Čo pomáha na prechladnutý močový mechúr v tehotenstve, jeho zápal, bolesť a tlak
Tlak na močový mechúr v tehotenstve v dôsledku zväčšujúcej sa maternice a plodu so sebou práve v tomto období prináša viaceré problémy. Ide hlavne o nadmerne časté močenie, ktoré sa objavuje najviditeľnejšie v noci, hlavne pokiaľ ide o druhý a tretí trimester.
Okrem toho však môže byť takýto jav aj dôsledkom ochorenia močových ciest a špeciálne močového mechúra, ktorý môže byť prechladnutý alebo zapálený. Ako rozoznať bežné tlačenie na močový mechúr a s tým súvisiace nadmerné močenie od infekcie či zápalu, ale aj to, ako je možné na močové cesty komplexne pôsobiť, si povieme teraz.
Ako vznikajú problémy s močovým mechúrom v tehotenstve, jeho špecifiká a faktory
Močov cesty celkovo, no zvlášť močový mechúr, sú v tehotenstve pod zvýšenou záťažou. Samotný mechúr je pritom dôležitý orgán, ktorý slúži na uskladnenie nahromadeného moču z obličiek, pričom po určitom naplnení u neho dochádza k nutkaniu na vyprázdnenie.
V súvislosti s jeho stavom a funkciou sa objavujú rôzne problémy, hlavne ak ide o infekciu či prechladnutie. Najčastejšie majú tieto problémy pôvod v bakteriálnom zápale, v niektorých prípadoch môže byť príčina aj neinfekčná, napríklad ak príde k podráždeniu močových ciest močovými kameňmi. Vtedy dochádza k bolestiam a častému močeniu cez deň aj v noci.
Pokiaľ však ide o tehotenstvo, treba počítať s istými špecifikami a faktormi:
- v prípade tehotenstva dochádza k celkovému oslabeniu imunity a to v dôsledku zvýšenej záťaže, čo je živná pôda pre prienik rôznych bakteriálnych infekcií
- najčastejšie a najrizikovejšie infekcie postihujúce močový mechúr sú tie bakteriálne spôsobené baktériami rodu Staphylococcus saprophyticus alebo baktériou E.coli
- vplyvom hormonálnych zmien dochádza k zvýšenému prekrveniu slizníc močových ciest aj obličiek, rovnako tak k zvýšenej produkcii moču a pravidelnosti močenia
- ak ide o tlak na močový mechúr, v tehotenstve býva spôsobený jednak maternicou, ktorá sa zväčšuje, no rovnako tak aj zväčšujúcim sa plodom v ďalších fázach
SLEDUJTE AJ VPLYV EXTERNÝCH FAKTOROV
V súvislosti s močovým mechúrom a jeho zdravím či funkčnosťou treba zmierniť aj viaceré externé vplyvy. Ide napríklad o teplotu okolia, ktorá tiež zvyšuje frekvenciu močenia aj riziko infekcie, ale napríklad aj nadmerný či nerovnomerný príjem tekutín a ich typ.
Príznaky a prejavy problémov s močovým mechúrom v tehotenstve
Problémy s močovým mechúrom sa typicky prejavujú zmenami ohľadom častosti močenia a objemu moču, no nejde len o tieto príznaky, cez ktoré je možné odhaliť rôzne infekcie či zmeny. Do úvahy treba brať aj niektoré priame či nepriame javy a problémy.
Tu sú tri kategórie symptómov a problémov, ktoré sú najčastejšie:
Častejšie močenie: Častejšie nutkanie na močenie, hlavne v noci, býva základným prejavom prechladnutia či zvýšeného tlaku na močový mechúr. K tomu sa pridáva aj častejšie močenie, niekedy aj viac krát za hodinu a to aj vtedy, ak močový mechúr nie je úplne plný.
Symptómy súvisiace s močením: Okrem toho, že močenie býva častejšie, sa hlavne v prípade zápalov a infekcií objavujú počas neho aj pocity bolesti, pálenia, rezania či tlaku. V prípade močových kameňov, čiže neinfekčného zápalu, sa môžu objaviť aj kŕče.
Ďalšie javy a príznaky: Medzi ďalšie prejavy problémov s močovým mechúrom možno zaradiť typické zápalové a infekčné symptómy, hlavne ak ide o zvýšenú teplotu, niekedy aj triašku či nadmernú únavu. Objaviť sa môžu aj nevoľnosti a bolesti v podbrušku.
Riešenie problémov s močovým mechúrom v tehotenstve doma
Pokiaľ ide o vážnejšie zápaly či infekcie močového mechúra a močových ciest, práve v tehotenstve je dôležité tieto problémy a ochorenia riešiť len v súlade s lekárom. To však samozrejme neznamená, že nemôžete na zdravie močových ciest pôsobiť aj doma.
Medzi tie možnosti a prostriedky, ktoré sú na to najlepšie, patria:
Úprava pitného režimu
To, čo pijete a ako, má veľký vplyv na zdravie močových ciest, močového mechúra aj pravidelnosť močenia. Pite hlavne čistú a nesýtenú vodu, prípadne bylinkové čaje napríklad zo žihľavy, no hlavne v menších dávkach, častejšie a nie tesne pred spaním.
Obmedzenie dráždivých faktorov
Ak chcete znížiť riziko vzniku nadmerne častého močenia a problémov s močovým mechúrom, treba obmedziť aj niektoré rizikové vplyvy. Menej treba konzumovať kofeínové, sladené a sýtené nápoje, korenené a mastné jedlá a obmedziť treba aj stres.
