Lactecon: Roztok a sirup na vyprázdňovanie, zápchu a liečbu hepatálnej encefalopatie

Lactecon: Roztok a sirup na vyprázdňovanie, zápchu a liečbu hepatálnej encefalopatie
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Bolesť brucha, kŕče, bolesť čriev či konečníka pri vyprázdňovaní, to sú časté prejavy zápchy, odborne obstipácie. Samotná zápcha však môže byť príznakom iného ochorenia, preto jej liečbu netreba podceňovať. Niektoré laxatíva totiž pomáhajú s vyprázdnením čriev, no okrem toxických látok na seba nabaľujú aj tie prospešné. Ako funguje preháňadlo Lactecon?

Proti zápche pomáha pitný režim, konzumovanie potravín bohatých na vlákninu, ale aj pohyb či aspoň ľahké cvičenie. Ide o opatrenia, ktoré liečbu zefektívnia, no bez liekov nemusia byť postačujúce. Lactecon môže byť v tomto smere riešením. Viac vám povie recenzia.

Výrobca a pôvod

Liek Lactecon vyrába Abbott Biologicals B. V. Holandsko. Držiteľom rozhodnutia o registrácii je Milan IRE Healthcare Limited Írsko. Ide o globálne pôsobiacu spoločnosť, ktorá pomáha zlepšovať zdravie pacientov viac ako 35 rokov.

V jej portfóliu sú zastúpené generické lieky a voľne predajné lieky. Špecializáciou je napríklad liečba alergií či exokrinnej insuficiencie pankreasu. Medzi ich farmaceutické produkty patria prípravky Brufen 400, Duphalac, EpiPen, Isoptin, Uroxal a iné.

Zloženie, účinné látky a vzhľad Lacteconu

Liek Lactecon patrí do farmakoterapeutickej skupiny osmoticky pôsobiacich laxancií. Obsahuje liečivo laktulózu, konkrétne 667 mg tejto účinnej látky v 1 ml. Na 5 ml pripadá 3,335 g laktulózy, pričom v jednom vrecúšku perorálneho roztoku sa nachádza 15 ml.

Komplexné zloženie aktívnych a pomocných látok:

 • Laktulóza: Je laxatívum, to znamená preháňadlo. Ide o syntetický derivát laktózy. Ľudské telo nemá enzýmy schopné ju hydrolyzovať na monosacharidy, z ktorých sa skladá. Preto prechádza tráviacim traktom nezmenená a len v malom množstve sa vstrebe cez stenu tenkého čreva, maximálne 2 % sa vylúčia močom.

Liečivo laktulóza viazaním vody do hrubého čreva zmäkčuje stolicu a uľahčuje vyprázdňovanie. Nevstrebáva sa do tela. Po perorálom podaní sa vstrebáva len veľmi obmedzene, do hrubého čreva sa dostáva prakticky nezmenená. V ňom je metabolizovaná črevnou bakteriálnou flórou.

K úplnému metabolizmu dochádza pri dávkovaní do 40 – 75 ml. Vyššie dávky sa môžu vylúčiť čiastočne v nezmenenom stave. Laktulóza taktiež podporuje množenie zdraviu prospešných baktérií, napríklad Bifidobacterium a Lactobacillus, zároveň prispieva k priaznivejšej rovnováhe črevnej flóry, pretože potenciálne patogénne baktérie sú potláčané.

 • Ďalšie zložky lieku: Lactecon neobsahuje žiadne pomocné látky, ale môže sa v ňom nachádzať malé množstvo príbuzných cukrov, ako napríklad laktóza, galaktóza, epilaktóza, fruktóza, pochádzajúce zo syntézy.

Dávkovanie a užívanie Lacteconu

Roztok na ústne podanie sa užíva buď podľa indikácie od lekára, alebo na základe odporúčaní výrobcu, ktoré uvádza príbalový leták. Pokiaľ si liek zakúpite bez predošlej konzultácie s lekárom či lekárnikom, držte sa dávkovacej schémy a nasledovného spôsobu použitia.

Pri zápche môže byť liek podaný jednorazovo, ideálne vždy ráno a v rovnakom čase, alebo v dvoch rozdelených dávkach. Po niekoľkých dňoch užívania možno počiatočnú dávku upraviť na udržiavaciu, v závislosti od priebehu a výsledkov liečby. U dospelých a dospievajúcich od 15 rokov počiatočná denná dávka činí 15 až 45 ml, udržiavacia 15 až 30 ml.

