Na udržanie hmotnosti a svalovej hmoty po chudnutí a diéte vplýva nielen jedálniček

Na udržanie hmotnosti a svalovej hmoty po chudnutí a diéte vplýva nielen jedálniček

Schudli ste alebo chudnete a už teraz premýšľate, ako si udržať hmotnosť po chudnutí? Bojíte sa tiež o svoje svaly, aby ste nestratili z ich objemu a nechradli po diéte? Ak ste aspoň na jednu z týchto otázok odpovedali kladne, nasledovné riadky sú určené vám.

Chudnutie väčšina ľudí berie ako jednorazovú záležitosť a nepozerajú sa na ňu dlhodobo, čo je aj dôvodom, prečo si nevedia udržať hmotnosť. Okrem krátkodobých diét a obmedzení jedálnička je preto dôležité zamerať sa na dlhodobé opatrenia v rámci životosprávy. Kľúčom k udržaniu hmotnosti a svalov sú tak zmeny životného štýlu aj po chudnutí.

Ako chudnúť zdravo a bez extrémnych diét a cvičenia

Chudnutie je proces, ktorý je spojený so znižovaním hmotnosti. Aby bol úspešný, väčšina ľudí pozerá na ručičku váhy pred chudnutím a po jeho skončení. Obvykle je koniec chudnutia viazaný s ukončením diéty alebo cvičenia, no práve to je najväčší problém.

Mať cieľ, napríklad konkrétnu hmotnosť, je pozitívne a motivačné, ale chudnutie treba brať komplexnejšie. Nemalo by byť sprevádzané hladovaním, nadmerným cvičením, preferovaním či obmedzovaním nejakých konkrétnych jedál a určite by nemalo byť príliš rýchle. Reálne je možné zdravo schudnúť okolo 2 až 5 kg za mesiac, nad 5 kg je to rizikové.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Chudnutie by malo spočívať vo vplyve na tieto oblasti:

 • obsah jedálnička, čiže príjem živín, kde by ste mali pozerať na obmedzenie jednoduchých cukrov a nezdravých tukov a zvýšenie vlákniny a bielkovín
 • pitný režim, v tomto ohľade treba zmeniť skladbu tak, aby ste prijali čo najmenej sladených limonád a džúsov s cukrom a dávali prednosť vode alebo čajom
 • životný štýl, obmedzte stres, alkohol a cigarety, naopak, dôležitý je odpočinok počas dňa, zmiernenie časového a pracovného stresu a dostatok spánku v noci
 • pohyb, ktorý musí byť pravidelný a dlhodobý, ideálne je striedať intenzívny pohyb s pohybom na kondíciu, neskôr môžete pridať aj cvičenie vo fitku

V mnohých prípadoch je hranica medzi úspešným a neúspešným chudnutím aj v psychickej podpore a motivácií. Je dobré, ak si budete každý úspech zaznamenávať alebo budete chudnúť spoločne s niekým iným a tak sa môžete navzájom podporiť a strážiť.

SLEDUJTE VÝSLEDKY, NIE SĽUBY

Na internete možno nájsť množstvo zaručených spôsobov, ako schudnúť, či už ide o rôzne redukčné diéty, extrémne cvičenie alebo zmeny pri nápojovom lístku. Zabudnite na všetky sľuby a izolované riešenia, pozerajte na výsledky a aj komplexné postupy.

Aké spôsoby na udržanie hmotnosti a svalovej hmoty sú najlepšie

Ak chcete chudnúť nielen zdravo, ale aj tak, aby ste si dokázali udržať zníženú hmotnosť a tiež nestratili nič zo svojich svalov, mali by ste sa sústrediť nielen na chudnutie, ale celkovo na dlhodobú zmenu životného štýlu, životosprávy, jedálnička a prístupu.

Tu sú k tomu najlepšie spôsoby, možnosti a prostriedky:

Príjem kalórií: Udržanie hmotnosti je o rovnováhe kalorického príjmu a výdaju. Optimálny denný príjem energie v kalóriách pre ženy je 655 plus (9,6 x hmotnosť v kilogramoch) plus (1,8 x výška v centimetroch) a mínus (4,7 x vek) a pre mužov 66 plus (13,7 x hmotnosť v kilogramoch) plus (5 x výška v centimetroch) a mínus (6,8 x vek).

Viac bielkovín a vlákniny: Aby ste znova nepribrali, musí vám fungovať metabolizmus, ale tiež trávenie. To zabezpečí dostatok vlákniny v strave, ideálne cez zeleninu alebo strukoviny. Môžu k tomu pomôcť aj bielkoviny, ktoré navodia rýchlejší pocit zasýtenia. Tie sú dôležité najmä pre svalovú hmotu, keďže sú jej stavebnou látkou a zabránia jej úbytku.

