Čo spôsobuje, čo pomáha a ako znížiť vysoký tlak? Tu je 6 tipov, čo je na to dobré

Vysoký tlak patrí medzi jeden z najčastejších problémov modernej spoločnosti. Môže za to životospráva, životný štýl, stres a samozrejme aj množstvo súvisiacich ochorení, ktoré majú vplyv na jeho hodnoty. Problém je, že väčšinou sa nijak zásadne neprejavuje.

Štatistiky pritom hovoria, že tento problém sa dosť podceňuje, čo má za následok viacero problémov a aj ohrozenie zdravia. Viaceré prieskumy ukazujú, že zhruba až 25 % ľudí vo veku nad 40 rokov zomiera na priame či nepriame následky neliečeného vysokého tlaku. Čo vlastne znamená, ako ho liečiť, čo pomôže, čo ho zníži a čo je najlepšie piť či jesť?

Čo je vysoký tlak, ako vzniká a aké má príznaky

Ak hovoríme o vysokom krvnom tlaku, tak sa myslia opakovane a dlhodobo namerané hodnoty vo výške 140 / 90 mmHg. Prvá hodnota znamená systolický tlak, ktorý je horný, druhá zas diastolický, ktorý je dolný. Sledovať treba oba tieto parametre a hodnoty.

Samotný krvný tlak je dôležitý preto, že je zodpovedný jednak za plynulé dodanie krvi a teda aj kyslíka do jednotlivých tkanív či orgánov v tele, ale zároveň súvisí aj s činnosťou srdca. Systolický tlak ovplyvňuje to, ako sa srdce sťahuje a vypudzuje krv do aorty, diastolický zas to, ako veľmi srdce medzi dvoma sťahmi ochabne. Tieto hodnoty sa menia.

Astina Omega ULTRA FORTE

 • Omega 3 pochádzajú z ekologicky čistých zdrojov vôd južného Pacifiku
 • pre zdravé srdce, zrak, mozog

GS Omega 3 CITRUS

 • prispieva k udržaniu normálnej funkcii mozgu a normálneho zraku
 • prispievajú k normálnej činnosti srdca

JAMIESON OMEGA-3 SELECT

 • nenasýtené mastné kyseliny a vitamín E
 • posilňuje srdce, mozog, zrak
 • udržiava správnu hladinu cholesterolu

JAMIESON OMEGA 3-6-9

 • komplex nenasýtených mastných kyselín s vitamínom E
 • z čerstvých, čistých, za studena lisovaných olejov z ľanu, boráka a rýb
 • prispieva k správnej činnosti srdca, mozgu a k dobrému zraku

Pokiaľ ide o najčastejšie príznaky a prejavy, ktoré s vysokým tlakom súvisia, tak:

 • väčšinou sa jedná len o veľmi málo špecifické znaky, najtypickejším je bolesť hlavy, ktorá môže byť dlhodobá a môže mať tak tlmený, ako aj intenzívny charakter
 • k tomu sa zvyčajne pridruží aj hučanie v ušiach alebo závraty, miera týchto prejavov je ale veľmi individuálna a u niektorých ľudí sa môžu vyskytovať veľmi mierne
 • medzi ďalšie fyziologické prejavy, ktoré možno dať do súvislosti s vyšším tlakom, patrí nadmerné búšenie srdca alebo krvácanie z nosa, ktoré je opakované
 • pokiaľ ide o ostatné príznaky a symptómy, objaviť sa môžu ospalosť, únava, celková vyčerpanosť, zmätenosť a problémy s citlivosťou a tŕpnutím rúk alebo nôh

POZOR NA SÚVISIACE OCHORENIA A PROBLÉMY

Vysoký krvný tlak môže so sebou priniesť aj pôsobenie na niektoré orgánové sústavy a hlavne zvyšuje riziko náhleho zhoršenia či ohrozenia stavu. Súvisí napríklad s kôrnatením tepien, ischemickou chorobou srdca, infarktom, mŕtvicou či zhoršením zraku.

Príčiny a kedy vzniká vysoký tlak

Vysoký krvný tlak patrí medzi tie problémy či skôr choroby, ktoré majú pomerne veľa príčin a rizikových faktorov. Do úvahy totiž pripadajú tak externé ako aj vnútorné vplyvy a pôsobenia. Mnohé z nich je možné počas života ovplyvniť, čo je dobrá správa.

