Trápi vás voda v kolene? Vyskúšajte tieto domáce recepty na tvorbu vody v kolene

Trápi vás voda v kolene? Vyskúšajte tieto domáce recepty na tvorbu vody v kolene

Pod pojmom voda v kolene sa myslí laické pomenovanie stavu, kedy vplyvom nejakého úrazu alebo externého faktoru dochádza k nadmernému objemu synoviálnej tekutiny v kolene. Tento stav má typické príznaky ako opuch, bolesť a pocit tepla v kolene.

Medzi najčastejšie príčiny tvorby vody v kolene patria traumatické poškodenie a bakteriálny zápal, následkom čoho príde k spomínanému stavu. Možností, ako zabrániť tomuto problému, nie je príliš veľa, zväčša ide o preventívne opatrenia voči nadmernému zaťažovaniu kolena. Ak chcete vedieť, čo na vodu v kolene pomáha doma, dozviete sa to ďalej.

Čo je tvorba vody v kolene a prečo je dôležité jej zmiernenie

Voda v kolene je názov pre hromadenie tzv. synoviálnej tekutiny v okolí kolenného kĺbu. Táto tekutina sa v kolene prirodzene nachádza, no ak nastáva nerovnováha medzi jej tvorbou a vstrebávaním, výsledkom je nahromadenie a s tým súvisiace ťažkosti.

Medzi najčastejšie príčiny patria úrazy alebo nadmerné zaťaženie, následkom čoho príde k narušeniu spomínanej rovnováhy. Medzi rizikové faktory patria poškodenie chrupavky, väzov či rovno zlomenina v kolene a jeho okolí. Riešenie tohto stavu je veľmi dôležité, nakoľko ohrozuje zdravie celého kĺbu, jeho pohyblivosť a teda aj funkciu.

Animal Flex 44

 • Vplyv na kĺby, väzivá a šľachy
 • Podpora kostrového systému
 • Pôsobenie na regeneráciu pohybového aparátu

GELO-3 complex

 • Podpora pohybového aparátu
 • Ďalšie pôsobenie, účinky a vplyvy

Flector EP Gél

 • Zmiernenie zápalu
 • Tlmenie bolesti kĺbov a svalov
 • Potláčanie príznakov reumy

Voltaren Forte

 • Bolesti pohybového aparátu
 • Pôsobenie proti opuchom
 • Protizápalové účinky

Wobenzym

 • Opuchy a výrony
 • Zápaly
 • Zvýšenie obranyschopnosti

Čo sa týka typických príznakov a sprievodných ťažkosti, tak:

 • najčastejšie vzniká tento stav v dôsledku primárneho alebo sekundárneho zápalu, z čoho vyplývajú aj typické prejavy začervenania celej oblasti
 • k tomuto začervenaniu sa môže pridružiť zvýšenie citlivosti pokožky a jej svrbenie, neskôr nastáva opuchnutie a celá oblasť kolena je výrazne teplejšia
 • postupom času príde k typickej bolestivosti, tá je miernejšia v pokoji a naopak, pri vyššej záťaži je aj bolesť intenzívnejšia alebo sa viac prejavuje
 • medzi ďalšie súvisiace ťažkosti a symptómy patria pocit ťažkého kolena a v prípade dlhodobého ignorovania problému môže nastať aj problém s hybnosťou

V prípade vážneho stavu je nutné spraviť tzv. punkciu. Ide o chirurgický zákrok, ktorého princípom je, že lekár vpichne do kolena tenkú ihlu a vytiahne z neho prebytočnú tekutinu. Zákrok prináša okamžitú úľavu, popri ňom sa môžu nasadiť aj lieky.

KEDY UŽ TREBA ÍSŤ ZA LEKÁROM?

Nie všetky prípady tohto problému je možné riešiť iba nejakými režimovými opatreniami. Ak sú bolesti výrazné, pohyblivosť kĺbu je značne obmedzená alebo je opuch viditeľne nadpriemerný, je najvyšší čas neotáľať a navštíviť lekára čo najskôr.

Domáce recepty na tvorbu vody v kolene a jej zmiernenie

Ak ide o riešenie vody v kolene, domáca liečba a  domáce recepty majú iba doplnkový a podporný charakter a tak ich treba aj vnímať. V žiadnom prípade nejde o náhradu odbornej diagnostiky a liečby kortikodimi či antibiotikami.

V rámci podpory a utlmenia niektorých príznakov viete spraviť:

Obmedzenie záťaže a pohybu: Hneď, ako zistíte, že máte problém s vodou v kolene, je nevyhnutné minimalizovať akúkoľvek záťaž kolena a celkovo obmedziť pohyb. Dôležitý je pokojový a kľudový režim, snažte sa relaxovať a ak to možnosti dovoľujú, ideálny je odpočinok na lôžku bez akejkoľvek chôdze.

Snažte sa postihnutú končatinu vykladať na vyvýšené miesto, napríklad stoličku alebo posteľ, aby bola vyššie, ako ostatná časť tela. Odpočinok by mal nasledovať aj vtedy, ak sa rozhodnete podstúpiť punkciu, čiže vytiahnutie vody z kolena. Aj v takomto prípade je potrebné si na čas dať oddych od aktivity.

Obklady, zábaly a pôsobenie studenej vody: Ak ide o tradičné prírodné a domáce recepty, tu pomáhajú bylinky aj jednoduché sprchovanie. Na zmiernenie opuchu a ochladenie postihnutého kĺbu nielen v prípade kolena, ale všeobecne, pomáha studená voda, či už v podobe sprchy alebo kúpeľu kolena.

Alternatívou sú studené obklady, prípadne obklady a zábaly aj s využitím niektorých byliniek či prírodných prostriedkov. Medzi najviac využívané a overené patria zábaly obsahujúce vaječné žĺtko v kombinácii so soľou, prípadne zábal s obsahom medu a horčice. Nezabudnite obklady dobre utesniť a obviazať koleno.

Ďalšie režimové opatrenia: Čo sa týka ďalšieho podporného pôsobenia, veľkú úlohu zohráva životný štýl aj obuv, ktorú nosíte. Ak fajčíte, tak s tým prestaňte, nakoľko nikotín zhoršuje transport kyslíka a znižuje tiež jeho množstvo v tkanivách. Výsledkom je tak spomalenie regenerácie kolenného kĺbu a jeho okolia.

Snažte sa tiež koleno zafixovať, napríklad pomocou bandáže alebo ortézy, môžete ich využiť aj v kombinácii so spomínanými obkladmi alebo zábalmi. U žien je dôležité, ak už niekam musia ísť peši, aby sa počas tohto obdobia vyhýbali opätkom. V prípade mužov aj žien je najvhodnejšia obuv s mäkkou podrážkou.

Kúpele, rehabilitácia a cvičenie: V momente, kedy už ustúpia najväčšie ťažkosti, hlavne tie, ktoré spôsobujú bolestivosť a obmedzenie hybnosti kĺbu, nastupuje postupná regenerácia. Tá môže zahŕňať napríklad kúpeľný pobyt, kedy môže striedanie teplej či studenej vody s liečivými účinkami urýchliť hojenie.

Zároveň sa zamerajte na rehabilitáciu pomocou špeciálnych cvikov a techník, ktoré sa naučíte od profesionálneho fyzioterapeuta a v domácom prostredí ich budete opakovane precvičovať. Medzi voľnočasové aktivity, ktoré kolenám prospievajú bez akejkoľvek záťaže, patrí plávanie, takže ak sa dá, snažte sa plávať.

Lieky na zápal, bolesť a opuch: Čo sa týka liečiv, ktoré si môžete zakúpiť v lekárni, v tomto ohľade máte na výber buď perorálne tabletky alebo kapsuly, ktoré majú hlavne látky tlmiace bolesť, prípadne lokálne formy gélov, krémov, mastí a sprejov na vonkajšie použitie, ktoré môžu tlmiť aj zápal alebo opuchnutie kolena.

Tieto lieky obsahujú syntetické látky a zložky typu diklofenak, heparín alebo ibuprofén, ktoré sa aplikujú na postihnuté miesto a vstrebajú sa do podkožných vrstiev. V nich potom pôsobia a to jednak protizápalovo, ale aj na opuch a bolesť. Ide o voľne dostupné lieky, ktoré majú prevažne symptomatický spôsob účinku.

VYZBROJTE SA TRPEZLIVOSŤOU

Výskyt vody v kolene nie je jednoduchý stav a obvykle nevzniká náhle, ale dlhodobo. To isté platí aj pre jeho riešenie a to nielen v prípade domácej, ale aj odbornej liečby. Najdôležitejšie je využiť čo najviac podporných opatrení spomínaných vyššie.

Lieky na bolesti a opuchy kolena

Pokiaľ ide o výskyt vody v kolene, neexistujú žiadne lieky, ktoré by boli voľne dostupné a zbavili by vás jej. Lieky proti zápalu, kortikoidy a antibiotiká sú dostupné iba na predpis. Ak však chcete pôsobiť na niektoré príznaky a symptómy, to je už jednoduchšie.

Za týmto účelom viete využiť voľne predajné liečivá bez receptu:

Ide o lieky a liečivá na bolesť kĺbov a chrupaviek, ktoré môžu mať podobu perorálnych tabliet a kapsúl, ale aj gélov, krémov, sprejov a mastí s lokálnym a vonkajším použitím

Čo sa týka ich najdôležitejších charakteristík a vlastností, sú to:

 • kvalitná a vysoká koncentrácia syntetických overených účinných látok
 • vďaka tomu aj pomerne rýchly nástup účinku na bolesť, opuch a zápal
 • pôsobenie aj na väčšie bolesti a intenzívnejší opuch či zápal v kolene

Ak ide o tabletky či kapsuly, tie obsahujú hlavne látky typu chondroitínsulfát alebo zmes niektorých enzýmov, ktoré majú podporné účinky na zápaly a s tým súvisiace príznaky všeobecne v kĺboch a v pohybovom aparáte. Podávajú sa perorálne a hoci sú dostupné voľne, pred ich použitím by ste sa mail určite spýtať svojho lekára na podrobnosti.

Oveľa častejšie sú využívané lieky so zameraním na vonkajšiu a lokálnu aplikáciu. V tomto prípade ide hlavne o formy gélov, krémov, náplastí, mastí alebo sprejov, ktoré pôsobia navonok, aplikujú sa na pokožku a po vstrebaní prenikajú aj do hlbších tkanív.

V ich prípade sa využívajú buď jedna alebo viac účinných látok, podľa toho či ide o jedno alebo dvojzložkové liečivo, najčastejšie spomedzi heparínu, naproxénu, diklofenaku či ibuprofénu. Tieto látky jednak potláčajú zápal, ale zároveň pôsobia aj na jednotlivé príznaky, najmä bolesti, opuchnutie, podráždenie, začervenanie a zvýšenie teploty v kolene.

Ako a kde kúpiť lieky na bolesti a opuchy kolena

Všetky uvedené liečivá, či už pôjde o perorálne alebo vonkajšie lieky, sú dostupné bez receptu a predpisu, čo umožňuje veľmi jednoduchý nákup prakticky v každej jednej lekárni. Nemusíte pritom nikam chodiť osobne a hľadať ich skladom, je tu aj internet.

Online lekárne sú vyhľadávanou možnosťou a to najmä preto, že:

 • takýto nákup je pohodlnejší, vyriešite ho z domu aj z gauču z obývačky
 • ušetríte, či už na cene liekov alebo pri väčšej objednávke aj na doprave
 • máte to jednoduchšie, všetky lieky sú skladom a to aj rôzne balenia
 • nemusíte mať len hotovosť, využiť viete aj bezhotovostný typ platby

Spomínané lieky a liečivá nájdete v každej lekárni, no aj tak nie je jedno, kde sa rozhodnete nakupovať. Tak, ako aj v prípade kamenných lekární, aj v prípade tých internetových je lepšie, ak dáte prednosť známejším a overeným značkám typu [lekaren].

Animal Flex 44

 • Vplyv na kĺby, väzivá a šľachy
 • Podpora kostrového systému
 • Pôsobenie na regeneráciu pohybového aparátu

GELO-3 complex

 • Podpora pohybového aparátu
 • Ďalšie pôsobenie, účinky a vplyvy

Flector EP Gél

 • Zmiernenie zápalu
 • Tlmenie bolesti kĺbov a svalov
 • Potláčanie príznakov reumy

Voltaren Forte

 • Bolesti pohybového aparátu
 • Pôsobenie proti opuchom
 • Protizápalové účinky

Wobenzym

 • Opuchy a výrony
 • Zápaly
 • Zvýšenie obranyschopnosti

Väčšie internetové lekárne totiž majú nielen lepšie ceny alebo väčší sortiment skladom, ale aj viac možností bezhotovostnej platby vrátane platenia kartou či cez internet banking, rovnako tak ponúkajú širší výber kuriérnych služieb alebo možností doručenia domov aj na kamenné odberné miesto. Spravidla je doručenie rýchlejšie, niekedy aj do 24 až 48 hodín.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

3 Hodnotení