatočnou, viete si zakúpiť špeciálne kompresné pančuchy alebo obväzy pre zlepšenie prekrvenia nôh. Fixovať členok s elastickým obväzom treba aj vtedy, ak opuch súvisí so zranením.

Bylinky a prírodné prostriedky

V prípade, že máte problém so žilami, využiť môžete najmä pagaštan a špeciálne čaje obsahujúce bioflavonoidy na posilnenie žilových stien. Ak je opuch v dôsledku zranenia členku, môžete na postihnuté miesto priložiť kostihoj, cibuľu či cesnak.

Iné opatrenia

Ak ide o režimové opatrenia, tie by sa mali týkať hlavne problémov so žilami. Žilová nedostatočnosť a problém s krvným obehom môžu závisieť aj od životosprávy, obmedzte preto soľ, živočíšne tuky, alkohol, fajčenie a nadmerný príjem kofeínu.

Podporné prípravky a doplnky

Pre efektívnejšiu regeneráciu a podporu zlepšenia daného stavu v rámci domácej liečby môžete skúsiť niektoré voľne dostupné prípravky. Na žily existujú rôzne gély a krémy, ale aj tabletky, na podporu svalov a kĺbov náplasti, masti a lokálne spreje.

Lieky s konkrétnym pôsobením

Pokiaľ budete chcieť viac utlmiť bolesti a samotný opuch následkom zranenia, k dispozícii máte aj liečivá v podobe gélov a krémov s účinnejším zložením. To isté platí aj v prípade problémov so žilami, aj tie viete použiť voľne dostupné lieky.

ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL A OPATRNOSŤ

Ak ide o preventívne opatrenia, najlepšie čo môžete spraviť v prípade športu je maximálna opatrnosť a používanie vhodnej obuvi, v prípade problémov so žilami zas zdravý životný štýl s minimalizáciou problémových jedál a dostatkom pohybu.

Výživové doplnky a prípravky na opuchnutý členok

Pokiaľ ide o najbežnejšie príčiny opuchnutia členku, čiže problém so žilami a zranenie členku spôsobené s jeho vykĺbením alebo vyvrtnutím, na podporu domácej liečby môžete siahnuť aj po voľne dostupných doplnkoch a prípravkoch.

Podľa typu príčiny máte na výber:

Ak ide o problémy so žilami, viete siahnuť po tabletkách aj kapsulách či krémoch a géloch, ak ide o pohybový aparát, k dispozícii sú náplasti, masti, krémy aj gély

Pre užívateľov majú hlavne tieto výhody:

  • ich predaj nie je podmienený receptom a ani návštevou u lekára
  • zloženie je prírodné a pôsobenie je teda prirodzené
  • použitie môže byť aj dlhodobejšie a viete skombinovať viacero typov

Ak ide o produkty určené na opuch členka z dôvodu jeho vykĺbenia, najčastejšie sa používajú látky typu hadí jed, mentol, kapsaicín, glukosamín a rastlinné extrakty pôsobiace na bolesť a iné symptómy. V prípade doplnkov na žily možno v ich zložení nájsť kostihoj, repík, nechtík, fenikel, ale aj bioflavonoidy zlepšujúce krvný obeh a stav žíl.

Lieky na opuchnutý členok

Ak budete mať vážnejší opuch, ktorý by si vyžadoval intenzívnejšie pôsobenie, či už na bolesť alebo niektoré iné prejavy, viete siahnuť po liekoch. Aj v tomto prípade ich môžete použiť tak na žily, ako aj na pohybový aparát.

Sortiment ponúka tieto druhy liečiv:

Najviac využívané sú kvapky s antiseptickým účinkom a proti pálenie, kvapky na opuch spojoviek, očné masti na nehnisavé zápaly aj poranenia a gély na iné ťažkosti

Medzi ich dôležité charakteristiky patria:

  • koncentrovanejšie zloženie, či už syntetických alebo prírodných látok
  • nepomerne rýchlejší nástup účinku a intenzívnejší vplyv
  • je tu však aj riziko možných nežiaducich účinkov a kontraindikácií

Čo sa týka zloženia liekov, ak ide o tie, ktoré sú určené na žily, v prípade gélov a krémov sa využívajú hlavne heparín, rutín či arnika, ak ide o tabletky a kapsuly, tak najmä hesperidín a diosmín. V prípade liečiv na svaly a kĺby viete využiť tabletky s analgetikami na bolesť, ale aj krémy a masti s látkami pôsobiacimi proti opuchu a na jeho zmenšenie.

GELO-3 complex

  • Podpora pohybového aparátu
  • Ďalšie pôsobenie, účinky a vplyvy

Flector EP Gél

  • Zmiernenie zápalu
  • Tlmenie bolesti kĺbov a svalov
  • Potláčanie príznakov reumy

Voltaren Forte

  • Bolesti pohybového aparátu
  • Pôsobenie proti opuchom
  • Protizápalové účinky

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na opuchnutý členok

Či už siahnete po liekoch, liečivách, perorálnych doplnkoch alebo prípravkoch s vonkajšou aplikáciou, všetky tieto produkty viete zakúpiť bez predpisu prakticky v každej lekárni. Vďaka voľnej dostupnosti navyše nie ste odkázaní iba na osobný nákup.

Všetky spomínané druhy produktov si viete objednať aj v online lekárni:

  • v tých známejších máte väčší sortiment
  • nákup je pohodlnejší, nemusíte nikam ísť, spravíte ho aj cez mobil
  • ušetríte a to nielen na cenách, ale niekde aj na doprave zdarma
  • zaobídete sa aj bez hotovosti, zaplatiť totiž viete online a vopred

Pri nákupe cez internet je postup v online lekárni veľmi podobný objednávke v bežnom eshope, ide o otázku zopár kliknutí a minút. Viaceré lekárne ponúkajú aj možnosť rýchlej objednávky bez nutnosti registrácie či rovno s automatickou registráciou.

Okrem toho treba pozerať pri výbere lekárne nielen na čo najnižšiu cenu, ale rovnako tak aj na kvalitu a šírku služieb. Zákazníci viac, ako úspor zopár centov, ocenia možnosť pohodlnej platby platobnou kartou, jednoduchosť nákupu cez smartfón, rýchlejšie doručenie do 24 až 48 hodín, viac vernostných benefitov či lepšie sledovanie doručovania zásielky.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.58

26 Hodnotení