Laktazan: Tabletky s laktázou na zlepšenie trávenia s príchuťou jahody a mäty

Laktazan: Tabletky s laktázou na zlepšenie trávenia s príchuťou jahody a mäty
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Laktazan je výživový doplnok, ktorý ma podobu tabletky a ide o prípravok určený pre všetkých ľudí s problémami trávenia mliečneho cukru zvaného laktóza. Pokiaľ je teda laktózová intolerancia aj váš verný spoločník, no chceli by ste si z času na čas dopriať mlieko, jogurt, zmrzlinu alebo mliečne výrobky, môžete po týchto tabletkách vždy siahnuť.

K dispozícii sú dve príchute a to Laktazan s príchuťou jahody alebo Laktazan s príchuťou mäty. V každom type sa nachádza enzým laktáza, no v mierne odlišnej koncentrácii. Naša recenzia vám prípravok komplexne predstaví, vrátane jeho ceny alebo spôsobu užívania.

Výrobca a pôvod

Doplnok výživy Laktazan je na trhu uvedený pod značkou Natural, no dodávateľom na trh aj držiteľom rozhodnutia je slovenská spoločnosť RS Pharma. Ako výrobca tabliet je v príbalovom letáku uvedený kanadský producent, farmaceutická spoločnosť Gelda Scientific.

RS Pharma je firma špecializovaná práve na prípravky obsahujúce laktázu, čiže enzým štiepiaci mliečne cukry. Cieľom firmy je prinášať prípravky pre ľudí s laktózovou intoleranciou v snahe uľahčiť im život. Spoločnosť má vo svojom portfóliu celú produktovú radu Laktazan, či už ide o tabletky, alebo aj o kvapky do mlieka či bezlaktózové mlieko.

Zloženie, účinné látky

Laktazan patrí medzi jednozložkové prípravky a doplnky výživy. Pôsobenie prípravku je založené na jedinej účinnej zložke a aktívnej látke a to enzýmu laktáza. Jeho množstvo sa odlišuje v závislosti od typu prípravku podľa konkrétnej príchute Laktazanu.

Okrem laktázy sa nachádza v zložení aj viacero doplnkových zložiek:

 • Laktáza: Základom prípravku Laktazan je enzým laktáza. Ide o špeciálny enzým, ktorý sa prirodzene nachádza v tráviacom trakte človeka, konkrétne v tenkom čreve. Jeho úlohou je štiepenie mliečneho cukru zvaného laktóza na dva jednoduché sacharidy, konkrétne D-glukózu a D-galaktózu. Tieto dva sacharidy už telo vie vstrebať a spracovať.

Najvyššia prirodzená produkcia laktázy je v dojčenskom veku, postupom času však u človeka klesá. Ľudia, ktorí majú tohto enzýmu nedostatok, nedokážu stráviť mliečny cukor, čiže mlieko a mliečne výrobky, čo sa prejaví nadúvaním, nafukovaním, hnačkami a inými zažívacími problémami. Práve na doplnenie laktázy je prípravok Laktazan určený.

Komerčne vyrábaná laktáza pochádza z kvasníc a jej cieľom je pomoc so štiepením laktózy, čiže so zvýšením jej stráviteľnosti u ľudí s laktózovou intoleranciou. Laktáza sa tiež pridáva do niektorých mliečnych výrobkov pre ich lepšiu stráviteľnosť. Univerzálnejším riešením je však práve jej doplnenie vo forme tabliet, kde má aj lepšiu koncentráciu.

 • Ďalšie doplnkové a ostatné pomocné látky a zložky: Tak, ako aj v iných prípadoch, aj prípravok Laktazan obsahuje okrem aktívnych zložiek aj tie prídavné s pomocnou a doplnkovou funkciou. Ide o stabilizátor mikrokryštalickú celulózu, protihrudkujúcu látku stearan vápenatý, sacharid dextrózu, regulátor kyslosti kyselinu citrónová, príslušnú príchuť podľa typu a verzie prípravku a farbivo.

Dávkovanie a užívanie

Prípravok Laktazan je určený primárne pre dospelých, no užívať ho môžu aj deti, konkrétne vo veku od 3 rokov. Dávkovanie aj spôsob užitia závisia od inštrukcií od výrobcu, prípadne sa môžete v prípade detí alebo pochybností všeobecne poradiť s lekárom a lekárnikom.

