Quinoa: Účinky na chudnutie aj iné oblasti, zloženie a aké látky obsahuje a použitie

Quinoa: Účinky na chudnutie aj iné oblasti, zloženie a aké látky obsahuje a použitie

Pre väčšinu ľudí je Quinoa bežná surovina a potravina, ktorej príprava je veľmi jednoduchá a má univerzálne použitie pre slané aj sladké recepty. Dá sa pripraviť na raňajky aj ako hlavné jedlo, napríklad spoločne so zeleninou, syrom, ovocím, orechmi a podobne.

Kúpiť sa dá žltá, červená aj čierna Quinoa, bežne ju nájdete v obchodoch s BIO potravinami, ale aj v bežných potravinách či supermarketoch. Málo ľudí však vie, že táto plodina má zaujímavé prospešné účinky aj na ľudské zdravie, či už ide o chudnutie, trávenie všeobecne, krvný tlak, cholesterol a v iných oblastiach. Niečo viac si o tom povieme teraz.

Čo je Quinoa, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Odborne sa tejto plodine hovorí Mrlík čílsky, pričom väčšina ľudí považuje Quinou mylne za obilninu. Ide však o kultúrnu plodinu, ktorá je plodom rastliny z čeľade mrlíkovitých. Quinoa má tvar guličiek alebo zŕn bielej, červenej alebo čiernej farby. Pôvodom je z Južnej Ameriky, ide o tzv. pseudoobilninu a zároveň superpotravinu a to kvôli nutričnému zloženiu.

Quinoa je totiž mimoriadne bohatým zdrojom viacerých prospešných látok, či už sú to vláknina, esenciálne mastné kyseliny, minerály a vitamíny, saponíny, komplexné proteíny alebo komplexné sacharidy. Veľkým plusom je, že neobsahuje žiaden lepok.

Quinoa

 • Zdroj minerálov, obsahuje vápnik, železo, draslík, zinok alebo horčík
 • Vďaka vláknine je aj ľahko stráviteľná.

Naturvita Spirulina + chlorella + inulín

 • Očistenie tela od škodlivých látok
 • Podpora obranyschopnosti a ochrany buniek
 • Vplyv na trávenie a látkovú premenu

Kompava Yucca Shidigera

 • Pôsobenie na detoxikáciu organizmu

Dlhodobejšia absencia viacerých spomínaných látok má negatívne dôsledky na:

Trávenie a metabolizmus: V prípade, že trpíte častými zápchami, nadváhou alebo zhoršením trávenia a metabolizmu, ide aj o nedostatok vyššie spomínaných látok.

Zdravý stav srdca a ciev: Aminokyseliny, mastné kyseliny a iné látky, ktoré Quinoa obsahuje, majú vplyv na cholesterol aj zdravie srdca a ciev celkovo.

Vitalita a výkonnosť: Nedostatok bielkovín a ďalších látok sa môže prejaviť zhoršením psychickej vitality, fyzickej výkonnosti alebo aj ochabnutím svalovej hmoty.

Zvýšená alebo cielená konzumácia tejto plodiny sa odporúča hlavne:

 • pre vegetariánov a to kvôli vysokému obsahu bielkovín a železa
 • pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť alebo pre aktívnych športovcov
 • pre celiatikov, nakoľko ide o jednu z mála plodín bez lepku
 • v prípade, ak chcete pôsobiť preventívne voči mnohým civilizačným ochoreniam

HROZIA AJ NEJAKÉ RIZIKÁ A VEDĽAJŠIE ÚČINKY?

Dobrou správou je, že Quinoa patrí medzi bezproblémové plodiny z hľadiska nejakých rizík súvisiacich s vedľajšími a nežiaducimi účinkami. Výnimočne však môže prísť k alergickej reakcii, podráždeniu a bolesti žalúdka, nadúvaniu a k zníženiu krvného tlaku.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Quinoi

Quinoa je plodina, ktorá sa úplne bežne kupuje v surovom stave a konzumuje sa po tepelnom spracovaní a príprave jedla. Okrem toho si však viete zakúpiť aj niektoré už hotové produkty alebo prípravky s jej obsahom, pri nich treba pozerať na zloženie.

Tu sú tie dve formy, ktoré sa objavujú najčastejšie:

Surová Quinoa: V surovom stave si viete kúpiť všetky tri druhy tejto plodiny, či už pôjde o bielu, červenú alebo čiernu Quinou. V tomto prípade máte na výber viacerých výrobcov a veľkostí balenia, ak sa dá, uprednostnite známejšie značky a v bio kvalitu. Dôležité je, aby bola Quinoa bez akýchkoľvek ďalších prísad.

Hotové produkty a prípravky: Druhou možnosťou, ktorú máte, je kúpa hotových produktov a prípravkov. V drvivej väčšine ide o rôzne hotové jedlá alebo suroviny, napríklad rôzne kaše, tyčinky alebo cestovinové či iné hlavné jedlá, ktoré obsahujú Quinou ako dôležitú zložku. Existujú aj niektoré doplnky výživy s jej obsahom.