Deti vo veku 7 až 14 rokov počiatočne užívajú 15 ml, ich udržiavacia dávka predstavuje 10 až 15 ml. U detí vo veku 1 až 6 rokov je počiatočná aj udržiavacia dávka rovnaká, užívajú 5 až 10 ml. Dojčatá do jedného roka môžu užiť 2,5 až 5 ml za deň, udržiavacia dávka je do 5 ml denne.

Pri hepatálnej encefalopatii je liek určený iba dospelým osobám, u ktorých sa odporúča počiatočná dávka 30 aý 45 ml, a to 3 až 4 razy za deň. Táto dávka sa môže upraviť na udržiavaciu tak, aby bol dosiahnutý stav dvoch až troch mäkkých stolíc denne.

Uchovanie a skladovanie Lacteconu

Liek uchovávajte v pôvodnom obale, mimo dohľadu a dosahu detí. Spolu s ďalšími podmienkami tak pomôžete zachovať jeho účinky a bezpečnosť na maximálnu možnú dobu použitia, ktorá je v tomto prípade 3 roky.

Dodržiavajte aj nasledované pravidlá:

 • liek uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25 °C
 • neskladujte ho v chladničke, nevystavujte slnečnému žiareniu
 • po dátume exspirácie, ktorý je na obale, roztok neužívajte
 • nespotrebovaný liek vráťte do lekárne, nevyhadzujte

Lactecon

 • Na vyprázdňovanie a zápchu
 • Na liečbu hepatálnej encefalopatie

Účinky, indikácie a použitie Lacteconu

Liek obsahuje laxatívum, čiže preháňandlo. Používa sa na symptomatickú liečbu obstipácie, to znamená zápchy, a tiež na liečbu hepatálnej encefalopatie, a teda ochorenia pečene, ktoré spôsobuje zmätenosť, tras, znížený stupeň vedomia, vrátane kómy.

Oblasti pôsobenia a účinky Lacteconu:

Na vyprázdňovanie a zápchu

Liečivo laktulóza je v hrubom čreve štiepené črevnými baktériami na organické kyseliny s nízkou molekulovou hmotnosťou. Tieto kyseliny znižujú pH v hrubom čreve a osmotickým účinkom zvyšujú objem obsahu hrubého čreva. Výsledkom je stimulácia peristaltiky hrubého čreva.

Dochádza tým k návratu normálnej konzistencie stolice. Zápcha sa stráca, obnovuje sa fyziologický rytmus vyprázdňovania. Lactacon je preto účinný aj pri tvrdej a suchej stolici. Navyše ide o osmotické laxatívum, teda látku, ktorá je v prípadoch chronickej zápchy odporúčaná aj lekármi.

Na liečbu hepatálnej encefalopatie

Pri pečeňovej encefalopatii je obnovenie fyziologického rytmu vyprázdňovania pripisované potlačeniu proteolytických baktérií pri pomnožení acidofilných baktérií. Okyslený črevný obsah zadrží amoniak v iónovej forme, ktorý sa odstraňuje vplyvom nízkeho pH v hrubom čreve.

Deje sa tak aj osmotickým účinkom a zmenou dusíkatého metabolizmu baktérií. Baktérie sú stimulované spotrebovať amoniak na bakteriálnu proteínovú syntézu bielkovín. Pri zníženom pH hrubého čreva dochádza k premene amoniaku na amóniové ióny, jeho schopnosť vstrebať sa je preto znížená.

Nežiaduce a vedľajšie účinky Lacteconu

Užívanie roztoku proti zápche môžu sprevádzať, tak ako u iných liekov, niektoré nežiaduce účinky. Neprejavia sa u každého a ich výskytu možno predchádzať neprekračovaním odporúčaných denných dávok.

Doposiaľ zistené vedľajšie účinky:

Medzi veľmi časté patria (postihujú viac ako 1 z 10 liečených osôb):

 • hnačka

Medzi časte patria (postihujú menej ako 1 z 10 liečených osôb):

 • plynatosť
 • nevoľnosť
 • vracanie
 • bolesť brucha

Medzi menej časté patria (postihujú menej ako 1 zo 100 liečených osôb):

 • nerovnováha elektrolytov v dôsledku hnačky

Kontraindikácie a možné interakcie Lacteconu

Neužívajte Lactecon, ak ste alergickí na laktulózu alebo ktorúkoľvek zložku obsiahnutú v lieku. Urobte tak aj vtedy, ak trpíte ťažkou vrodenou poruchou, pri ktorej neviete stráviť galaktózu, ďalej nepriechodnosťou v tráviacom trakte, okrem normálnej zápchy, a tiež perforáciou tráviaceho traktu alebo jej rizikom.

Venujte pozornosť aj ďalším upozorneniam:

 • poraďte sa o užívaní s lekárom, ak trpíte bolesťami brucha neznámeho pôvodu, ak nie ste schopní stráviť mliečny cukor, ak máte cukrovku
 • ak ste náchylní na vznik poruchy elektrolytov, napríklad pacienti s poškodením funkcie obličiek alebo pečene, užívajúci diuretiká, konzultujte Lactacon s lekárom
 • nepredpokladajú sa žiadne negatívne účinky počas gravidity či laktácie, preto je užívanie lieku v tehotenstve a počas dojčenia povolené
 • dojčatám a malým deťom sa môže Lactecon podávať iba v opodstatnených prípadoch, pretože môže narušiť normálny vyprázdňovací reflex

Balenie a cena Lacteconu

Perorálny roztok Lactecon má výrobca registrovaný v niekoľkých veľkostných baleniach, konkrétne v 200 ml, 300 ml, 500 ml alebo 1000 ml plastových fľašiach s viečkom ako odmerkou, na ktorej je vyznačený objem 2,5 ml, 5 ml, 10 ml, 15 ml, 20 ml, 25 ml a 30 ml. U nás je v súčasnosti dostupné iba 200 ml balenie.

Porovnanie cien podľa niektorých lekární:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Cena za Lactecon s laxatívnym účinkom nie je najnižšia a k výhodám lieku nepatrí. Na farmaceutickom trhu sú dostupné aj lacnejšie alternatívy produktu, avšak nie všetky je možné užívať aj dlhodobejšie, bez narušenia črevnej mikroflóry.

Kde kúpiť Lactecon

Lactecon je oficiálne registrovaným liekom, preto je dostupný iba v kamenných alebo internetových lekárňach. Plusom je, že ho máte k dispozícii bez viazanosti na lekársky predpis, teda nepotrebujete žiadne vyšetrenie u odborníka. Stačí si ustrážiť dávkovanie a maximálnu možnú dĺžku liečby.

Ak chcete mať istotu o naskladnení daného lieku, uprednostnite online nákup v internetovej lekárni. Stačí pár kliknutí a zistíte jeho aktuálnu dostupnosť, cenu či prípadné zľavy. Takto môžete ušetriť nielen peniaze, ale tiež čas. Celý proces je navyše pohodlný.

Online objednávka, doprava a doručenie

Stačí mať pripojenie na internet a objednávku online jednoducho zrealizujete cez smratfón alebo notebook. Potom už len počkáte na vybranú kuriérsku spoločnosť, ktorá vám balíček s liekom, prípadne ďalšími liekmi, prinesie na vami zvolenú adresu.

Postup objednávky je štandardne nasledovný:

 • Vložíte balenie lieku do online košíka
 • Vyberiete si spôsob platby a typ dopravy
 • Zadáte svoje údaje a adresu doručenia
 • Objednávku skontrolujete a potom odošlete

Platba sa uskutočňuje vopred alebo pri prevzatí balíčka. Je na zákazníkovi, ktorý spôsob uprednostní. Samotná objednávka môže byť vybavená ešte v ten istý deň, to znamená, že liek vám je niekedy doručený aj do 24 hodín v rámci pracovných dní. Zvyčajne stačí urobiť objednávku v ranných hodinách.

Lactecon

 • Na vyprázdňovanie a zápchu
 • Na liečbu hepatálnej encefalopatie

Najčastejšie otázky

Na farmaceutickom trhu existuje pomerne veľké množstvo laxatívnych prípravkov, pričom Lactecon nepatrí medzi tie najznámejšie. Preto, ak chcete vedieť aj ďalšie informácie o danom lieku, pripravili sme pre vás niekoľko odpovedí na otázky, ktoré ľudí zaujímali v internetových fórach a diskusiách.

Najčastejšie dotazy v tejto súvislosti:

Kedy by sa mali dostaviť prvé účinky?