Pokiaľ ide o konkrétny spôsob užitia, najčastejšie sa užívajú tabletky na začiatku konzumácie mlieka alebo mliečneho výrobku, ktorý obsahuje laktózu. Prípravok podľa vyjadrení výrobcu účinkuje pri užití minimálne 2 tabliet, či už majú koncentráciu 3000 alebo 4000 FCC laktózových jednotiek. Laktazan nie je náhradou pestrej stravy ani odbornej liečby.

Uchovanie a skladovanie

Hoci obsahuje prípravok Laktazan enzým laktáza, ktorý pomáha štiepiť mliečny cukor, nevyžaduje si tento doplnok výživy žiadne špeciálne zaobchádzanie pri jeho skladovaní a uchovaní. Prípravok treba hlavne preventívne skladovať mimo dohľadu a dosahu detí.

Pokiaľ ide o všetky ostatné podmienky uchovania, dodržujte nasledovné:

 • tabletky ponechajte až do užitia v blistroch, chráňte ich pred vlhkom a slnkom
 • nevystavujte prípravok mrazu a ani vysokým teplotám nad hranicu 25°C
 • na vonkajšom obale doplnku nájdete dátum spotreby, po ňom už prípravok neužívajte
 • nespotrebovaný zvyšok tabliet nevyhadzujte do odpadu, vráťte ich do lekárne

Laktazan

 • Pôsobenie na laktózovú intoleranciu a jej príznaky

Účinky, indikácie a použitie

Laktazan je výživovým doplnkom určeným pre dospelých aj deti vo veku nad 3 roky s problémami trávenia mliečneho cukru. Prípravok vďaka svojmu zloženiu pomáha práve v tejto oblasti, čím podporuje všeobecne aj trávenie a pôsobí na laktózovú intoleranciu.

Tu je celý účinok spolu s jednotlivými vplyvmi popísaný detailnejšie:

Pôsobenie na laktózovú intoleranciu a jej príznaky

Úlohou výživového doplnku Laktazan je doplnenie enzýmu laktáza v externej podobe do organizmu ľudí, ktorí ho majú nedostatok a trpia laktózovou intoleranciou. V závislosti od nedostatku je potrebné doplnenie adekvátneho množstva enzýmu, čiže veľkosť dávky.

Takéto doplnenie je jednorazové, tabletky s laktázou prejdú črevom a neskôr sa vylúčia. Pri prechode tráviacim traktom však enzým pôsobí na štiepenie mliečneho cukru laktóza a umožňuje tak jeho strávenie, čiže človek môže konzumovať mlieko a mliečne výrobky.

Sekundárne pomáha Laktazan aj na zmiernenie príznakov laktózovej intolerancie. Ide predovšetkým o bolesti brucha, škvŕkanie v bruchu, nafukovanie a nadúvanie a samozrejme o kŕče spojené s hnačkami. Tieto príznaky však tiež pominú len počas užitia tabliet.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Ak ide o užívanie Laktazanu, na rozdiel od iných prípravkov nehrozí pri dávkovaní výskyt žiadnych vážnejších nežiaducich alebo vedľajších účinkov. Je to dôsledok toho, že jedinou aktívnou zložkou je enzým laktáza, ktorý je pre ľudský organizmus prirodzený.

Napriek tomu, že výrobca neudáva žiadne riziká, treba si dať pozor na jednu situáciu:

 • prípravok obsahuje totiž viaceré pomocné a doplnkové látky, napríklad aj sacharid dextróza, takže ojedinele je možné spozorovať výskyt precitlivenosti či alergie

Kontraindikácie a možné interakcie

Pri užívaní výživových doplnkov treba pamätať nielen na riziko vedľajších alebo nežiaducich efektov, ale aj na možnosť kontraindikácií, napríklad v závislosti od niektorých externých faktorov či zdravotného stavu. Našťastie, aj v tomto je Laktazan bezproblémovým.

