Overené rady a skúsenosti, čo je dobré a čo pomáha na opuchnuté aj boľavé koleno
Ak sa u vás objaví opuch kolena, najčastejšie ide o stav, ktorý súvisí s nahromadením tekutiny v okolí kolenného kĺbu. Ide o vážny problém, ktorý nie je možné riešiť bez lekára a ktorý si môže v prípade vážnejšieho stavu vyžadovať dokonca aj zákrok v podobe punkcie.
Pokiaľ ide o menej závažné a menej intenzívne príčiny opuchu, medzi ne sa zaraďujú menej intenzívne narazenie kolena pri športe, prípadne dlhodobejšie problémy týkajúce sa kĺbov a ich zápalu. S opuchom väčšinou prichádzajú aj bolesť a niektoré ďalšie problémy. Ak chcete vedieť, čo si dať na opuch kolena a čo pomôže dlhodobo, čítajte ďalej.
Čo je opuchnuté koleno, ako vzniká a aké má príznaky
Opuch kolena vzniká na základe hromadenia tekutiny v oblasti kolenného kĺbu, prípadne v dôsledku poškodenia väziva, svalstva a iných mäkkých tkanív v oblasti. Ide o problémy, ktoré môžu mať zápalový, infekčný, neinfekčný aj traumatický pôvod.
Okrem toho môže byť za opuchom aj zvýšenie prietoku krvi do kĺbu, čo najčastejšie nastáva v dôsledku zápalových a traumatických vplyvov. Medzi rizikové skupiny ľudí, u ktorých sa opuch v kolene vyskytuje najviac, patria jednak seniori, kde je vyšší predpoklad rôznych degeneratívnych porúch a ochorení kĺbov, ale zároveň aj aktívni športovci.
Ak ide o všetky súvisiace príznaky, prejavy a problémy, počítajte s týmito:
- samotný opuch sa prejaví zväčšením tkaniva v oblasti kolena, či už v okolí, v strede alebo po stranách, koža je na pocit tvrdá a koleno tuhé, nedá sa stlačiť
- k tomu sa bežne pridruží bolesť, ktorá je podľa príčiny buď tlmená alebo bodavá, v prípade niektorých zápalov a degeneratívnych poškodení hlavne v noci
- problém nastáva aj s hybnosťou kolenného kĺbu, okrem stuhnutosti nastávajú problémy aj s bežným ohnutím kolena, jeho záťaž môže priniesť viac bolesti
- medzi ďalšie symptómy, aj podľa príčiny a daného stavu, patria problémy s citlivosťou, začervenanie a svrbenie kože, pocit ťažkosti a teplejšia pokožka
NEVYHÝBAJTE SA ODBORNÉMU VYŠETRENIU
Pokiaľ máte podozrenie, že opuchnutie kolena vo vašom prípade môže mať vážnejšiu príčinu, je dobré zájsť za lekárom kvôli komplexnej diagnostike. Tá zahŕňa štandardne fyziologické vyšetrenie, rádiologické vyšetrenie, magnetickú rezonanciu a vyšetrenie krvi.
Príčiny a kedy vzniká opuchnuté koleno
Opuch kolena môže mať viaceré príčiny, rovnako tak treba pamätať aj na niektoré rizikové faktory, ktoré môžu ovplyvniť vyššie spomínané príznaky a priebeh opuchnutia. Niektoré situácie sú typické pre starších ľudí, iné zas pre aktívnych športovcov.
Medzi najčastejšie prípady, faktory a príčiny patria:
Úraz: Najčastejšie je opuch typickým sprievodným prejavom náhleho poškodenia chrupavky, väziva, svalstva alebo samotného kĺbu. K tomu prichádza v dôsledku úrazu, kedy príde k nárazovému a veľmi intenzívnemu preťaženiu kĺbu a k narušeniu jeho štruktúry.