Pokiaľ ide o jej odporúčanú konzumáciu a dennú dávku, tak platí, že:

 • ide o superpotravinu určenú aj k bežnej a každodennej konzumácii
 • na 1 porciu bežného jedla stačí uvariť 60 gramov plodiny
 • vzhľadom na to, že obsahuje veľa sacharidov, pozor si musia dať diabetici
 • odporúča sa konzumovať rôzne druhy Quinoi a raz za týždeň si dať pauzu

Účinky a na čo Quinoa pomáha

Quinoa je jednou z týchto plodín, ktorá má nielen bohaté nutričné zloženie, ale aj široké pozitívne pôsobenie na ľudský organizmus a jeho zdravie. Platí však, že ani napriek silnej koncentrácie týchto prospešných látok nenahrádza odbornú liečbu.

Toto sú tie oblasti, na ktoré vám môže pomôcť najviac:

Vplyv na trávenie aj vylučovanie

Quinoa má pozitívny vplyv na trávenie, tráviaci systém a tiež na vylučovanie. Preventívne pôsobí proti vzniku obličkových kameňov, podporuje činnosť tráviacich mechanizmov, pozitívne pôsobí na cholesterol a vďaka vláknine zlepšuje peristaltiku čriev.

Účinky na metabolizmus a chudnutie

Ak chcete chudnúť, špecificky v tejto oblasti majú zrná Quinoi tiež pozitívny vplyv. Jednak podporujú zdravý metabolizmus, ktorý je nevyhnutný na spaľovanie kalórií, ale zároveň navodzujú pocit sýtosti a celkovo pomáhajú rýchlejšiemu tráveniu.

Podpora srdcovocievnej sústavy

Quinoa vám môže pomôcť aj na problémy so srdcom, cievami a krvným obehom. Ide o kontrolu a zníženie hladiny cukru, preventívna ochrana srdca a ciev, zníženie vysokého krvného tlaku, podporu červených krviniek a zníženie rizika hemoroidov.

Ochrana pred oxidačným stresom

Viacero látok obsiahnutých v zložení, či už ide o aminokyseliny, vitamíny alebo minerály, spadajú do kategórie antioxidantov. To prináša ochranné účinky pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom a pôsobenie proti predčasnému starnutiu buniek.

Spánok a psychika

Quinoa má pozitívne účinky aj na psychickú vitalitu. Vďaka obsahu aminokyselín pomáha na stimuláciu serotonínu, čo je hormón šťastia. Podporuje zdravý spánok a to aj vďaka obsahu minerálov, zmierňuje vplyv stresu a depresiu a upokojuje nervy.

Ďalšie pôsobenie

Pravidelná konzumácia tejto plodiny pomáha na zvýšenie výkonnosti a odstránenie horčíka zo svalov, na rast svalovej hmoty, zvýšenie energie a naopak na zníženie únavy, na zmiernenie bolesti hlavy, zníženie rizika migrény a na zdravie očí a kože.

NA FARBE QUINOI AŽ TAK NEZÁLEŽÍ

Hoci k dispozícii máte tri rôzne druhy tejto plodiny a hoci sú určité rozdiely medzi nimi, napríklad biela Quinoa má o niečo jemnejšiu chuť, obsahové zloženie je veľmi podobné. Miešať jednotlivé druhy tak môžete iba kvôli mierne odlišnej chuti.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Quino-ou

Quinoa je aj v našich podmienkach čoraz viac vyhľadávaná a obľúbená a to je dôvodom, prečo sa o ňu ľudia zaujímajú aj v rôznych internetových fórach a v diskusiách. Ide najmä o praktické témy, ktoré súvisia s konzumáciou tejto plodiny pre niektoré skupiny užívateľov, ale napríklad aj o možné problémové situácie či riziká.

Toto sú otázky a dotazy, ktoré sa objavujú najčastejšie:

Môže sa Quinoa konzumovať počas tehotenstva a dojčenia?

Áno, v tomto ohľade podľa viacerých zdrojov nehrozia pre tehotné a dojčiace ženy alebo plod a dieťa žiadne vážnejšie riziká či problémy. Naopak, Quinoa obsahuje viacero látok a živín, ktoré sú práve pre rast plodu aj novorodenca pozitívne, prospešné a nevyhnutné.

Sú s plodinou spojené aj nejaké nežiaduce účinky a kontraindikácie?

Na rozdiel od mnohých iných plodov alebo rastlín nie je Quinoa problémová, hoci treba rátať s niektorými situáciami. Objaviť sa môže alergická reakcia, hoci plodina neobsahuje lepok, čo je plus. Ak máte podráždený žalúdok alebo nízky tlak, zvážte jej konzumáciu.

S akými surovinami a potravinami je možné Quinou skombinovať?

Jednou z najväčších výhod tejto plodiny je pomerne univerzálne použitie. Môžete ju pridať do rizota, k rybám, k zelenine, k strukovinám, prípadne si spraviť raňajkovú kašu aj s ovocím a orechmi. Dochutiť ju potom môžete ešte rôznymi koreninami a bylinkami.

Čo zahŕňa príprava a ako dlho je potrebné Quinou variť?

Vzhľadom na to, že na povrchu zŕn býva povlak s vysokým obsahom saponínov, odporúča sa Quinou prepláchnuť pod tečúcou vodou. Ak ide o varenie, plodinu varte 15 až 20 minút, tak aby bola nadýchaná a jemná. Na 1 hrnček zŕn pripadajú 2 hrnčeky vody.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Quinou

Hoci je Quinoa charakterizovaná ako bežná plodina, čoraz viac sa využíva v rôznych produktoch a prípravkoch, ktoré zakúpite v špecializovaných eshopoch alebo v lekárňach. Môžete ju kúpiť buď v surovej podobe alebo v rámci širšieho zloženia.

Sortiment týchto produktov a prípravkov je pomerne široký:

V ponuke nájdete surovú Quinou v bielom, čiernom aj červenom prevedení a s čistým zložením, ale aj rôzne jedlá, kaše, tyčinky, lupienky, cestoviny a prášky s jej obsahom

Tieto produkty a prípravky ponúkajú užívateľom viac vlastností:

 • samozrejmosťou je, že ich kúpite bez akéhokoľvek receptu od lekára
 • na výber máte rôzne formy, no bez ohľadu na to je možná priama konzumácia
 • použitie je možné pre dospelých aj pre deti, kontraindikácie sú minimálne

V niektorých prípadoch je možné nájsť aj výživové doplnky v podobe perorálnych tabliet alebo kapsúl, ktoré obsahujú extrakty či výťažky z Quinoi, obvykle majú tieto prípravky širšie zloženie a pomáhajú na viacero oblastí, napríklad trávenie, kardiovaskulárny systém a celkovo vitalitu. Oveľa častejšie si však viete kúpiť surovú Quinou rôzneho typu.

Väčšina eshopov a online lekární má v ponuke rôzne veľkosti balení bielej, červenej a čiernej Qunoi, ak máte tú možnosť, siahnite určite po značkách a typoch v bio kvalite. Takúto Qinou viete použiť bežne v kuchyni a pripraviť si z nej rôzne chutné pokrmy a jedlá.

Poslednou kategóriou produktov, ktoré obsahujú túto plodinu, sú už hotové suroviny či potraviny. Môže sa jednať o hlavné jedlá, rôzne cereálne a bezlepkové kaše, cestoviny s rôznymi prísadami, sypké zmesi a prášky na prípravu iných jedál alebo musli. Zakúpiť si môžete aj výživné tyčinky s ovocnými príchuťami a prospešnými látkami pre telo.

Quinoa

 • Zdroj minerálov, obsahuje vápnik, železo, draslík, zinok alebo horčík
 • Vďaka vláknine je aj ľahko stráviteľná.

Naturvita Spirulina + chlorella + inulín

 • Očistenie tela od škodlivých látok
 • Podpora obranyschopnosti a ochrany buniek
 • Vplyv na trávenie a látkovú premenu

Kompava Yucca Shidigera

 • Pôsobenie na detoxikáciu organizmu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Quinou

Hoci Quinoa je braná väčšinovou verejnosťou ako bežná potravina, viete ju nájsť aj v ponuke niektorých špecializovaných eshopov so zameraním na športovcov či chudnutie, prípadne aj v niektorých známych internetových lekárňach.

Nákup cez internet v týchto eshopoch a lekárňach má viacero výhod:

 • v prvom rade ide o finančnú výhodnosť, ceny sú tu obvykle nižšie
 • zároveň je to pohodlie, cez mobil a z pohodlia domu vybavíte všetko
 • môžete platiť nielen v hotovosti, ale aj cez internet alebo platobnú kartu
 • na jednom mieste máte najväčší výber rôznych produktov a to skladom

Ak sa rozhodnete nakupovať v online lekárňach, zamerajte sa práve na tie, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu a sú známejšie. Získate totiž nielen finančnú výhodnosť, ale aj viaceré nefinančné benefity, napríklad ak ide o možnosť bezhotovostného platenia viacerými spôsobmi.

Rovnako tak majú tieto lekárne aj lepší výber doručovacích služieb, čo môže znamenať aj rýchlejšiu dopravu do 24 až 48 hodín. Veľkým plusom je tiež možnosť využiť zľavové kódy či vernostné benefity, mnoho lekární má aj telefonické infolinky, umožňuje tiež lepšie online sledovanie doručovania a osobný odber na najbližšej kamennej pobočke.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.69

16 Hodnotení