Tu sú tie príčiny a faktory, ktoré na vysoký tlak pôsobia najviac:

Genetické faktory: Prvou kategóriou príčin, či skôr rizikových faktorov, sú tie, ktoré sú dané geneticky. Ide najmä o dedičnosť a rodinnú anamnézu, ale napríklad rizikovým faktorom je aj pohlavie. U žien, hlavne vo vyššom veku, býva vyšší tlak častejší, než u mužov.

Životospráva a životný štýl: Čo sa týka faktorov, ktoré ovplyvniť viete a majú výrazný vplyv, tak sem patria životospráva a životný štýl. Fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, priveľa stresu, pracovná vyťaženosť a málo pohybu sú tie najnegatívnejšie.

Starnutie: Faktorom, ktorý naopak ovplyvniť nemôžete, je vek. Práve vyšší vek a starnutie najviac súvisia so zvýšením pravdepodobnosti a rizika vysokého krvného tlaku, podľa štatistík totiž až 70 % všetkých seniorov u nás trápia problémy s tlakom krvi.

Riešenie vysokého tlaku doma

V prípade, že máte vysoký tlak, ktorý ešte nie je priamym ohrozením života či zdravia, môžete na neho pôsobiť aj v rámci domácej a podpornej liečby. Tá by mala byť čo najviac široká a čo najkomplexnejšia, vtedy môže mať dlhodobý efekt.

Tu sú tie prípravky a možnosti, ktoré sú najlepšie:

Obmedzenie negatívnych vplyvov

V prvom rade treba na zníženie krvného tlaku obmedziť niektoré negatívne vplyvy, hlavne tie dlhodobejšieho charakteru. Ide o alkohol, fajčenie, stres a príjem jedál či nápojov s vysokým množstvom kofeínu, soli, jednoduchých cukrov a živočíšnych tukov.

Zmena jedálnička

Zároveň s obmedzením treba aj podporiť tie pozitívne vplyvy, hlavne ak ide o jedálniček a životosprávu. Konzumujte viac ovocia a zeleniny, rovnako tak aj strukovín, do jedál zaraďte rybie mäso a snažte sa využívať ako prílohu aj viac orechov a semien.

Viac pravidelného pohybu

Sedavá práca a nedostatok fyzickej aktivity sú výrazné riziká, ktoré môžu zhoršiť hodnoty krvného tlaku a práve na tie sa treba tiež zamerať. Každý deň by ste mali mať nejaký pohyb, či už v podobe chôdze, behu, bicykla alebo kardio tréningu vo fitku.

Dostatok oddychu aj spánku

Veľmi dôležité je však nielen sa hýbať, ale zároveň aj dostatočne oddychovať. To platí vo dvoch oblastiach a to jednak v rámci voľného času počas dňa, čo zmierňuje napríklad stres, ale aj v oblasti spánku. Kvalitný spánok aspoň po dobu 7 hodín je nenahraditeľný.

Doplnky na srdce, cievy aj cholesterol

Čo sa týka efektívnejších a priamejších prostriedkov, siahnuť môžete aj po niektorých doplnkoch výživy. Tie pomáhajú na stav kardiovaskulárneho systému alebo na cholesterol a sú založené na látkach s prirodzeným pôsobením či prírodným pôvodom.

Lieky na vysoký tlak bez receptu

Poslednou a najviac účinnou možnosťou, po ktorej však treba siahnuť iba naozaj v nutnom prípade, sú lieky určené na vysoký krvný tlak. K dispozícii máte aj tie, ktoré sú bez predpisu, pričom v tomto prípade majú symptomatické pôsobenie na cievy aj srdce.

SLEDUJTE SVOJ KRVNÝ TLAK DLHODOBO

Čo sa týka hodnôt krvného tlaku, jeho jednorazové zvýšenie ešte nemusí byť až tak závažným problémom. Preto sa odporúča merať si tlak dlhodobejšie a snažiť sa ho sledovať aj počas napríklad domácej liečby. Zistíte tak aspoň, ako veľmi je účinná a čo robiť ďalej.

Výživové doplnky a prípravky na vysoký tlak

Čo sa týka efektívnejšieho pôsobenia na vysoký krvný tlak a podpory jeho zníženia, využiť môžete aj viaceré podporné prípravky a prostriedky. Tie môžu mať podobu tabliet, kapsúl, kvapiek, roztokov, čajovín, sirupov, olejov a iných perorálnych foriem.