Pri tomto osmoticky pôsobiacom laxatíve nie je nástup účinkov okamžitý. Aj z tohto dôvodu je dávkovanie rozdelené na takzvanú počiatočnú, východiskovú dávku a dávku udržiavaciu. Dosiahnutie účinku liečby si totiž môže vyžadovať až niekoľko dní. Zvyčajne ide o dva až tri dni, kedy sa opäť obnoví vyprázdňovanie.

Je užívanie Lacteconu pre deti bezpečné?

Všeobecne by sa mali laxatíva podávať deťom a dojčatám iba vo výnimočných prípadoch a pod lekárskym dohľadom. Je to z dôvodu, že laxatívne účinky môžu narušiť normálny vyprázdňovací reflex. Preto nepodávajte Lactecon deťom mladším ako 14 rokov skôr, než s lekárom prekonzultujete jeho užívanie a sledovanie liečby.

Ako a kedy je najlepšie užívať liek?

Lactecon sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla. Nie sú žiadne obmedzenia, ktoré by sa týkali jedla alebo nápojov v súvislosti s podávaním perorálneho roztoku. Ak plánujete liek užívať iba jedenkrát za deň, nie v dvoch rozdelených dávkach, urobte tak vždy v rovnakom čase, napríklad ráno počas raňajok.

Ako dlho možno užívať sirup Lactecon?

Jednoznačná odpoveď sa v príbalovom letáku lieku nenachádza. Výrobca ale uvádza, že dlhodobé užívanie lieku sa neodporúča, okrem prípadu, kedy je podávaný pod lekárskym dohľadom. Zvyčajne je to pri hepatálnej encefalopatii. Počas celej terapeutickej liečby je dôležité prijímať dostatočné množstvo tekutín, aby nedošlo k dehydratácii.

Skúsenosti s roztokom Lactecon

Hodnotenia lieku od zákazníkov v internetových lekárňach sú zastúpené sporadicky. Ich znenie je pozitívne a potvrdzuje laxatívne účinky. Podľa niektorých pôsobí preháňadlo rýchlejšie, ak sa užije nalačno. Výrobca však v príbalovom letáku uvádza, že jedlo ani nápoje jeho pôsobenie neovplyvní.

Diskusné fórum s danou tematikou obsahuje množstvo skúseností s Lacteconom. Tento sirup, ako ho viacerí nazývajú, pomohol im alebo deťom užívateľov, ktorí sa do diskusie zapojili. Pochvaľujú si najmä nenávykovosť organizmu na liečivo laktulóza, čo pri konkurenčných voľne predajných liekoch nie je pravidlom.

Lactecon

 • Na vyprázdňovanie a zápchu
 • Na liečbu hepatálnej encefalopatie

Daný liek vraj uľahčí vyprázdňovanie, zmäkčí aj už stvrdnutú stolicu a spôsobí, že na záchode nebudete musieť tráviť niekoľko desiatok minút. Treba však počítať s tým, že prvé dva dni po užití nemusia byť výsledky citeľné. Práve v tomto čase sa môže objaviť zvýšená plynatosť, čo niektorí považujú za negatívum.

Zhodnotenie

Laktulóza nielenže zmäkčuje stolicu, ale oproti niektorým iným laxatívnym látkam zároveň pomáha udržiavať správnu probiotickú mikroflóru v čreve. To je jeden z dôvodov, prečo sa v prípade zdravotných ťažkostí súvisiacich so zápchou oplatí siahnuť práve po Lactecone.

Z nášho pohľadu má liek nasledovné výhody:

 • optimalizuje vyprázdňovanie a konzistenciu stolice
 • podporuje množenie prospešných baktérií
 • je dostupný bez viazanosti na lekársky predpis
 • môžu ho užívať i tehotné a dojčiace ženy

Plusom je aj to, že Lactecon je určený aj deťom. Netreba však zabúdať, že u pediatrickej populácie je jeho užívanie povolené iba pod lekárskym dohľadom. Miera vedľajších účinkov je v porovnaní s inými liekmi minimálna.

Perorálny roztok Lactecon účinkuje ako preháňadlo. Ak vás trápi zápcha alebo spomínané ochorenie pečene, skúste sa o jeho laxatívnych účinkoch presvedčiť sami. Vzhľadom na pozitívne recenzie pacientov za vyskúšanie stojí, aj napriek vyššej cene. Ušetriť ale môžete. Stačí nakúpiť prostredníctvom internetovej lekárne.

Lactecon

 • Na vyprázdňovanie a zápchu
 • Na liečbu hepatálnej encefalopatie

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

3.20

5 Hodnotení