Aké príznaky má ateroskleróza dolných končatín, mozgu a srdca, jej prevencia a liečba

Aké príznaky má ateroskleróza dolných končatín, mozgu a srdca, jej prevencia a liečba

Ateroskleróza, čiže kôrnatenie tepien, je jedným z najviac rozšírených civilizačných ochorení. Dochádza pri nej k poškodeniu cievnej steny a to hlavne v dôsledku ukladania cholesterolu, ale aj niektorých iných látok. Výsledkom je zúženie priesvitu a krvného obehu.

Kôrnatenie môže postihnúť cievy zásobujúce rôzne časti tela. Môže sa jednať o cievy srdca, mozgové cievy alebo cievy zásobujúce dolné končatiny, čiže nohy. Od toho závisia aj jednotlivé prejavy a symptómy, hoci platí, že v úvodných štádiách sa ochorenie príliš neprejavuje. Ak chcete vedieť, čo robiť a čo zahŕňa prírodná liečba, čítajte ďalej.

Čo je ateroskleróza dolných končatín, mozgu a srdca, ako vzniká a aké má príznaky

Pokiaľ ide o aterosklerózu, definícia popisuje toto ochorenie ako stav kôrnatenia a tvrdnutia stien a následného poškodenia steny ciev vplyvom ukladania tukových látok, hlavne cholesterolu. Vznik aterosklerózy tak súvisí hlavne s poškodením výstelky ciev.

Z biologického hľadiska sa jedná pravdepodobne o zápalovú reakciu ciev chronického charakteru, kedy sa vo vnútornej výstelky ciev, čiže v cievnom endotele, ukladajú lipidové látky, hlavne spomínaný cholesterol. Výsledkom je zúženie priesvitu cievy, čiže vnútorného priemeru, kadiaľ prúdi krv, čo znamená zhoršenie krvného obehu v cievach.

Jamieson Vitamín B12 Metylkobalamín 100 µg

 • Podpora nervového a imunitného systému
 • Vplyv na únavu a vyčerpanie
 • Pôsobenie na kardiovaskulárny systém

GS Koenzým Q10

 • Podpora vitality a energie
 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie v oblasti kardiovaskulárnej sústavy

Virde Pupalkový olej 100 %

 • Antioxidačná ochrana buniek
 • Pôsobenie na srdce a cievy
 • Udržiavanie zdravia spojivového tkaniva

Jamieson Resveratrol

 • Antioxidačné pôsobenie
 • Vplyv na stav a fungovanie srdcovocievnej sústavy
 • Účinky na tkanivá a pokožku

Tento stav sa dlhšiu dobu nemusí prejavovať, no neskôr môžu nastať:

 • prvotné fázy kôrnatenia tepien obvykle nesprevádzajú žiadne vážnejšie problémy či symptómy, ak aj príde k zúženiu cievy, ostatné cievy v okolí to kompenzujú
 • ak sa stav zhoršuje, dochádza už k typickému zhoršeniu krvného obehu a s tým býva spojené nedostatočné okysličenie tela, podľa toho, kde ateroskleróza nastala
 • prvotným viac viditeľným príznakom je zhoršenie fyzickej kondície pri väčšej fyzickej záťaži, to sa prejavuje väčšou únavou a dýchavičnosťou pri aktivite
 • medzi ďalšie individuálne prejavy, hlavne ak ide o aterosklerózu dolných končatín, patria pocit studených nôh, problémy s ich citlivosťou či prejavy na pokožke

POZOR NA VÁŽNE KOMPLIKÁCIE

Ignorovanie vyššie spomínaných prejavov a príznakov so sebou prináša v prípade rozvoju ochorenia vážne komplikácie. Ak ide o aterosklerózu srdca, hrozí infarkt myokardu, v prípade aterosklerózy mozgových ciev mozgová príhoda a trpieť môžu aj nohy a ich stav.

Príčiny a kedy vzniká ateroskleróza dolných končatín, mozgu a srdca

Ateroskleróza dolných končatín, mozgu či srdca môže mať viacero príčin a vplyvov. V zásade platí, že bez ohľadu na to, kde stav kôrnatenia cievy vznikol, základnou príčinou je zhoršenie krvného obehu v danom mieste. Na to vplýva niekoľko faktorov.

Tu je prehľad symptómov, ktoré majú najvýznamnejší vplyv:

Neovplyvniteľné faktory: Čo sa týka príčin, ktoré sa len ťažko ovplyvňujú a pôsobia na aterosklerózu, medzi ne patria napríklad dedičnosť, genetický predispozícia, vyšší vek, mužské pohlavie a niektoré vrodené ochorenia či poruchy ciev, žíl, tepien a srdca.

Životospráva a životný štýl: Medzi ovplyvniteľné faktory patria tie, ktoré súvisia najmä so životosprávou alebo životným štýlom. Ide napríklad o fajčenie, nadmernú konzumáciu alkoholu, nedostatok pohybu, stres a vysoký príjem živočíšnych tukov, solí a cukru.

Ďalšie rizikové faktory: So vznikom aterosklerózy môžu súvisieť aj niektoré iné ochorenia či faktory v organizme a mimo neho. Ide napríklad  nadváhu a obezitu, cukrovku, dlhodobo zvýšený krvný tlak či metabolické problémy zvyšujúce hladinu lipidov v krvi.

Riešenie aterosklerózy dolných končatín, mozgu a srdca doma

Vzhľadom na to, že ateroskleróza zahŕňa aj vážne riziká spojené nielen so zdravím, ale aj životom a jeho ohrozením, jej liečba by mala určite prebiehať na základe indikácie od lekára. Na druhú stranu, veľa viete spraviť aj domácimi a podpornými opatreniami.

Tie majú preventívny aj aktívny charakter a mali by zahŕňať:

Zlepšenie stravovania

Jedálniček zohráva v prípade aterosklerózy výraznú úlohu. V praxi to znamená, že treba znížiť príjem ťažkých, mastných, vyprážaných, presladených a slaných jedál. Zároveň je dobré do stravovania zaradiť chudé ryby, ovocie, orechy a zeleninu.

Obmedzenie negatívnych faktorov

Okrem jedla treba spraviť niekoľko zmien aj vo vplyvoch týkajúcich sa životného štýlu. Minimalizovať treba konzumáciu alkoholu, u ľudí s vysokým tlakom aj kávy. Obmedziť úplne treba fajčenie. Ak sa dá, znížte aj vplyv stresových faktorov.

Pravidelný pohyb

Veľmi dôležité je nielen stravovanie, ale aj celková životospráva. V rámci nej je najlepším prostriedkom proti ateroskleróze pravidelný a zdravý pohyb, ideálne kombinácia viacerých druhov a typov. Snažte mať čo najviac chôdze, behu, plávania aj bicyklovania.

Zníženie nadváhy

V prípade, že trpíte nadváhou alebo dokonca obezitou, špeciálnu pozornosť treba venovať zníženiu hmotnosti. K tomu môže prísť následkom aj vyššie spomínaných opatrení, no ak to nestačí, treba využiť aj iné možnosti, hlavne pôsobenie na cukrovku.

Doplnky výživy aj voľne dostupné liečivá

Najviac efektívnou možnosťou pôsobenia na cievy a žily v domácom prostredí sú niektoré voľne dostupné produkty. Môže ísť o doplnky výživy na cholesterol, gély a krémy na vonkajšie pôsobenie aj o lieky určené na zlepšenie krvného obehu a stavu žíl.

NEPODCEŇUJTE VYŠETRENIE

Diagnostika aterosklerózy u lekára zahŕňa viacero testov a diagnostických postupov a čím skôr ich absolvujete, tým efektívnejšia bude liečba. Najčastejšie sa využívajú anamnéza, fyziologické vyšetrenie, sonografia, angiografia aj test krvi na hladinu cholesterolu.

Výživové doplnky a prípravky na aterosklerózu dolných končatín, mozgu a srdca

Ak chcete pôsobiť preventívne a podporne na riziká spojené s aterosklerózou, môžete siahnuť aj po hotových produktoch v podobe doplnkov výživy a rôznych prípravkov. Ich plusom je, že sú dostupné bez receptu a môžete ich užívať dlhodobejšie.

Pokiaľ ide o ich pôsobenie, mechanizmus účinku je takýto:

K dispozícii sú perorálne formy liekov na podporu žilového systému, krvného obehu alebo na zníženie cholesterolu, ale aj krémy, gély a masti, hlavne na dolné končatiny

Čo sa týka ich najvýznamnejších výhod, sem patria:

 • spomínaná voľná kúpa, nemusíte vôbec navštíviť lekára
 • bezproblémové užívanie, minimálne riziko nežiaducich účinkov
 • skombinovať viete viacero foriem a značiek pre komplexný vplyv

Z hľadiska zloženia sa jedná o produkty založené na prírodných látkach s prirodzeným vplyvom, napríklad na žily sa používajú hesperidín, escín a rutín, prípadne na cholesterol omega mastné kyseliny, rybí olej a rôzne vitamíny a minerály. Pokiaľ ide o vonkajšie formy, tie obsahujú rastlinné výťažky, napríklad z pagaštanu.

Lieky na aterosklerózu dolných končatín, mozgu a srdca

Čo sa týka liekov, ktoré vám môžu pomôcť na aterosklerózu, okrem tých, ktoré vám predpíše lekár, môžete siahnuť aj po niektorých voľne dostupných. V ich prípade je však pôsobenie skôr nepriame a skôr symptomatického charakteru na následky.

Lieky vplývajú na nasledovné oblasti:

Zakúpiť si môžete liečivá podporujúce trávenie a metabolizmus tukov, ale aj lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh, stav ciev a pomáhajú znížiť zhlukovanie krvných doštičiek

Liečivá majú viacero dôležitých vlastnosti, predovšetkým:

 • sú dostupné voľne, nemusíte ísť za lekárom alebo mať recept
 • zároveň sú efektívnejšie, či už rýchlosťou alebo intenzitou účinku
 • treba však tiež počítať s rizikom vedľajších a nežiaducich vplyvov

Pokiaľ ide o perorálne formy liekov, k dispozícii sú tabletky a kapsuly, ktoré podporujú buď metabolizmus a vplývajú na cholesterol, alebo obsahujú látky z kategórie bioflavonoidov na posilnenie žíl celkovo, prípadne syntetické zložky typu troxerutín, ktoré majú špeciálne symptomatické pôsobenie na dolné končatiny a ich opuch.

Jamieson Vitamín B12 Metylkobalamín 100 µg

 • Podpora nervového a imunitného systému
 • Vplyv na únavu a vyčerpanie
 • Pôsobenie na kardiovaskulárny systém

GS Koenzým Q10

 • Podpora vitality a energie
 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie v oblasti kardiovaskulárnej sústavy

Virde Pupalkový olej 100 %

 • Antioxidačná ochrana buniek
 • Pôsobenie na srdce a cievy
 • Udržiavanie zdravia spojivového tkaniva

Jamieson Resveratrol

 • Antioxidačné pôsobenie
 • Vplyv na stav a fungovanie srdcovocievnej sústavy
 • Účinky na tkanivá a pokožku

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na aterosklerózu dolných končatín, mozgu a srdca

Je jedno, akú formu spomínaných doplnkov výživy, prípravkov alebo liekov zvolíte, v každom prípade sú tieto produkty voľne predajné, čiže netreba mať recept. To znamená v praxi výhodu, že nie ste odkázaní iba na osobný nákup v kamennej lekárni.

Internetové lekárne totiž ponúkajú oveľa viac pohodlia a aj tieto výhody:

 • nepomerne širší výber rôznych liekov, doplnkov výživy aj prípravkov
 • jednoduchosť, objednávku spravíte bez problému cez mobil aj tablet
 • finančnú úsporu, či už na cenách prípravkov alebo aj na doprave zdarma
 • možnosť platiť nielen hotovostne, ale aj bezhotovostnou formou a online

Spomínané výhody sa týkajú online nákupu všeobecne, no aj tak nie je úplne jedno, kde sa rozhodnete lieky či doplnky zakúpiť. Tak, ako aj pri kamenných lekárňach, aj tu je lepšie siahnuť po značkách, ktoré sú na trhu dlhšie a sú overené.

V známejších a väčších online lekárňach nájdete totiž nielen lepší výber skladom, ale rovnako tak aj kvalitnejší zákaznícky servis. Ten spočíva v lepších službách pri doručení, napríklad väčší výber kuriérov alebo

Navyše, v prípade lepších lekární môžete využiť pri bezhotovostnej platbe nielen štandardný bankový prevod, ale aj platobnú kartu, ktorou viete samozrejme platiť online. V každom prípade platí, že nákup cez internetovú lekáreň sa oplatí časovo, finančne aj pohodlím, čo sa dá využiť pri liekoch a prípravkoch bez receptu.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.84

25 Hodnotení