Ak ide o ich účinok, ten býva nasledovný:

Väčšinou sa jedná o prostriedky, ktoré podporujú činnosť srdca, zlepšujú stav ciev, pôsobia na krvný obeh a jeho podporu, prípadne majú vplyv na cholesterol a tuky

Tieto prípravky sú populárne a to preto, že:

 • si ich kúpite bez lekárskeho vyšetrenia alebo receptu či predpisu
 • majú prírodné zloženie, čo znamená, že pôsobia veľmi prirodzene
 • sú jednoduché na užívanie, jednotlivé formy viete aj skombinovať

Veľkým plusom je hlavne to, že majú nízke riziko vedľajších účinkov a kontraindikácií. Za to vďačia charakteru aktívnych látok, väčšinou totiž ide o vitamíny skupín B, C a E, rôzne minerály, koenzýmy, zdravé tuky, bioflavonoidy alebo bylinné extrakty a výťažky. Pôsobenie väčšiny týchto prípravkov je komplexné, niektoré majú aj špeciálne účinky.

Lieky na vysoký tlak

Pre tých ľudí, ktorí majú s vysokým tlakom závažnejšie problémy, sú určené lieky a liečivá. Okrem kategórie tých, ktoré sú dostupné jedine na priamu indikáciu od lekára, viete siahnuť aj po voľne dostupných, čiže takých, kde nemusíte mať recept od lekára.

Tieto liečivá sú tiež vo veľkom výbere foriem:

Siahnuť môžete po rôznych perorálnych tabletkách a kapsulách na prehltnutie, ale aj po čajoch, čajovinách, kvapkách a roztokoch, ktoré sú zamerané najmä na krvný obeh

Medzi ich najdôležitejšie charakteristiky patria hlavne:

 • maximálne možné pôsobenie, čo je dané koncentrovanejším zložením
 • tiež kúpa bez predpisu a aj tu je možnosť výberu viacerých foriem
 • zároveň však treba dávať pozor na možné riziká vedľajších účinkov

Pokiaľ ide o zloženie, v prípade voľne dostupných liekov býva aj v tomto prípade hlavne prírodné, takže ako účinné látky bývajú používané magnézium alebo niektoré rastlinné extrakty, napríklad z prasličky, hlohu alebo ľubovníka. Na rozdiel od bežných doplnkov je však koncentrácia nepomerne vyššia, čo má za následok aj lepší účinok.

WALMARK Železo

 • správna tvorba hemoglobínu
 • prenos kyslíka v tele
 • tvorba červených krviniek

Vitamín K2 MK 7 + D3 Forte

 • Pôsobenie na vápnik a fosfor
 • Vplyv na pohybový aparát a zuby
 • Podpora imunity

MedPharma Vápnik + Vitamín D

 • Zdravie pohybového aparátu
 • Pôsobenie na zuby, vlasy aj nechty
 • Ostatné dôležité účinky

Zinkosel

 • Podpora imunity a ochrany buniek
 • Udržanie zdravých vlasov, nechtov a kože
 • Vplyv na pohlavnú sústavu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na vysoký tlak

V prípade, že sa rozhodnete siahnuť po spomínaných prípravkoch, doplnkoch alebo liekoch, nájdete ich prakticky v každej jednej lekárni. Nakoľko sú voľne predajnými produktmi, nemusíte mať recept a nie ste odkázaní iba na osobnú kúpu v kamennej lekárni.

Naopak, využiť môžete tie internetové, ktoré majú viacero výhod a benefitov:

 • najdôležitejšou je širší sortiment, najmä v tých väčších
 • samozrejmosťou je úspora financií, ceny sú v online lekárňach nižšie
 • k dispozícii máte viacero možností platby, nemusíte mať teda iba hotovosť
 • väčšina prípravkov je skladom, nemusíte teda zbytočne dlho čakať

Online objednávku viete bez problémov spraviť cez počítač, tablet, notebook aj mobilný telefón, presne, ako pri bežnom nákupe v eshope. Nemusíte pritom nikam ísť, aj doručenie kuriérom je priamo k vám domov, čo je značne pohodlné a jednoduché.

Okrem toho, práve tie známejšie a viac overené lekárne majú výhodu nielen v šírke sortimentu, ale hlavne v zákazníckom servise. Výsledkom je potom napríklad flexibilnejšia objednávka aj bez nutnosti sa zložito registrovať, rýchlejšie dodanie zásielky aj do 1 či 2 dní, možnosť platby aj cez platobnú kartu alebo detailné sledovanie doručovania.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.58

26 Hodnotení