Menej nezdravých cukrov a tukov: To, čo treba naopak zo svojho jedálnička v čo najväčšej miere vynechať, sú nezdravé cukry a tuky. Vyhýbajte sa jednoduchým cukrom v sladkostiach a tiež ovociu s vysokým glykemickým indexom, zabudnite tiež na ťažké mäso. Konzumujte viac celozrnné cestoviny, hnedú ryžu, ryby, orechy, semená a bobuľové ovocie.

Voda ako základ pitného režimu: To, že počas chudnutia by ste nemali piť alkohol alebo sladené limonády, je už všeobecne známe. Pri chudnutí, ale aj po ňom by, základom vášho pitného režimu mala byť voda. Denne jej vypite aspoň 2,5 litra, v prípade teplého počasia alebo počas fyzickej aktivity, aj viac. Pite ju pravidelne, aspoň každé dve hodiny.

Pravidelné stravovanie: Nielen to, čo jete, ale aj to, ako to jete, je dôležité z pohľadu chudnutia, udržania váhy a tiež chradnutia svalstva. Či budete jesť 3 krát denne, 5 krát denne alebo viac, to je len na vás. Dodržujte však zásadu pravidelnosti, nevynechávajte žiadne hlavné jedlo a snažte sa jesť aspoň raňajky, obed a večeru približne v ten istý čas.

Zdravý pohyb každý deň: Rovnako pravidelný, ako stravovanie, musí byť aj pohyb. Nemusí ísť hneď len o nejaký extrémny tréning, práve naopak, čo najviac prirodzeného a zdravého pohybu je základ toho, aby ste nezačali naberať hmotnosť. Všade, kam sa dá, choďte peši a dajte si záležať na tom, aby ste denne mali pohyb aspoň 45 minút až 1 hodinu.

Žiadne hladovanie a excesívne cvičenie: Vyhnúť by ste sa mali nielen nedostatku pohybu, ale aj druhému extrému, čiže príliš agresívnemu a častému cvičeniu. V tomto ohľade sa snažte neprepínať sily a cvičte alebo trénujte tak, aby ste na konci neboli zničení a bez energie. To isté sa týka aj jedálnička, vyhýbajte sa hladovaniu po chudnutí, dosiahnete opak.

Optimálna skladba cvičenia: Pri cvičení a tréningu je dôležité optimálne rozloženie. Veľa ľudí robí chybu, že to preháňa buď s kardio cvičením alebo s cvičením na objem. Snažte sa počas týždňa mať dni, kedy budete trénovať vytrvalosť, napríklad behom, chôdzou alebo plávaním, k nim zas dni so silovým tréningom a väčšími váhami v posilňovni.

Spite a oddychujte: Okrem aktivity je pre udržanie hmotnosti a svalov dôležitý aj oddych. Ten by mal byť jednak počas dňa, ale najmä v noci, nakoľko kvalita spánku má vplyv či už na trávenie, metabolizmus, regeneráciu svalov, ale aj celkovo výkonnosť organizmu počas dňa. Snažte sa preto spať denne aspoň 8 hodín a to bez prerušenia a rušivých vplyvov.

NEPOĽAVUJTE, MAJTE TRPEZLIVOSŤ

Každý jeden prostriedok alebo každá jedna možnosť spomínaná vyššie budú mať zmysel iba vtedy, ak budete mať dostatok trpezlivosti. Zmeny a ich pôsobenie musia byť trvalé, iba vtedy sa vám podarí udržať hmotnosť a svaly. Kľúčom k úspechu je vytrvalosť.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Jednou z možností, ako zabrániť úbytku a chradnutiu svalov a svalovej hmoty, je chudnúť aj s pomocou bielkovín a to dlhodobo. Niečo podobné ponúka Keto diéta, ktorá je už aj u nás dosť obľúbená a využívaná, nakoľko chudnutie s ňou je efektívne a bez rizík.