Pokiaľ ide o situácie, kedy si dávať najväčší pozor, toto sú tie najdôležitejšie:

 • ak sa u vás objaví precitlivená alebo alergická reakcia, ide o kontraindikáciu k užívaniu, vtedy dávkovanie prerušte a poraďte sa s lekárom o možnostiach riešenia
 • Laktazan je určený primárne na užívanie pre dospelých, je však možné aj jeho podávanie deťom, no len vo veku od 3 rokov a v príslušnej dávke
 • pokiaľ viete o tom, že trpíte precitlivenosťou na niektoré cukry, poraďte sa najskôr o užívaní s lekárom, to platí aj pre ženy v tehotenstve alebo pre ženy pri kojení
 • nekombinujte Laktazan s inými doplnkami výživy obsahujúcimi enzým laktáza, kombinácia s inými prípravkami alebo liekmi nie je v zásade kontraindikovaná

Balenie a cena

Tabletky je možné zakúpiť v dvoch typoch balenia podľa príchute a to buď ako Laktazan s jahodovou príchuťou alebo ako Laktazan s mätovou príchuťou. Obe verzie sú k dispozícii vo veľkosti 30 tabliet alebo 60 tabliet v jednom balení, verzia s mätovou príchuťou sa dá kúpiť aj vo veľkosti balenia 10 tabliet, hoci to je skôr výnimočné.

Tu je porovnanie cien najrozšírenejších typov a veľkostí balenia:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Bez ohľadu na veľkosť balenia alebo príchuť, forma prípravku je vždy rovnaká. Laktazan má podobu okrúhlych bielych tabliet určených na perorálne užitie, ktoré sú balené v blistroch. Pokiaľ ide o samotnú cenu, tá je v rámci priemeru v tejto kategórii doplnkov výživy.

Kde kúpiť

Vzhľadom na to, že Laktazan je doplnkom výživy, ide o voľne dostupný a voľne predajný produkt. Jeho predaj a kúpa teda nie sú podmienené predpisom či receptom od lekára, rovnako tak nepotrebujete absolvovať vyšetrenie, aby ste si mohli prípravok kúpiť. Laktazan býva súčasťou sortimentu lekární aj eshopov s podobnými výživovými doplnkami.

Najlepšia je ale kúpa v internetovej lekárni, nakoľko tento spôsob nákupu kombinuje jednak pohodlie objednávky z domu, ale zároveň máte zachovanú aj istú odbornosť pri predaji a môžete si k prípravku prikúpiť iný voľne dostupný produkt či voľne predajný liek.

Online objednávka, doprava a doručenie

Ak vás zaujíma, ako prebieha nákup cez internet, ide v podstate o veľmi podobný postup, ako keď si objednávate tovar z bežného eshopu. Aby bol celý proces čo najviac efektívny a bez komplikácií, nakupujte v overených a známejších lekárňach.

V týchto prípadoch je aj celý postup objednávky oveľa jednoduchší:

 • Zvolíte si typ balenia Laktazan podľa príchute alebo podľa počtu tabliet
 • Vyplníte svoje údaje, či už osobné, kontaktné alebo adresu
 • Zvolíte si spôsob platby za prípravok a tiež kuriérnu službu
 • Objednávku odošlete a v prípade platby vopred aj vyplatíte

Bežne ponúkajú online lekárne možnosť platby bankovým prevodom cez internet banking, no tie väčšie a lepšie aj platobnou kartou, samozrejme cez internet. Platiť sa dá samozrejme aj pri prebratí zásielky v hotovosti, čiže štandardne na dobierku. Ak ide o rýchlosť doručenia, väčšina lekární odosiela zásielku ihneď, takže doma ju máte do 1 až 2 pracovných dní.

Laktazan

 • Pôsobenie na laktózovú intoleranciu a jej príznaky

Najčastejšie otázky

Chceli by ste vedieť niečo viac o tom, ako sa Laktazan užíva, aká silná je koncentrácia laktázy či odpovede na otázky spojené s pôsobením a účinnosťou prípravku? Užívatelia sa o podobné praktické témy naozaj živo zaujímajú, čo vidno aj podľa otázok a dotazov v komentároch pod prípravkom v internetových lekárňach alebo na fórach.

Prinášame preto odpovede na najviac kladené otázky súvisiace s touto témou:

Aká je koncentrácia enzýmu laktáza v prípravku Laktazan?