Dlhodobé zaťaženie: Nielen okamžité a veľmi intenzívne preťaženie dolných končatín, ale aj ich dlhodobá nadmerná záťaž môžu spôsobiť nakoniec opuch kolena. Pozor si musia dávať najmä športovci venujúci sa lyžovaniu alebo tenisu, kde kolená trpia najviac.
Ochorenia pohybového aparátu: Predovšetkým u starších ľudí zohrávajú významnú úlohu viaceré ochorenia týkajúce sa pohybového aparátu, najmä rôzne infekcie, zápaly a degeneratívne zmeny. Sem patria artróza, dna alebo reumatoidná artritída.
Obezita: Posledným výraznejším faktorom, ktorý zvyšuje riziko vzniku opuchu oboch kolien a zároveň aj riziko ich ďalších organických a funkčných problémov, je obezita. Nadváha totiž spôsobuje zvýšenú záťaž na dolné končatiny a obzvlášť na kolenné kĺby.
Riešenie opuchnutého kolena doma
Ak ide o opuch kolena, treba zdôrazniť, že vo väčšine prípadov je potrebné minimálne to, aby sa lekár na daný stav pozrel a vyšetril ho. V prípade výskytu vody v kolene je odborná liečba nevyhnutná, no aj na prvý pohľad bežné situácie môžu byť rizikové.
Podporná terapia však môže zahŕňať aj toto:
Studený obklad
To najlepšie, čo vám môže takmer okamžite pomôcť na opuch a zároveň uľaviť od bolesti, je aplikácia studeného obkladu. Skúsiť môžete studený uterák namočený vo vode, vrecko s ľadom alebo aj studenú sprchu či ešte lepšie kúpeľ s dlhším trvaním.
Odpočinok a fixácia
Hneď, ako aplikujete studenú vodu alebo obklady v rámci akútnej prvej pomoci, je pre koleno či kolená dôležité aj odpočívať. Vyložte si nohu tak, aby bola v pokoji a bez akéhokoľvek napätia. Ak prišlo k úrazu, môžete koleno aj bandážou fixovať.
Režimové opatrenia
Čo sa týka ďalších opatrení, ktoré môžu byť súčasťou domácej liečby, v prípade ústupu prvotných problémov a ak sa nejedná o žiadny vážnejší stav, skúste mierne rozcvičenie a natiahnutie kolena. S odborníkom môžete skúsiť aj rehabilitáciu.
Doplnky, gély, krémy, masti a spreje
V rámci podpornej terapie doma môžete skúsiť aj niektoré podporné prípravky a doplnky. Na kĺbovú výživu a podporu zdravia slúžia tabletky a kapsuly, na vonkajšie symptomatické pôsobenie môžete skúsiť krémy, gély, masti, spreje či náplasti.
Lieky na utlmenie bolesti a opuchu
Účinné z hľadiska nástupu pôsobenia proti bolesti a podľa konkrétneho typu aj na zmiernenie opuchu, sú niektoré voľne dostupné lieky. Tie môžu mať formu perorálnych tabliet s celkovým analgetickým pôsobením, ale aj lokálnu vonkajšiu podobu.
Zlepšenie prevencie
Nielen do budúcnosti, ale aj v rámci podpornej domácej liečby môžete po zlepšení stavu zaviesť niektoré preventívne opatrenia. Vyberajte si napríklad vhodnú obuv, snažte sa schudnúť, ak máte nadváhu a vždy pred športom sa dobre rozcvičte.
TRPEZLIVOSŤ BUDE NEVYHNUTNÁ
Nech už je príčina opuchnutia kolena akákoľvek, či už pôjde len o bežné zranenie a narazenie, alebo o vážnejší zápal či problém s nahromadením tekutiny, nevyhnutným predpokladom úspešnej terapie je trpezlivosť. Platí to pri odbornej aj domácej liečbe.
Výživové doplnky a prípravky na opuchnuté koleno
Ak chcete podporiť stav kĺbov a pohybového aparátu celkovo, prípadne ak vás trápi opuchnuté koleno v dôsledku zápalov či problémov s kĺbmi, v rámci podpory viete siahnuť aj po niekoľkých voľne dostupných prípravkoch a produktoch.
