7 tipov, čo najlepšie pomáha na nadváhu u mužov a žien a aké príznaky má tá ľahká

7 tipov, čo najlepšie pomáha na nadváhu u mužov a žien a aké príznaky má tá ľahká

Nadváha má svoju odbornú definíciu, no bez ohľadu na to, aby sme presne skúmali BMI alebo obvod pása, je už aj na prvý pohľad zrejmé, že ide o jeden z najčastejších a zároveň najviac podceňovaných problémov u nás. Týka sa tak dospelých ľudí, ako aj detí.

Pre tých, čo si myslia, že ani ľahká nadváha nie je problémom, sú najlepšou odpoveďou štatistiky týkajúce sa rizika kardiovaskulárnych ochorení či metabolických problémov. To najlepšie, čo viete proti nadváhe spraviť a čo pomáha najviac, je komplexná a dlhodobá zmena životného štýlu, životosprávy, stravovania, jedálnička a pitného režimu.

Čo je nadváha, ako vzniká a aké má príznaky

Pod pojmom nadváha sa myslí zvýšená telesná hmotnosť. Ako nadváha býva označovaný aj predstupeň obezity či jej prvé štádium. Z hľadiska BMI ide o stav definovaný hodnotou v rozmedzí 25 až 30, závisí to aj od pohlavia, prípadne rozdiely sú aj podľa rasy.

Okrem BMI treba pozerať aj na obvod pása, kde obvykle platí, že u mužov sa za nadváhu považuje obvod pása cez 94 cm a u žien cez 80 cm. Zvýšená hmotnosť a najmä väčší objem brucha alebo tukových tkanív v páse, na bokoch a na stehnách, sú najtypickejšie príznaky a prejavy nadváhy. U každého však môžu byť individuálne aj podľa proporcií tela.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka ďalších dôležitých prejavov, komplikácií a symptómov, tak:

 • pri nadváhe síce nie sú zdravotné komplikácie tak intenzívne, ako aj pri obezite, no treba rátať aj so zvýšeným cholesterolom a zhoršeným krvným obehom
 • rastie tiež riziko vysokého krvného tlaku, ktorý poškodzuje cievy a ich steny, zvyšuje sa aj pravdepodobnosť cukrovky, ischemickej choroby srdca a rakoviny
 • už aj pri ľahkej nadváhe treba počítať s tým, že človek bude mať menej fyzickej výkonnosti, skôr sa vyčerpá, bude cítiť nedostatok energie a bolesti svalov
 • nadváha má negatívne dosahy aj na psychiku, či už ide o zhoršenie sebavedomia, nedostatok mentálnej odolnosti, zníženie psychickej vitality a zvýšenie únavy

PROBLÉMY ZAČÍNAJÚ UŽ U DETÍ

Nadváha či obezita nie sú problémom iba v dospelosti, ale prvé príznaky a prejavy možno pozorovať už u detí, často krát v predškolskom veku. V drvivej väčšine prípadov ide o priamy dôsledok kombinácie nezdravej stravy a jedálnička spolu s nedostatkom pohybu.

Príčiny a kedy vzniká nadváha

Každá ľahká ale aj ťažšia nadváha vzniká postupne a pre väčšinu ľudí dokonca úplne nebadane. Samozrejme, prvotnou príčinou je vyššia telesná hmotnosť, no do hry vstupujú aj iné rizikové a negatívne faktory, či už vonkajšieho alebo aj vnútorného typu.

Toto sú tie druhy vplyvov, ktoré sú pre vznik nadváhy typické najviac:

Zlý jedálniček a spôsob stravovania: Najčastejším rizikovým faktorom je stravovanie, kde ide o nezdravé jedlá bohaté na tuky, cukry a soľ, ale aj o spôsob stravovania. Vynechávanie jedál či ich nepravidelná konzumácia tiež spomaľujú trávenie a metabolizmus.

Nedostatok pohybu: Nielen nadmerný príjem nezdravých jedál alebo kalórií, ale aj nedostatok spaľovania kalórií a energie vedie postupne k nadváhe. Tu je rizikovým faktorom nedostatok pohybu, príliš sedavý životný štýl a nedostatok fyzickej aktivity.

Vplyv užívania niektorých liekov: Negatívnym faktorom sú aj niektoré lieky a liečivá, ktoré môžu pôsobiť napríklad na hormonálnu rovnováhu, srdce a štítnu žľazu, prípadne niektoré lieky z kategórie antipsychotík a antidepresív, ktoré spôsobujú priberanie.

Ďalšie vonkajšie a vnútorné faktory: Medzi ďalšie faktory a negatívne vplyvy zvyšujúce riziko nadváhy patria poruchy metabolizmu, tráviace ochorenia a choroby, stres, psychické problémy a u žien aj narušenie hormonálnej rovnováhy v období menopauzy.

Riešenie nadváhy doma

Väčšina prípadov nadváhy sa rieši priamo doma a to širokým spektrom opatrení týkajúcich sa životosprávy, životného štýlu, stravovania a zmeny trávenia voľného času. Na druhú stranu, súvisiace komplikácie, napríklad cholesterol, možno riešiť aj s lekárom.

Čo sa týka možných opatrení a prostriedkov, k dispozícii sú tieto možnosti:

Vylúčenie nezdravých jedál

Základom je obmedziť čo najviac príjem takých jedál a potravín, ktoré sú rizikové z pohľadu nadmerného množstva tukov, solí a sacharidov. Zabudnite na polotovary, tučné mäso, sladkosti, slané pochutiny a obmedzte aj príjem plnotučných mliečnych výrobkov.

Viac vlákniny, vitamínov a minerálov

Naopak, súčasťou vášho celodenného stravovania by mali byť najmä zelenina a ovocie, ktoré obsahujú veľa vitamínov, minerálov a vlákniny, z ovocia sa však vyhýbajte tomu najviac sacharidovému. Konzumujte tiež netučné ryby, chudšie mäso, semienka a oriešky.

Pravidelnosť stravovania

Okrem toho, že je dôležité pozerať na to, z čoho pozostáva váš jedálniček, je treba upraviť aj spôsob stravovania. Jedzte 5 jedál denne v menších porciách, čím znížite hlad a stimulujete trávenie, jedzte v pravidelných časových odstupoch a nejedzte tesne pred spaním.

Pitný režim

Podceňovanou oblasťou riešenia nadváhy je pitný režim. Aj tu platí, že treba obmedziť konzumáciu sladených nápojov či alkoholu, naopak, čo najviac vody a zeleného čaju vám môže pomôcť. Pite pravidelne, po menších dávkach celý deň a aspoň 2,5 litra tekutín.

Fyzická aktivita

Okrem toho, že sa treba z pohľadu trávenia a metabolizmu sústrediť na príjem energie, treba pozerať aj na jej výdaj. Jednoznačne najlepším riešením nadváhy je pravidelný pohyb, či už formou chôdze, alebo aj cieleného športovania, napríklad beh alebo plávanie.

Doplnky výživy

Doplniť viaceré minerály viete aj cez výživové doplnky, no do tejto kategórie spadajú aj tabletky, prášky, sirupy či iné prípravky cielene podporujúce chudnutie. Cieľom ich účinku je zrýchlenie metabolizmu, lepšie spaľovanie tukov a zmiernenie chuti do jedla.

Komplexné diétne programy

Pre tých, čo hľadajú celkové riešenie, sú určené komplexnejšie diétne programy, čiže diéty. Tu sa však vyhýbajte krátkodobým a príliš drastickým diétam, naopak, dlhodobé diétne zmeny sú vhodné a podporia aj zdravie, napríklad ako v prípade Keto diéty.

CHCE TO PREDOVŠETKÝM TRPEZLIVOSŤ

Nadváha nevzniká obvykle za pár dní či týždňov, ide o problém, ktorý má dlhodobejšiu postupnosť a presne také musí byť aj riešenie. Všetky spomínané opatrenia by ste mali dodržiavať dlhodobo a vyzbrojiť sa trpezlivosťou, jedine vtedy prídu aj výsledky.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Ako už bolo naznačené vyššie, stravovanie je veľmi dôležité v boji proti nadváhe, no dobré je, ak sa pojme komplexnejšie a ciele na optimalizáciu telesnej hmotnosti. Týmto smerom ide aj Ketogénna diéta, nazývaná tiež niekedy Ketónová, ktorej cieľom je ketóza.