Táto diéta je založená na týchto pravidlách a zásadách:

 • v prvom rade ide o obmedzenie príjmu sacharidov, ktoré sú zodpovedné za kalórie, pri Keto diéte je cieľom zníženie ich príjmu v jedle do 50 gramov za deň
 • zároveň s tým je potrebné zvýšiť príjem bielkovín v diéte, nakoľko tie pomáhajú na zníženie pocitu hladu, zvýšenie zasýtenia a aj proti chradnutiu svalov
 • v jedálničku sa musí zvýšiť aj zastúpenie vlákniny, ktorá je dôležitá pre trávenie a pre metabolizmus, ideálne cez zeleninu, tá obsahuje vitamíny a minerály
 • dôležité je pravidelné stravovanie, diéta odporúča 5 jedál denne, pričom podľa prechodu do ďalších fáz sa mení pomer jedál s bielkovinami a ostatných

Cieľom spomínaných zmien je dosiahnutie stavu ketózy. Ide o metabolický stav, kedy telo začne namiesto cukrov na energiu primárne využívať tuky a tukové zásoby, ktoré začína viac spaľovať. Výsledkom je teda chudnutie z uloženého tuku, čo je aj efektívne.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Diétu môžete držať 3 mesiace alebo aj viac a je rozdelená do troch fáz, takže chudnutie s ňou je postupné, dlhodobé a bez rizika jojo efektu. Nehrozí pri nej hladovanie, úbytok svalov a má aj iné pozitíva, ako len zníženie hmotnosti, najmä zlepšenie trávenia a metabolizmus, zníženie cukru a cholesterolu, normalizácia krvného tlaku a aj zlepšenie stavu ciev.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Keto diétu môžete držať dvoma spôsobmi. Tým prvým je zmena jedálnička tak, aby ste mali čo najviac potravín s bielkovinami a čo najmenej potravín so sacharidmi. Druhou možnosťou je značka KetoMix a jej ponuka jedál, potravín a produktov pre stravovanie.

KetoMix má bohatú ponuku pre celodenný jedálniček:

Nájdete tu polievky, hlavné jedlá, menšie potraviny aj rôzne slané a sladké pochutiny, ktoré sú založené na proteínoch a podporujú diétu aj minimom cukrov

Výrazne si tak uľahčíte stravovanie, pričom platí, že:

 • potraviny majú dosť potrebných živín, ale aj vitamínov a minerálov
 • ak nejde priamo o hotové potraviny, pripravíte si ich do pár minút
 • máte istotu, že tu nie sú použité žiadne škodlivé prísady a chemikálie

Značka KetoMix si dáva záležať na kvalite a overenom pôvode všetkých surovín, jedlá a nápoje sú v tomto ohľade bezproblémové. Okrem nich ponúka aj výživové doplnky, ktoré majú podobu kapsúl a tabliet, pričom môžu podporovať buď tráviacu sústavu, prípadne majú L-Karnitín, čo je známa aminokyselina podporujúca lepšie spaľovanie tukov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ak sa rozhodnete siahnuť po výbere značky KetoMix, môžete si do svojho jedálnička vybrať proteínové polievky, cestoviny, pečivo, omelety, kaše, palacinky, tyčinky, sušené mäso, omáčky, nátierky, dresingy, pomazánky a aj rôzne sladké a slané pochutiny.

Značka ponúka napríklad zdravé, proteínové a nízkosacharidové chipsy, krekry, pudingy, čokolády alebo dezerty. Z nápojov sú populárne predovšetkým proteínové kokteily, ktoré sú na výber vo viacerých príchutiach od vanilky až po ovocie a obsahujú sójovú a srvátkovú bielkovinu. Na jednom mieste si viete zložiť celý jedálniček, ale aj pitný režim.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Všetky produkty, či už ide o potraviny, nápoje alebo doplnky výživy, môžete kúpiť osobne v kamennej značkovej predajni, prípadne zvoliť nákup cez internet v oficiálnom eshope na www.ketomix.sk. Druhá možnosť je pohodlnejšia, rýchlejšia a jednoduchšia.

Nákup v eshope spravíte aj z domu a tráv len pár minút:

 • najskôr vložíte do online košíka potraviny a produkty, ktoré chcete
 • následne zadáte svoje osobné údaje, kontakt a adresu pre doručenie
 • vyberiete si spôsob platby za nákup, v hotovosti alebo bezhotovostne
 • zvolíte kuriérnu službu, objednávku skontrolujete a môžete odoslať

Ak ide o platbu, tá je možná klasicky na dobierku, kedy platíte priamo kuriérovi pri prevzatí balíčka. Druhou možnosťou je platiť online a vopred, napríklad cez internet banking alebo platobnou kartou. Nákup aj platba v takom prípade zaberú len zopár minút.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vzhľadom na to, že ide o oficiálny eshop KetoMix, máte istotu najlepšej možnej ceny. To sa týka aj poštovného, pri väčšej objednávke ho neplatíte. Veľkou výhodou je aj možnosť nechať si balíček zaslať nielen na adresu, ale aj do Zásielkovni. Ak by ste mali akékoľvek otázky, či už ohľadom nakupovania, produktov alebo aj diéty, je tu pre vás aj infolinka.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie