Má 90 dňová diéta dobré výsledky na chudnutie? Tu sú jedálniček aj výsledky z praxe

Má 90 dňová diéta dobré výsledky na chudnutie? Tu sú jedálniček aj výsledky z praxe

Hľadáte diétu, ktorá by vám pomohla na chudnutie, no zároveň musí ísť o dlhodobú zmenu životosprávy? V tom prípade je pre vás 90 dňová diéta ako stvorená. Princípom je rozdelenie potravín nielen na vhodné a nevhodné, ale aj ich konzumácia podľa dní.

To je aj dôvod, prečo sa táto diéta niekedy nazýva rozlišovacia. Na rozdiel od krátkodobých alebo pár dňových diét totiž v prípade tej 30 dňovej platí, že jedálniček, pravidlá pitného režimu, obmedzenie niektorých potravín a samozrejme aj fyzickú aktivitu musíte vedieť dodržiavať dlhodobo. Odmenou by však malo byť schudnutie na želanú hmotnosť.

Čo je 90 dňová diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

Na rozdiel od krátkodobých diét, ktoré stavajú na efekte rýchleho chudnutia a intenzívnej redukcie hmotnosti radikálnym obmedzením príjmu kalórií a niektorých živín, 3 mesačná diéta sa pozerá na zníženie hmotnosti komplexne a najmä dlhodobo.

Je založená na striedaní dní, kedy konzumujete vo zvýšenej miere niektorý typ živín, či už ide o proteíny, uhľohydráty, škrob alebo vitamíny. Raz za mesiac je do diéty pridaný hladovkový deň. Výhodou diéty je, že vo väčšine prípadov obmedzuje škodlivé a nezdravé jedlá, sladkosti a alkohol a tiež to, že sa pozerá na chudnutie celkovo.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Podobne ako iné diéty, aj tento program však má svoje nevýhody:

 • striedanie dní podľa príjmu živín môže viesť v niektoré dni k poklesu energie, hlavne vtedy, ak máte málo sacharidov, sa dostavuje vyčerpanie
 • diéta zabúda na odporúčanie týkajúce sa konkrétnych fyzických aktivít a pohybu, pripravujete sa tak o prostriedok efektívneho spaľovania tukov
 • v prípade, ak to preženiete počas diéty s príjmom živočíšnych bielkovín, môže sa stať, že vedľajším efektom bude zhoršenie krvného obehu
 • z hľadiska jedálnička sú jednotlivé dni fádne a po dlhšom čase sa môže stať, že budete pociťovať nechutenstvo a zároveň aj hlad na iné jedlá

Diéta má plus v tom, že je dlhodobá a nejde o žiadne drastické chudnutie s rizikom jojo efektu. Svoj prínos môže mať aj vtedy, ak budete niektoré jej zásady dodržiavať dlhodobo, hlavne obmedzenie alkoholu, sladkostí a vyprážaných či tučných jedál.

KTO BY TÚTO DIÉTU NEMAL DRŽAŤ?

90 dňová diéta nie je určená pre každého, niektorí by ju dodržiavať určite nemali. Ide o deti vo veku do 18 rokov, o seniorov nad 65 rokov a tiež o tehotné a dojčiace ženy. Poradiť sa s lekárom by mali tí, čo majú problémy s cukrom a cholesterolom.

Aké fázy má 90 dňová diéta

Tak, ako aj mnoho iných diét, aj 3-mesačná diéta je rozdelená do niekoľkých fáz. Nejde však o nejaké kontinuálne nasledujúce fázy, ale skôr o rozdelenie dní podľa toho, aký typ živiny, potraviny, suroviny, látky či nápoja budete vtedy prijímať.

Toto je 5 dní, ktoré sa počas diétovania striedajú:

Bielkovinový deň: Ako už hovorí aj samotný názov, v tento deň je potrebné do jedálnička zaradiť predovšetkým potraviny a suroviny bohaté na proteíny. Ide hlavne o chudé hydinové mäso, vajcia, tvaroh, syry a dostatok zeleniny. V jednej porcii nekombinujte navzájom rôzne druhy bielkovín, zeleninu však viete pridať flexibilne.