Pokiaľ ide o jej základné charakteristiky, princípy a pravidlá, tak platí, že:

 • diéta je zameraná na dosiahnutie fyziologicky prirodzeného stavu zvaného ketóza, čo je metabolický stav, kedy telo začína viac a efektívnejšie spaľovať tuky
 • počas ketózy totiž dochádza k zmene energetického metabolizmu, organizmus začína využívať tuky namiesto sacharidov a cukrov ako primárny zdroj energie
 • aby ste sa do ketózy dostali, musíte radikálne znížiť v jedálničku príjem sacharidov a to pod hranicu 50 gramov za deň, taktiež sa obmedzujú aj tučné jedlá
 • naopak, posilňuje sa príjem potravín a jedál s obsahom bielkovín, rovnako tak sa musí zvýšiť konzumácia zeleniny a pravidelne treba jesť aj orechy a semená

Spomínané bielkoviny sú dôležitou stavebnou a zásobnou zložkou pre svaly, zelenina je zas dôležitá pre vlákninu, ktorá podporuje metabolizmus a trávenie celkovo. Keto diéta má pozitívny vplyv aj na hladinu cukru v krvi a tiež zvyšuje tzv. dobrý cholesterol.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vďaka tomu podporuje preventívne krvný obeh, zdravie kardiovaskulárneho systému a tiež je prevenciou proti cukrovke. Nejedná sa pritom o žiadnu krátkodobú alebo nejakú príliš redukčnú diétu, práve naopak, má tri fázy a trvá 12 až 14 týždňov. Cieľom takéhoto rozdelenia diéty je, aby bolo chudnutie dlhodobejšie a znížilo sa riziko jojo efektu.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pre tých, čo by chceli Keto diétu vyskúšať, no zároveň majú problémy s tým, že im zmena jedálnička a úprava receptov pripadajú ako príliš náročné, je určený diétny program KetoMix. Ide o značku výrobcu a dodávateľa produktov určených práve pre túto diétu.

Sortiment obsahuje viacero jedál, potravín, nápojov aj doplnkov:

Základom ponuky sú proteínové jedlá využiteľné od raňajok až po večere, proteínové tyčinky, zdravé sladké a slané pochutiny, koktejly a prípravky s L-Karnitínom

Ak ide o najvýznamnejšie výhody, ktoré tieto produkty majú, tak:

 • všetky potraviny aj nápoje si pripravíte do pár minút, stačí iba voda
 • máte istotu, že jedlá aj tekutiny splnia podmienky pre Ketogénnu diétu
 • rovnako v nich nájdete optimálne množstvo vitamínov aj minerálov

V potravinách a produktoch KetoMix naopak nenájdete žiadne rizikové chemické prísady alebo syntetické látky, ktoré by mohli mať negatívny vplyv, s výnimkou pečiva neobsahujú ani lepok. Dôležité je vedieť aj to, že z hľadiska pomeru proteínov a iných živín spĺňajú všetky podmienky Keto diéty a to vrátane dezertov, čokolád alebo chipsov.

Základom ponuky potravín sú proteínové polievky s rôznou príchuťou, kaše, omelety, palacinky, cestoviny, dresingy, pečivo, nátierky či sušené mäso so živočíšnymi bielkovinami. Tento sortiment dopĺňajú proteínové tyčinky univerzálne využiteľné celý deň.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ak ide o pitný režim, v tomto ohľade môžete siahnuť po proteínových nápojoch s obsahom srvátkových a sójových bielkovín v podobe hydrolyzovaných koktejlov, kde stačí pridať už len vodu a zamiešať. Ak by ste chceli zefektívniť svoje chudnutie, k dispozícií sú aj doplnky výživy obsahujúce spaľovač tukov L-Karnitín alebo na detoxikáciu trávenia.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Spomínané potraviny, jedlá, nápoje aj ostatné produkty určené pre Ketogénnu diétu zo sortimentu KetoMix si viete jednoducho a rýchlo pozrieť a porovnať aj z domu. Slúži na to oficiálna webová stránka www.ketomix.sk, kde nájdete aj online obchod.

Tento eshop a vlastne celý nákup cez internet majú viacero benefitov:

 • na jednom mieste máte ako na dlani celý sortiment a viete si ho pozrieť
 • získate tu informácie nielen o produktoch, ale aj o celej Keto diéte
 • nákup spravíte z domu, rovnako tak aj doručenie je priamo domov
 • všetko vybavíte za pár minút a kliknutí, či už cez počítať alebo mobil

Vyššie spomínané potraviny a produkty si môžete kúpiť jednotlivo alebo po balíčkoch aj na 7, 14, 21 či 30 dní, postup nákupu je veľmi podobný, ako aj pri bežnom nakupovaní v eshope. Stačí len vložiť produkty do košíka, vyplniť údaje a zvoliť podmienky objednávky.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Medzi tieto podmienky patria aj výber spôsobu platby, kde viete zaplatiť štandardne na dobierku a v hotovosti kuriérovi, ale aj platobnou kartou alebo cez internet banking. Na výber máte tiež možnosť doručenia zásielky buď k vám domov alebo na odberné miesto Zásielkovne. Všetky ďalšie vaše otázky zodpovie oficiálna infolinka eshopu.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie