Takýto jedálniček má 30 dňová diéta, toto sú jej recepty a tu sú skúsenosti s ňou
Mesačná diéta na chudnutie patrí medzi najprísnejšie zo všetkých diét. Je to nielen tým, ako veľmi sa zmení jedálniček, ale aj tým, že súčasťou diéty je pohyb, ktorý je pre efektívne chudnutie a spaľovanie tuku nevyhnutný. Navyše, je tu aj časový aspekt.
Na rozdiel od bežných krátkodobých alebo pár dňových diét totiž v prípade tej 30 dňovej platí, že jedálniček, pravidlá pitného režimu, obmedzenie niektorých potravín a samozrejme aj fyzickú aktivitu musíte vedieť dodržiavať dlhodobo. Odmenou by však malo byť schudnutie na želanú hmotnosť. Aké sú skúsenosti a výsledky z praxe? Dočítate sa nižšie.
Čo je 30 dňová diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká
Diéty sú pre väčšinu ľudí synonymom odriekania sa a drastických zmien jedálnička. V prípade 30 dňovej diéty je dobrou správou, že nič podobné nehrozí, hoci obmedzeniu nezdravých potravín sa nevyhnete. To je však pre zdravie pozitívne.
Diéta je založená na znížení príjmu sacharidov a tukov, čo sú zložky, ktoré najviac prispievajú k obezite. Naopak, zvyšuje sa príjem bielkovín, dôležitej látky pre svalstvo a fyzický výkon. Mesačná diéta má výhodu aj v tom, že prispieva k lepšiemu a zdravšiemu pitnému režimu a vďaka dostatku bielkovín umožňuje aj šport a cvičenie.
Zároveň však treba pri nej počítať aj s niektorými negatívami a rizikami:
- ide v prvom rade o to, že dochádza k vážnejšiemu poklesu príjmu sacharidov, čo so sebou u väčšiny ľudí prináša viac únavy a nedostatok energie
- diéta sa síce snaží pôsobiť komplexne aj z pohľadu živín, no niektoré minerály či aminokyseliny môžu telu chýbať a to obmedzí efekt chudnutia
- dlhodobé dodržiavanie diéty môže priniesť aj nedostatok niektorých látok dôležitých pre správne fungovanie nervového systému, čo zvyšuje podráždenosť
- diéte dominuje priveľa zeleniny a strukovín, čo môže mať za následok najmä v jej úvode niektoré zažívacie ťažkosti, napríklad nadúvanie a plynatosť
Veľmi dôležité je však pozerať nielen na stravovanie, ale aj na ostatné aspekty vplývajúce na ideálnu hmotnosť či celkovo zdravé fungovanie tela. Ide hlavne o spánok a dostatok oddychu, obmedzenie alkoholu a fajčenia a tiež o pravidelnú fyzickú aktivitu.
NIE JE PRE DETI ANI CUKROVKÁROV
Navzdory viacerým pozitívam a komplexnosti diétneho programu nie je 30 dňová diéta vhodná pre niektoré skupiny ľudí. Ide o deti do 18 rokov, tehotné a dojčiace ženy a o ľudí, ktorí majú ochorenia pečene, obličiek, čriev alebo už majú cukrovku.
Aké princípy má 30 dňová diéta
Mesačná diéta je založená na kombinácii viacerých aspektov dôležitých nielen pre chudnutie, trávenie či metabolizmus, ale aj z pohľadu celkového posilnenia zdravia a vitality organizmu. Okrem jedálnička pozerá aj na pitný režim a celkovo životosprávu.
Ak chcete diétu využiť naplno, držte sa týchto zásad:
Povolené a zakázané potraviny: Absolútnou prioritou diéty je pochopiteľne stravovanie, kde je potrebné jedálniček obohatiť o zdravé bielkoviny a to najmä živočíšneho pôvodu, naopak, obmedziť treba ťažké, mastné, vyprážané a spracovávané jedlá. Súčasťou diéty je aj zníženie príjmu soli, sacharidov zo sladkostí a nezdravých tukov.
Spôsob stravovania: Dôležité je nielen to, aké potraviny budete konzumovať, ale aj spôsob stravovania. V praxi to znamená jesť menšie porcie častejšie a pravidelne počas dňa s odstupom aspoň 3 hodín, ideálne v štýle raňajky, desiata, obed, olovrant a večera. Raňajky jedzte 30 minút po prebudení sa, predtým sa napite vody.
Zdravý pitný režim: Čo sa týka nápojov a tekutín, veľa ľudí zanedbáva hlavne príjem vody, ktorej by ste mali počas diéty vypiť aspoň 2,5 litra denne. Doplniť ju môžete o nesladené ovocné alebo ešte lepšie bylinkové čaje, ktoré podporujú trávenie a metabolizmus. Ak stavíte na zelený čaj, viete zefektívniť aj spaľovanie tukov.
Viac pohybu: 30 dňová diéta je nielen o stravovaní alebo nápojoch, ale rovnako tak aj o fyzickej aktivite. Nemusí ísť priamo o nejaké excesívne cvičenie, no určitý druh pohybu by ste mali mať. Najlepšie je skombinovať pravidelnú a každodennú chôdzu s behom, plávaním, bicyklovaním alebo kardio cvičením vo fitness centre.
Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre 30 dňovú diétu
Tak, ako aj v prípade niektorých iných diét, aj v prípade 30 dňovej diéty je dôležitý jedálniček. V ňom by sa mali objavovať viaceré odporúčané jedlá, najmä s obsahom bielkovín, vitamínov a minerálov. Naopak, niektoré tu nemajú čo robiť.
Toto je zoznam vhodných a naopak nevhodných jedál:
Odporúčané a preferované potraviny
Základom jedálnička pri celomesačnej diéte sú zdroje zdravých bielkovín, ale v menšom meradle aj sacharidov a mastných kyselín. Aj preto tvoria základ jedálnička chudé hydinové mäso, menej tučné ryby a morské plody a nízkotučné jogurty alebo syry.
Doplniť ich môžete o tzv. superpotraviny, napríklad zdravé morské zelené riasy alebo chlorellu. Hojne využívaná je zelenina, najmä mrkva, zeler, brokolica, kapusta, kel, pór, uhorka, cibuľa alebo špenát, z ovocia hlavne citrón, melón, maliny a jahody.
Do jedálnička môžete pridať aj orechy a olejnaté semená ako dobré zdroje omega mastných kyselín a minerálov, v menšej miere aj huby. Na raňajky sú ideálne ovsené vločky a celozrnné produkty. Z nápojov dajte prednosť čistej vode a bylinným čajom.
Neodporúčané a nevhodné potraviny
Mesačná diéta má predpísané nielen tie jedlá a nápoje, ktoré sú dôležité pre jedálniček a efektivitu chudnutia, ale aj tie, ktoré by ste naopak mali vynechať, ak chcete naplno chudnúť. Z nápojov ide o kávu, sladené a energetické nápoje a alkohol.
Čo sa týka jedál, vyhýbať sa treba samozrejme jedlám z fastfoodu, polotovarom, hotovým pokrmom a konzervám, obsahujú priveľa soli a rôznych stabilizátorov. Všeobecne sa treba vyhýbať aj vyprážaným jedlám a vyprážaniu akýchkoľvek surovín.
Do zoznamu zakázaných potravín a surovín patria tiež červené a mastné mäso, mastné ryby, údeniny a mäsové výrobky, plnotučné mlieko a výrobky z neho, biela múka a produkty z nej, sladkosti a cukor všeobecne a snažte sa aj menej využívať soľ.
VIACERÉ PRINCÍPY DIÉTY SÚ UNIVERZÁLNE
Bežne po skončení diét nastáva návrat do pôvodnej životosprávy, čo býva spojené aj s rizikom jojo efektu. Aby ste sa toho v tomto prípade vyvarovali, mali by ste viaceré zásady uplatňovať aj ďalej, napríklad pohyb, pitný režim a obmedzenie sladkostí.
Prečo vyskúšať aj Keto diétu
Ako alternatívu, prípadne ako možné pokračovanie tejto diéty, avšak s dlhodobejším pôsobením, je možné využiť aj pomerne známu a čoraz viac využívanú Ketónovú diétu. Tá je založená na stave zvanom ketóza, ktorý pomáha na chudnutie najefektívnejšie.
Ak chcete vedieť ako, je treba spoznať hlavné zásady diéty:
- v prvom rade ide o zmenu jedálnička, kedy dochádza k navýšeniu príjmu bielkovín a to na úkor sacharidov a tukov, ktoré sú naopak minimalizované
- zároveň s tým je dôležité podporiť metabolizmus a trávenie a to prostredníctvom zeleniny, orechov a semien, ktoré sú výdatným zdrojom vlákniny
- výsledkom takéhoto stravovania nastáva po pár dňoch diéty, ešte v jej prvej fáze, stav ketózy, čo znamená, že telo spaľuje primárne nie cukry, ale uložené tuky
- to pokračuje aj v druhej fáze, kedy dochádza k výraznejšiemu schudnutiu, avšak vďaka dostatku bielkovín a ketóze z tukových zásob, nie zo svalov
Takýmto spôsobom nastavené stravovanie môže byť držané aj dlhodobo viac mesiacov, na čo slúži práve tretia fáza Ketogénnej diéty. V nej dochádza predovšetkým k stabilizácii jedálnička a hoci sa už pridávajú tuky a sacharidy, ide len o tie zdravé.
Ketogénna diéta má pozitívny vplyv nielen na optimalizáciu telesnej hmotnosti, ale rovnako tak aj na v iných oblastiach. Pomáha na zníženie hladiny cholesterolu a cukru v krvi, využíva sa aj za účelom prevencie voči vzniku cukrovky a niektorým ochoreniam srdca a ciev. Nakoľko je strava bohatá na vlákninu, celkovo podporuje trávenie a črevá.
Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu
Na rozdiel od iných bežných diét je Ketónová diéta o niečo náročnejšia na stravovanie, nakoľko jedálniček a jednotlivé recepty na jedlá je nevyhnutné prispôsobiť podmienkam pomeru bielkovín, sacharidov a cukrov. Bojíte sa, že je to príliš ťažké?
V tom prípade môže byť odpoveďou KetoMix, špeciálna značka:
Ide o producenta sortimentu proteínových potravín, jedál, surovín a nápojov, ktoré presne spĺňajú podmienky Ketogénnej diéty a sú aj bohaté na vitamíny a minerály
Tento diétny program využívajú muži aj ženy a má najmä tieto výhody:
- všetky produkty a potraviny sú kvalitné z hľadiska pôvodu surovín
- na jednom mieste si viete vyskladať jedálniček od rána až po večer
- k dispozícii máte nielen potraviny, ale aj doplnky výživy s L-Karnitínom
Ponuka je naozaj veľmi bohatá a z potravín zahŕňa väčšie jedlá, ako aj menšie pochutiny. Sortiment obsahuje najmä proteínové kaše, omelety, polievky, pečivo, nátierky, cestoviny, dresingy, omáčky a veľmi výživné tyčinky. Tieto jedlá viete pripraviť do 5 minút a ak by sa vám málilo, na výber máte aj proteínové čokolády, chipsy a rôzne dezerty.
Sortiment potravín je doplnený o nápoje, čo v praxi znamená hlavne koktejly v podobe prášku, ktoré stačí zaliať vodou, zamiešať a máte pripravený výživný proteínový nápoj, najmä s obsahom srvátkovej bielkoviny. Piť ho môžete ochutený aj bez ďalších príchutí.
Tieto potraviny, nápoje a produkty si môžete zakúpiť samostatne a podľa vlastného uváženia, ale môžete si nechať vypracovať výživovým poradcom aj jedálniček presne na mieru podľa miery vašej obezity. K dispozícii sú aj väčšie balíčky potravín a nápojov, kde si naraz zakúpite všetky potrebné jedlá a suroviny na týždeň, 14 dní, 3 týždne či mesiac.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu
Dobrou správou je, že ak vás spomínané produkty a potraviny KetoMix zaujali, bez väčších ťažkostí si ich zakúpite priamo z domu a to bez ohľadu na to, kde bývate. Predajca má totiž spustený oficiálny eshop www.ketomix.sk s veľmi dobrými službami.
Nakupovanie cez internet je pritom nielen jednoduché, ale aj:
- veľmi pohodlné, nemusíte nikam ísť, všetko vyriešite z obývačky
- výhodné, ceny sú v oficiálnom eshope najlepšie, máte aj garanciu originality
- rýchle, objednávku spravíte za pár minút aj cez tablet či smartfón
- flexibilné, či už ide o viac možností platby alebo spôsobov doručenia
Platiť môžete totiž tak v hotovosti na dobierku priamo kuriérovi, ako aj bezhotovostným spôsobom cez internet a vopred, napríklad prevodom alebo platobnou kartou. Na výber máte aj viacero kuriérov a tiež možnosť doručenia domov alebo na odberné miesto.
Pri väčšej objednávke sa nemusíte vôbec starať o akékoľvek poplatky, poštovné totiž hradí eshop. Ak by ste si nevedeli s čímkoľvek poradiť, môžete využiť internetovú aj telefonickú infolinku, ktorá je k dispozícii každý deň. Dozviete sa tu odpovede na otázky týkajúce sa nákupu, platby a doručenia, ako i ďalšie informácie o samotnej Keto diéte.