Pravidelnosť močenia
Ak sa chcete vyhnúť nutkaniu na močenie v najnevhodnejších momentoch a podporiť činnosť močového mechúra, dôležité je pravidelné močenie. Snažte sa močiť vždy, keď to na vás príde, pravidelné vyprázdňovanie mechúra pomáha aj na vyplavenie baktérií.
Cviky na močový mechúr
V prípade močového mechúra a jeho problémov je možné využiť aj jeden zaujímavý spôsob ovplyvnenia jeho funkcie a tým sú Kegelove cviky. Ide o cvičenie určené na posilnenie svalstva panvového dna, ktoré vám pomôže na istú dobu zadržať močenie.
Podporné tabletky, kvapky a čajoviny
Pre tie ženy, ktoré trápia močový mechúr či nadmerné močenie častejšie, sú k dispozícii aj hotové prostriedky v podobe doplnkov výživy či voľne predajných prípravkov. Ide o tabletky, kapsuly, kvapky aj čaje založené na rastlinných látkach.
Lieky so špecifickým účinkom
Ak budete chcieť účinnejšie pôsobiť na zápal a na lepšie vyplavovanie baktérií z močových ciest alebo aj na neinfekčné typy zápalov súvisiace s močovými kameňmi, viete siahnuť bez problémov aj po voľne dostupných liekoch, hlavne po fytofarmakách.
PREVENCIA NA PRVOM MIESTE
Na močové cesty je dobré v prípade tehotenstva dobré pôsobiť aj preventívne, vďaka tomu viete mnohým infekciám predchádzať. Dôležité je jednak posilnenie imunity, ale aj dodržiavanie zvýšenej hygieny, čo znižuje riziko vzniku a prechodu infekcie.
Výživové doplnky a prípravky na močový mechúr v tehotenstve
Podporiť zdravie močového mechúra viete bez problémov aj cez hotové produkty a prípravky. Tie kombinujú najčastejšie overené prírodné zložky v podobe rastlinných extraktov a výťažkov, prípadne iné látky s prirodzeným vplyvom.
Siahnuť môžete po týchto typoch a druhoch:
Najčastejšie ide o doplnky a produkty v podobe tabliet, kvapiek, roztokov alebo čajovín, ktoré vplývajú na pravidelnosť močenia a prečistenie močových ciest
Okrem prirodzeného zloženia majú prípravky aj tieto výhody:
- ich kúpa nie je podmienená vyšetrením u lekára a predpisom
- viete kombinovať viacero foriem, interakcie sú minimálne
- rovnako tak je používanie bezproblémové z hľadiska nežiaducich účinkov
V tehotenstve je možné väčšinu týchto prípravkov bez problémov užívať, no aj tak je lepšie sa poradiť najskôr s lekárom. Hoci ako aktívne látky sú tu využívané hlavne bylinky typu zlatobyľ, žihľava či brusnice, prípadne vitamín D alebo manóza, niektoré látky môžu byť problematické. Plusom je však komplexné pôsobenie na močový systém.
Lieky na močový mechúr v tehotenstve
V prípade, že budete mať vážnejšie problémy s močovým mechúrom, hlavne ak vás bude trápiť infekcia či zápal, môžete siahnuť aj po liekoch. Okrem tých, ktoré sú na predpis a ide o antibiotiká, existujú aj tie, ktoré sú dostupné voľne.
Ak ide o ich mechanizmus účinku, tak:
V ponuke sú liečivá určené na ťažkosti s močením so symptomatickým vplyvom, ale aj lieky na podpornú liečbu miernych zápalov a výplach močových ciest
Na rozdiel od bežných doplnkoch a prípravkov sú lieky:
- oveľa účinnejšie a to aj na problémy, ktoré bežné doplnky neriešia
- koncentrovanejšie z hľadiska zloženia, nástup účinku je rýchlejší
- zároveň aj viac rizikové z pohľadu kontraindikácií v tehotenstve
Hoci sú teda tieto liečivá dostupné voľne a bez predpisu, odporúča sa ich prvé použitie konzultovať s lekárom. Pokiaľ ide o ich zloženie, aj tu sa najviac využívajú prírodné látky, napríklad extrakty z prasličky, čučoriedok, bazy či brusníc, prípadne látky so spazmolytickým, antibakteriálnym dezinfekčným a diuretickým účinkom.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na močový mechúr v tehotenstve
V prípade spomínaných kvapiek, tabliet aj čajovín viete nájsť veľký výber značiek a typov týchto prípravkov a liekov predovšetkým v lekárňach. Niektoré doplnky výživy síce zakúpite aj v bežných obchodoch a eshopoch, no lekárne majú najlepšie zázemie.
Platí to však nielen pre tie klasické kamenné, ale aj pre internetové lekárne:
- online nákup v nich je otázkou zopár minút, spravíte ho aj cez mobil
- nemusíte nikam ísť, zásielku s liekmi vám kuriér doručí priamo domov
- veľkým plusom je možnosť bezhotovostnej platby a to aj cez internet
- bez akýchkoľvek problémov viete nakúpiť aj bez zdržujúcej registrácie
Vyššie spomínané výhody a benefity platia všeobecne pre online objednávku, no aj tak nie je úplne jedno, ktorú internetovú lekáreň si vyberiete pre nákup. Nie vždy treba pozerať iba na čo najnižšiu cenu, dôležité sú aj zákaznícke služby, napríklad pri doprave a platbe.
Tie lepšie a známejšie online lekárne, ponúkajú totiž nielen širší sortiment a viac prípravkov skladom, ale aj rýchlejšie doručenie, ktoré môže byť v ideálnom prípade aj do 24 či 48 hodín. Lepší servis sa prejaví aj v prípade platenia, kde máte okrem dobierky k dispozícii aj platbu cez internet banking či platobnou kartou.