Sortiment zahŕňa hlavne tieto typy:
K dispozícii sú tak perorálne formy, hlavne ak ide o všeobecnú kĺbovú výživu, ale aj niektoré vonkajšie prípravky, hlavne gély, krémy, masti, lokálne spreje a náplasti
Tieto produkty majú viacero benefitov:
- ich kúpa nie je podmienená návštevou lekára alebo receptom
- môžete skombinovať viacero typov a foriem prípravkov a produktov
- nemusíte sa báť o žiadne vážnejšie vedľajšie účinky a kontraindikácie
V prípade perorálnych foriem prípravkov ide o tabletky a doplnky výživy s obsahom kolagénu, vitamínov, minerálov a mastných kyselín prospešných všeobecne na kĺby. Ak však siahnete po vonkajších produktoch, tak v nich nájdete bylinné extrakty, gáfor, mentol, rôzne oleje, kapsaicín a iné látky s lokálnym a hlavne symptomatickým pôsobením.
Lieky na opuchnuté koleno
Ak ide o lieky na opuch kolena, v tomto prípade sú dve kategórie. Prvou sú lekárom indikované liečivá, ktoré sú dostupné iba na predpis a obsahujú kortikosteroidy či antibiotiká. Druhou sú tie, ktoré sú dostupné voľne bez predpisu.
V tomto prípade máte dve formy:
Prvou sú tie lieky, ktoré majú podobu klasických perorálnych tabliet a kapsúl, druhou zas gély, masti a krémy s lokálnym účinkom, ktoré sa nanesú na dané koleno
Či už siahnete po prvej alebo druhej forme:
- získate ich voľne, nemusíte mať recept a ani ísť na lekárske vyšetrenie
- máte istotu účinku, nakoľko lieky obsahujú syntetické zložky
- samotné pôsobenie má veľmi rýchly nástup a pomerne dlhé trvanie
Pochopiteľne, tieto lieky majú len symptomatické pôsobenie, hlavne na zmiernenie bolesti, niektoré aj sekundárne na zmiernenie prípadného zápalu alebo s ním spojeného opuchu. V prípade tabliet sa využívajú hlavne ibuprofén či kyselina acetylsalicylová, ak ide o krémy, gély a vonkajšie formy, tak predovšetkým indometacín, heparín alebo naproxén.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na opuchnuté koleno
Či už siahnete po liekoch, liečivách, perorálnych doplnkoch alebo prípravkoch s vonkajšou aplikáciou, všetky tieto produkty viete zakúpiť bez predpisu prakticky v každej lekárni. Vďaka voľnej dostupnosti navyše nie ste odkázaní iba na osobný nákup.
Všetky spomínané druhy produktov si viete objednať aj v online lekárni:
- v tých známejších máte väčší sortiment
- nákup je pohodlnejší, nemusíte nikam ísť, spravíte ho aj cez mobil
- ušetríte a to nielen na cenách, ale niekde aj na doprave zdarma
- zaobídete sa aj bez hotovosti, zaplatiť totiž viete online a vopred
Pri nákupe cez internet je postup v online lekárni veľmi podobný objednávke v bežnom eshope, ide o otázku zopár kliknutí a minút. Viaceré lekárne ponúkajú aj možnosť rýchlej objednávky bez nutnosti registrácie či rovno s automatickou registráciou.
Okrem toho treba pozerať pri výbere lekárne nielen na čo najnižšiu cenu, ale rovnako tak aj na kvalitu a šírku služieb. Zákazníci viac, ako úspor zopár centov, ocenia možnosť pohodlnej platby platobnou kartou, jednoduchosť nákupu cez smartfón, rýchlejšie doručenie do 24 až 48 hodín, viac vernostných benefitov či lepšie sledovanie doručovania zásielky.