Trápia vás alergické reakcie? Tu sú tipy, čo je dobré na alergiu aj bez receptu a predpisu
Dnes je ťažké nájsť človeka, ktorý by nemal na niečo alergiu, len na Slovensku je to takmer polovica obyvateľstva. Niekto kýcha zo zvierat, inému býva zle z mliečnych výrobkov alebo opuchne po arašidoch, iní sa trápia so sennou nádchou a jar je pre nich utrpením. Prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť?
Ak vás zaujíma, čo robiť, ak nechcete hneď chodiť k lekárovi, aké sú babské rady čo na upchatý nos, na uštipnutie či čo na alergiu očí, čítajte ďalej. Na toto všetko a aj na iné otázky vám odpovieme v nasledovných riadkoch.
Čo je alergia, ako vzniká a aké má príznaky
Pod pojmom alergia možno nájsť klinicky nežiaduce a prehnané reakcie nášho imunitného systému na vonkajšie podnety, teda na antigény prostredia. Prejavy sú rôznorodé, od opuchnutej sliznice nosa či úst, cez svrbenie a začervenanie až po tráviace problémy či šok.
Alergia sa vyvíja vplyvom imunity, ktorá už od narodenia zlepšuje schopnosť bojovať proti nežiaducim a nebezpečným vplyvom prostredia. Niekedy však náš imunitný systém svoju obrannú reakciu preženie, stratí kontrolu sám nad sebou a za nebezpečné látky označí aj tie, ktoré doteraz nebezpečné neboli.
Alergény sa delia:
- inhalačné alergény – sú najznámejšie a vdychujeme ich zo vzduchu ako pele tráv, stromov, bylín, ale aj plesne, roztoče a zvieracie alergény
- potravinové alergény – nežiaduca reakcia na potraviny kvôli špecifickej funkcii imunitných mechanizmov
- hmyz – alergická reakcia vzniká po uhryznutí či uštipnutí hmyzom, pričom najčastejšie je to alergia na uštipnutie včely
- lieky – lieky vyvolávajú odpovede organizmu mnohými spôsobmi, najviac alergiu vyvoláva penicilín, antibiotiká alebo lokálne anestetiká
CIVILIZAČNÉ OCHORENIE
Alergie sú v posledných rokoch na vzostupe. Na našej planéte je približne 400-500 miliónov ľudí trpiacich alergickou rinitídou. Podľa mnohých vedcov za alergie môžu klimatické zmeny, globálne otepľovanie, ale aj pohodlný životný štýl.
Príčiny a kedy vzniká alergia
Príčin, prečo alergia vzniká je mnoho. Alergická reakcia býva vyvolaná kontaktom s alergénom, či už prostredníctvom vdychovania, dotyku či uštipnutia alebo v podobe jedla. Na alergiu vplýva aj životný štýl, jedálniček a vo veľkej miere dedičnosť. Niekto sa s alergiou už narodí, inému sa objaví v puberte a niekto ju môže pocítiť až na dôchodku.
Tu sú najčastejšie príčiny vzniku alergie:
Dedičnosť: Alergia má genetický podklad, ale aj rodičom nealergikom sa výnimočne môže narodiť alergické dieťa. Aj je otec alebo matka alergik, potom má dieťa 33% riziko alergie, ak sú obaja rodičia alergici, dieťa bude na 70 % alergik.
Nezdravá strava: Strava v dnešnej dobe nie je zložená z jednoduchých lokálne dopestovaných surovín, ale dovážaných potravín plných chemikálií a aditív. Podľa vedcov súčasné zloženie stravy zmenilo našu črevnú bioflóru a tým aj imunitné reakcie.
Nadmerná hygiena a čistota: Nadmerná osobná hygiena a čistota okolia patria tiež k príčinám vzniku alergie. Prehnaná dezinfekcia totiž ničí všetky patogény, ktoré by inak stimulovali imunitu správne reagovať na podnety z okolia.
Imunitný systém: Funkčný imunitný systém správne vyhodnocuje nebezpečenstvo. Nefunkčný systém bojuje proti podnetom, ktoré sú inak neškodné a uvoľňuje do krvi histamín, ktorý spôsobuje opuch, svrbenie a iné alergické prejavy.
Riešenie alergie doma
Ak vás trápi alergia, ale k lekárovi ísť nechcete, prípadne ste objednaní až o pár mesiacov a alergické prejavy vás trápia práve teraz, vyskúšajte tieto rady na doma, ktoré vám pomôžu zmierniť prejavy alergie a prečkať problematické obdobie.
Tu sú tipy a triky, čo na alergiu funguje v domácom prostredí:
Zmena jedálnička
Podľa mnohých zdravá strava zo Stredomoria pomáha chrániť organizmus pred alergiami a astmou. Táto kuchyňa sa skladá zo zeleniny a ovocia a olivového oleja, ktorý má protizápalové účinky. Ak trpíte potravinovou alergiou, bez váhania vyraďte jedlá spôsobujúce problémy a dávajte si pozor na všetky výrobky s ich obsahom.
Vitamíny
S prvou možnosťou súvisí aj druhá a tou je zvýšiť príjem vitamínov, hlavne vitamínu C, ktorý napomáha predchádzať alergickým prejavom. Vitamín C má antialergický účinok, teda znižuje vyplavovanie histamínu a má aj protizápalový účinok. Skúste do tela vitamíny dostať v prírodnej forme.
Čo na alergický kašeľ
Na kašeľ existuje mnoho prírodných liekov. Napríklad si dvakrát denne pred jedlom dajte lyžičku extra panenského olivového oleja. Skúste aj bazový čaj, do ktorého pridáte med, šalviu a mandľový olej, čo váš kašeľ utlmí. Všeobecne je na hrdlo a kašeľ výborný zázvor, med a citrón, možností je naozaj veľa.
Cibuľa
Ak máte plný nos a červené oči, vyskúšajte cibuľu. Tá obsahuje prírodný antioxidant quercetin, ktorý má protizápalové účinky. Okrem toho na suchý alergický kašeľ vyskúšajte cibuľový sirup. Z 1 lyžice medu a 1 lyžice cibuľovej šťavy po 4 hodinovom odstátí získate zlatistý sirup, ktorý výborne účinkuje na kašeľ.
Čo po uštipnutí hmyzom
Táto rada platí len pre ľudí, ktorí vedia, že okrem opuchu a svrbenia im po uštipnutí nehrozí silná reakcia až anafylaktický šok. Platí, že miesto uštipnutia alebo uhryznutia treba okamžite chladiť. Po uštipnutí včely žihadlo vyberte pinzetou a pokúste sa nechtom vytlačiť aspoň časť jedu. Následne miesto natrite niečím, čo zaženie pocit svrbenia.
VYŠETRENIE U LEKÁRA
Ak sú prejavy alergie veľmi silné, znemožňujú vám bežné fungovanie, máte teplotu, bolesti hlavy, je vám nevoľno a zle sa vám dýcha, prípadne sa neviete nadýchnuť, okamžite vyhľadajte lekára.
Výživové doplnky na alergiu
Ak vaše alergické problémy nie sú silné, prípadne sú len občasné a krátkodobé, vyberte si v internetovej lekárni z pestrej ponuky výživových doplnkov, ktoré slúžia na zmiernenie prejavov alergie, ale hlavne ide o prípravky zvyšujúce odolnosť organizmu a zlepšujúce imunitu.
Tieto výživové doplnky pôsobia pomerne jednoducho:
V ich obsahu sa nachádzajú vitamíny, minerály a výťažky z bylín, ktoré prispievajú k zmierneniu alergickej reakcie a najmä k posilneniu organizmu
Pre výživové doplnky tohto typu sú typické tieto vlastnosti:
- obsahujú zinok, ktorý napomáha správnemu fungovaniu imunitného systému, obsahujú vitamíny, hlavne vitamín C
- majú v sebe výťažky z aloe vera, chlorelly, omega 3 mastné kyseliny, spirulinu, hlivu ustricovú
- je tu aj rakytníkový olej, echinacea, žen-šen, šípky, rybí olej, ale napríklad aj cesnak či kolostrum
Výhodou výživových doplnkov je ich prírodné zloženie, čím sú vhodné aj na dlhodobé užívanie a v rámci prevencie. Dostanete ich bez receptu a dokonca sú väčšinou dobré aj v tehotenstve, počas dojčenia či pre deti, ktoré majú alergické príznaky.
Lieky na alergiu
Je pravdou, že veľa liekov na alergiu je na predpis, ale možno nájsť aj lieky bez predpisu od lekára. Tie sú dobré, ak vás trápia alergické prejavy len počas určitého obdobia a tieto prejavy nie sú silné a nekomplikujú vám príliš život.
Záleží aj od alergie, ako ktorý liek účinkuje a pomáha:
Pri alergii na slnko či na uštipnutie hmyzom sú dobré lokálne gély, ak vás trápi alergia na rastliny alebo na zvieratá, potrebujete tabletky
Lieky uľavujúce od prejavov alergie majú tieto charakteristiky:
- tabletky zmierňujúce príznaky sennej nádchy obsahujú látky zmierňujúce príznaky ako kýchanie, svrbenie a výtok z nosa, ale aj začervenanie či svrbenie kože a očí
- nosové spreje obsahujú látky zmierňujúce opuch nosovej sliznice a uľahčujúce dýchanie, kvapky do očí uľavujú od svrbenia a slzenia
- lokálne gély bojujú proti účinkom histamínu a uľavujú od svrbenia zo slnka, po uštipnutí hmyzom
Všetky tieto druhy liekov majú silnejšie a koncentrovanejšie zloženie, ktoré je veľmi rôznorodé, ale väčšinou nejde o bylinné výťažky či prírodné látky. Kvôli tomu je ich dlhodobé užívanie možné až po konzultácii s lekárom. Je pri nich tiež vyššie riziko nežiaducich účinkov, preto si dávajte pozor na dávkovanie či aplikovanie.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na alergiu
Čo sa týka výživových doplnkov, dostanete ich kúpiť aj v špecializovaných obchodoch, ale v prípade liekov je kúpa možná len v lekárni. Dobrou správou je, že oba druhy liečiv dostanete kúpiť na jednom mieste v internetovej lekárni.
Tento spôsob má mnoho výhod:
- nemusíte nikam ísť, keďže všetko vybavíte z domu cez počítač alebo mobil
- ušetríte na cene prípravku, ktorá býva nižšia ako v kamenných lekárňach
- ak si kúpite väčšie balenia alebo viac produktov, dopravu máte zvyčajne zadarmo
- platiť netreba v hotovosti, väčšina lekární ponúka možnosť platby kartou online
Pri výbere lekárne nezohľadňujte len cenu, ale aj ponúkanú šírku sortimentu liekov a výživových doplnkov, ich dostupnosť skladom a tiež užívateľské referencie. Najlepšie je využívať služby známejších online lekární.
Známe a overené online lekárne ponúkajú najlepší pomer výhodnej ceny alebo akcie, dostupnosti, šírky ponuky a pritom aj zákazníckych služieb. Nepozerajte sa vždy len na cenu, ak doprava trvá dlho alebo tovar nie je skladom, nájdite si inú. Práve dostupnosť skladom a doručenie do 24 až 48 hodín je najväčšou výhodou online nákupu.