Pokiaľ ide o zloženie, tabletky Laktazan majú len jednu jedinú účinnú zložku a tou je enzým laktáza. Koncentrácia sa mierne líši podľa verzie balenia, tabletky s príchuťou jahody majú v 1 tabletke 3000 FCC laktázových jednotiek, v prípade príchute mäty je to 4000 FCC.

Od čoho závisí dávkovanie prípravku a koľko tabliet možno užiť?

Veľkosť dávky je závislá jednak od množstva mlieka či mliečnych výrobkov, ktoré idete konzumovať, zároveň aj od intenzity laktózovej intolerancie. Bežne sa konzumuje jednorazovo dávka 2 alebo 3 tabliet naraz. Za jeden deň môžete užiť najviac 12 tabliet.

Pomôžu mi tabletky na úplné vyriešenie laktózovej intolerancie?

Nie, Laktazan nie je liekom s trvalým pôsobením a koniec koncov, laktózová intolerancia nie je ani chorobou, ide len o stav nedostatočnej produkcie enzýmu laktáza v tenkom čreve. Úlohou prípravku je dočasná náhrada tohto enzýmu a pomoc s trávením mliečneho cukru.

Je Laktazan bezpečný na užívanie? Má aj nejaké interakcie?

Podľa vyjadrení výrobu nie sú známe žiadne interakcie tohto prípravku s potravinami, liekmi či inými doplnkami výživy. Enzým laktáza využívaný v tabletkách je 100 % prírodného, rastlinného pôvodu. Prípravok neobsahuje ani glutén, je vhodný aj pre celiatikov.

Skúsenosti s tabletkami

Ak vás zaujíma, aké sú skúsenosti so značkou Laktazan, stačí sa pozrieť na hodnotenia užívateľov priamo v online lekárňach, prípadne na porovnávacích portáloch, ako je Heureka. Referencie a recenzie ukazujú, že tabletky sú populárne a vyhľadávané, napríklad aj kvôli výberu viacerých príchutí alebo veľkostí balenia.

Pokiaľ ide o pôsobenie praxi, užívatelia sú spokojní s viditeľným účinkom na lepšie trávenie laktózy, rovnako tak pomáhajú na ústup hnačiek a utlmenie bolesti a kŕčov v bruchu, čo sú typické sprievodné znaky laktózovej intolerancie.

Laktazan

 • Pôsobenie na laktózovú intoleranciu a jej príznaky

Cena prípravku je tiež vnímaná pozitívne, rovnako tak jeho dostupnosť vo väčšine lekární. Na druhú stranu, oproti niektorým iným výživovým doplnkom podobného typu má Laktazan o niečo slabšiu koncentráciu enzýmu a preto je potrebné pri väčšom jedle s obsahom mliečnych cukrov užiť vyššiu dávku.

Zhodnotenie

Laktazan je doplnok výživy, ktorý patrí medzi známe a overené značky prípravkov určených pre ľudí s laktózovou intoleranciou. Ak sa rozhodnete po tomto prípravku siahnuť, nebude to krok vedľa, žiadne zásadné negatíva tento doplnok výživy nemá.

Naopak, pre užívateľov ponúka viacero pozitív:

 • k dispozícii je veľký výber príchutí aj balení
 • prípravok si kúpite bez predpisu a aj online
 • dávkovanie viete nastaviť veľmi flexibilne
 • užívanie je možné aj opakovane počas dňa

Laktazan môžu brať dospelí, ale v prípade potreby aj deti vo veku nad 3 roky, samozrejme, v primeranej dávke. Prípravok sa užíva na začiatku jedla, ktoré obsahuje mliečny cukor, nie je potrebné ho ani zapiť, užívanie je bez vážnejších problémov.

Veľmi jednoduchá je aj kúpa prípravku, nakoľko ide o voľne predajný a voľne dostupný doplnok výživy. Laktazan nájdete aj v sortimente niektorých eshopov, no štandardne sa kupuje v lekárňach. Nemusíte ho však ísť zakúpiť osobne, pokojne ho viete objednať aj z online lekárne, ušetríte čas aj peniaze.

Laktazan

 • Pôsobenie na laktózovú intoleranciu a jej príznaky

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.00

4 Hodnotení