Škrobový deň: Druhým typom dňa podľa konzumácie jedál je škrobový deň. V tento deň treba do jedálnička vo väčšom množstve zaradiť škrobové typy surovín a potravín, najmä zemiaky, ryžu a strukoviny, napríklad fazuľu, šošovicu alebo hrášok. Ako prílohu môžete aj tu použiť zeleninu, prípadne niektoré druhy semien.

Uhľohydrátový deň: Súčasťou diéty je v rámci striedania dní aj deň uhľohydrátov, kedy si môžete dopriať aj niektoré jedlá, ktoré sú v iných diétach zakázané. Možno vás to prekvapí, ale 90 dňová diéta odporúča do jedálnička napríklad banány, cestoviny, mrkvu a aj niektoré typické sladkosti, napríklad kvalitnú tmavú čokoládu.

Vitamínový deň: Štvrtým typom dňa je vitamínový deň, kedy dominuje stravovaniu predovšetkým ovocie, k nemu môžete na dochutenie pridať oriešky, semienka alebo trocha zeleniny. Z ovocia sa odporúča konzumovať predovšetkým to čerstvé, napríklad banány, citrusové plody, jablká, ananás, maliny, čučoriedky či jahody.

Pitný deň: Raz za mesiac zaraďte do diéty deň určený na zvýšený príjem tekutín a nápojov. Technicky presne by mal tento deň nasledovať vždy po 29 dňoch striedania predošlých typov dní, pričom v tento deň nejete tuhú stravu, ale pijete iba vodu. Odporúča sa, aby pred týmto dňom bol bielkovinový deň a po ňom vitamínový.

Princípy, vhodné a nevhodné jedlá pre 90 dňovú diétu

Jedálniček a striedanie vyššie spomínaných fáz je len jedným z viacerých princípov 90 dňovej diéty. Pozerať treba aj na pitný režim, dostatok pohybu, spôsob stravovania a niektoré ďalšie zásady zdravej životosprávy. Aj vďaka nim môžete schudnúť.

Tu sú najdôležitejšie princípy, zásady a pravidlá diéty:

Striedanie dní podľa príjmu potravín

Základom 3 mesačnej diéty je striedanie bielkovinového, škrobového, uhľohydrátového a vitamínového dňa, ktorý by mali nasledovať v tomto poradí a cyklicky sa opakovať. Raz za mesiac treba zaradiť pitný deň, kedy budete držať hladovku.

Obmedzenie nezdravých potravín

Z jedálnička treba pri 90 dňovej diéte, s výnimkou škrobového dňa, vylúčiť všetky sladkosti, polotovary, jedlá s vysokým obsahom tukov, sacharidov a solí, potraviny obsahujúce príliš veľa živočíšnych tukov a tučné mäso či mliečne produkty.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Spôsob stravovania a prípravy jedál

Okrem toho, že je dôležité konzumovať správne a zdravé potraviny, je nevyhnutné, aby ste sa vyhýbali vyprážaným jedlám a takej úprave, ktorá využíva nezdravé tuky a oleje. Jesť treba 5 krát počas dňa v menších porciách a s odstupom 3 hodín.

Zdravý pitný režim počas celej diéty

Nielen jedálniček, ale aj pitný režim má výraznú úlohu pri chudnutí, metabolizme a spaľovaní tukov. Najlepšie je piť čistú vodu, prípadne s kvapkou citrónovej šťavy, doplniť ju môžete o bylinkové nesladené čaje. Vyhýbajte sa sladeným nápojom.

Zlepšenie životného štýlu

Posledným dôležitým princípom 90 dňovej diéty je celkové zlepšenie životosprávy. To znamená obmedziť alkohol a fajčenie, mať pravidelný pohyb, v bielkovinové dni aj intenzívnejšieho typu, mať dostatok spánku a vyhýbať sa stresu.

ČO ROBIŤ, AK STE DOSTATOČNE NESCHUDLI?

V prípade, že sa vám ani po 90 dňoch nepodarilo schudnúť na želanú hmotnosť, je možné, že by ste mali pozerať na váš problém s nadváhou či obezitou komplexnejšie. Len jednoduchá zmena stravovania teda nepomôže, treba väčšiu zmenu životosprávy.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Tí, u ktorých nenastali s vyššie spomínanou 90 dňovou diétou zásadné zmeny k lepšiemu, by sa mali poobzerať po dlhodobejšej diéte, ktorá sa pozerá na chudnutie a spaľovanie tuku oveľa komplexnejšie. Takouto diétou je aj Ketogénna diéta.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vďaka nej môžete schudnúť za týchto predpokladov:

 • cieľom diéty je navodenie stavu zvaného ketóza, počas ktorého príde k zmene v spaľovaniu kalórií, telo totiž začne primárne spaľovať tuk
 • táto zmena je dôležitá preto, že obvykle sa ako zdroj energie využívajú sacharidy, čo je pre chudnutie problém, tu sa však spaľujú tukové zásoby
 • aby ku ketóze naozaj došlo, je nevyhnutné zmeniť jedálniček tak, aby ste prijímali v strave viac bielkovín a naopak minimum sacharidov a tukov
 • dôležitou súčasťou jedálnička by mali byť aj zelenina v objeme pol kilogramu denne a za hrsť orechov či semien, ide o veľmi dobré zdroje vlákniny

Ketónová diéta prebieha vo viacerých fázach, pričom v prvých dvoch dochádza práve k vzniku spomínanej ketózy a zároveň aj k najviditeľnejšiemu chudnutiu. V tretej fáze, ktorá môže trvať aj niekoľko mesiacov, ide už o stabilizáciu dosiahnutej hmotnosti.

Diéta má účinky nielen na chudnutie, ale napríklad vďaka dostatku vlákniny aj na lepšie trávenie a metabolizmus celkovo. Zníženie príjmu sacharidov a tukov prináša tiež zníženie hladiny cholesterolu a cukru v krvi a normalizáciu krvného tlaku. Pozmenený jedálniček je zároveň dobrou prevenciou pred cukrovkou a ochoreniami srdca.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pre tých, čo by chceli Ketónovú diétu vyskúšať, je určený diétny program značky KetoMix. Ide o výrobcu a dodávateľa produktov a hlavne potravín s vyváženým zložením, ktoré spĺňajú požiadavky na dopĺňanie proteínov do tela v dostatočnom množstve.

Sortiment je veľmi bohatý a pokryje prakticky celodennú stravu:

V ponuke značky nájdete výber hlavných proteínových jedál, polievok, raňajkových kaší aj omeliet, rovnako tak sladké a slané pochutiny a tiež proteínové nápoje

Pre tých, čo by chceli diétu držať s KetoMixom, tu sú tieto výhody:

 • istota kvalitného pôvodu používaných surovín a kvalita potravín
 • dostatočné zastúpenie potrebných minerálov, vitamínov a živín
 • jednoduché a rýchle vyriešenie celého jedálnička a pitného režimu naraz

Sortiment potravín obsahuje najmä proteínové kaše, palacinky, omelety, polievky, sušené mäso, cestoviny a k nim dresingy, ale aj pečivo a k nemu rôzne nátierky. Na doplnenie jedálnička môžete použiť zdravé proteínové tyčinky, chispy, čokolády a iné dezerty či slané pochutiny. Nenájdete v nich lepok a ani škodlivé chemikálie a iné látky.

Ak ide o nápoje, dominantnou súčasťou ponuky KetoMix sú koktejly s obsahom srvátkovej bielkoviny, ktoré si pripravíte do pár minút jednoduchým zmiešaním s vodou. Môžete ich piť neochutené, ale aj s príchuťami, napríklad kávy, banánu či iného ovocia.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

V ponuke KetoMix nájdete aj niektoré pomôcky na prípravu jedál a nápojov a taktiež aj doplnky výživy na lepšie spaľovanie tukov s obsahom aminokyseliny L-Karnitín. Výhodou je, že všetky potraviny a produkty si viete kúpiť nielen jednotlivo, ale aj v balíčkoch a to buď podľa miery obezity, ktorú máte, alebo podľa toho, ako dlho chcete Keto diétu držať.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, ak vás spomínané prípravky a potraviny oslovili a chceli by ste vyskúšať Ketónovú diétu práve s nimi, celý sortiment nájdete v prehľadnej podobne na oficiálnej stránke www.ketomix.sk. Tu sa nachádza aj eshop, kde všetko rýchlo nakúpite.

Objednávka cez internet je pre ľudí zaujímavá pre tieto výhody:

 • k dispozícii máte najlepšie ceny za potraviny a istotu originality
 • nákup spravíte za pár minút cez počítať, notebook aj smartfón
 • netreba nikam ísť, kuriér vám zásielku s potravinami donesie domov
 • eshop má aj telefonickú a internetovú infolinku, ak by ste mali otázky

Nákup cez oficiálny internetový obchod KetoMix je podobný, ako aj objednávka v bežnom eshope, stačí vám na to zopár kliknutí. Do košíka vložíte tie potraviny či balíčky, ktoré chcete, vyplníte svoje údaje, zvolíte spôsob platby a doručenia a to je všetko.

Ak ide o platenie, k dispozícii máte možnosť hotovostnej platby na dobierku, ale aj platenie online a bezhotovostne, napríklad cez internet banking či platobnou kartou. Vybrať si môžete aj z viacerých kuriérnych služieb a doručenia buď k vám domov alebo na odberné miesto Zásielkovne. Obchod garantuje dodanie zásielky do 3 pracovných dní.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

2 Hodnotení

ahojte. vyskúšala som takúto diétu, ale nevydržala som celých 90 dní, niektoré dni to bolo totiž „na nevydržanie“. niekedy som cítila príliš málo energie, inokedy príliš veľa, niektoré dni som bola veľmi hladná, hlavne ak som jedla len ovocie, inokedy zas priveľmi sýta, najmä keď to bol bielkovinový deň. vydržala som zhruba mesiac, no z pohľadu chudnutia veľké zmeny nenastali. takže táto diéta asi nebude to pravé orechové. máte niekto nejaké lepšie skúsenosti? bola by som rada za každý tip. ďakujem 🙂

lujzinkaG píše 18 mája 2020 o 06:02

Tiez mam podobnu skusenost 🙁 Jest v jeden den jeden druh potravin mozno pre niekoho vyzera lakavo a „vedecky“, ze ano, presne takto sa chudne, ale ma to vela nevyhod, hlavne niekedy privela hladu a inokedy zas privela sytosti. Ja mam dobru skusenost s Keto dietou, pripadne, niekedy som v minulosti skusala aj tie rychle na par dni, ked som chcel rychlo schudnut. Ale tam bol jojo efekt. Pri Keto diete nie je a je dlhsia a teda ma aj stabilnejsie vysledky.

Merry Kia píše 20 mája 2020 o 10:35

táto diéta je dobrá na to, že sa naučíte, ktoré potraviny by ste určite nemali jesť… tie, ktoré sú „zakázané“, čiže sladkosti, tučné mäso a podobne, tie sú dobrým návodom. ale zvyšok, čiže striedanie jedál podľa dní, sa nedá dlhodobo udržať a už vôbec nie 90 dní. a ani ten princíp nedáva príliš zmysel. takže táto diéta je pre dlhodobé chudnutie bez jojo efektu bohužiaľ nepoužiteľná 🙁

9strawbery9 píše 27 mája 2020 o 21:40

Pridať komentár