Goji: Pozitívne aj nežiaduce účinky tohto ovocia, skúsenosti, dávkovanie a kde kúpiť

Goji: Pozitívne aj nežiaduce účinky tohto ovocia, skúsenosti, dávkovanie a kde kúpiť

Goji je názov pre ovocie, ktoré je plodom Kustovnice čínskej, rastliny využívanej v rámci tradičnej Ázijskej ľudovej medicíny. Ide o bobule červenej farby, ktoré majú viaceré pozitívne účinky, konzumovať sa môžu aj voľne a to ako čerstvé alebo sušené.

Tak, ako aj v prípade iných podobných prírodných prostriedkov, aj Goji sa využíva v rôznych doplnkoch výživy a prípravkoch. Ak vás zaujíma napríklad to, ako jesť ovocie, na čo je dobrá šťava z plodov, či vám hrozia aj nejaké nežiaduce účinky, či je možné využívať plody aj v tehotenstve alebo kde kúpiť prípravky s obsahom plodov či šťavy, čítajte ďalej.

Čo je Goji, aký má pôvod a ako sa prejavuje jej nedostatok

Goji je ovocím, ktoré má podobu bobúľ a ide o plody  kríku zvaného Kustovnica čínska. Prirodzený výskyt tejto rastliny je v Ázii, konkrétne v Číne, Japonsku a na území Kórei. Samotné plody majú jasne červenú farbu a tvar bobule na dlhšej stopke, obsahujú tiež semená žltej farby. V tradičnej medicíne sa využívajú hlavne v podobe čajovín a čajov.

Za ich pozitívnym pôsobením na ľudské zdravie je bohaté zloženie prospešných látok. Goji obsahuje silné antioxidanty, 18 rôznych aminokyselín, minerály, vitamíny a stopové prvky, ktoré sa inde nevyskytujú, prospešné karotenoidy a taktiež veľa vlákniny.

Goji + Aloe vera 500 ml

 • Čistenie a detoxikácia, imunitný systém
 • Normálna hladina cukru v krvi
 • Normálne funkcie črevného traktu

Goji šťava BIO

 • Zdrojom živín s vysokým obsahom sacharidov, bielkovín, aminokyselín, flavonoidov, vitamínov a minerálov

Goji sušené plody

 • Spomaľuje proces starnutia
 • Zlepšuje a podporuje imunitu
 • Posilňuje zrak, zlepšuje spánok, imunitu a pamäť

Viaceré z týchto aktívnych látok sú pre telo dôležité a ich nedostatok znamená:

Zhoršenie obranyschopnosti: Goji obsahuje látky stimulujúce imunitný systém a imunitnú reakciu, ich nedostatok spôsobuje pokles prirodzenej obranyschopnosti.

Pokles vitality a výkonu: Druhou oblasťou, kde sa nedostatok zložiek prejaví, je pokles vitality a výkonnosti, či už fyzickej, mentálnej alebo aj sexuálnej.

Riziko civilizačných ochorení: Látky majú tiež pozitívny vplyv na metabolizmus, hladinu cukru a cholesterolu a znižujú riziko mnohých civilizačných chorôb.

Pokiaľ ide o ľudí, pre ktorých má Goji najväčší zmysel, sú to tieto skupiny:

 • ľudí v strednom a vyššom veku, ktorí majú problém s oxidačným stresom
 • mužov aj ženy s oslabenou alebo nedostatočnou prirodzenou imunitou
 • každého, kto chce potlačiť únavu a zlepšiť výkonnosť a vitalitu
 • tých, čo chcú efektívnejšie chudnúť a všeobecne podporiť metabolizmus

RIZIKÁ A VEDĽAJŠIE ÚČINKY SPOJENÉ S GOJI

Ovocie je z pohľadu možných nežiaducich účinkov bezproblémové, dôležité je však dodržiavať odporúčané denné dávky a neprekračovať ich. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť tráviace ťažkosti, prípadne krátkodobé kolísanie krvného tlaku.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Goji

Zdravé ovocie Goji môžete využívať v rôznych formách a podobách. Tak, ako aj v prípade iných podobných plodov, aj tu máte na výber medzi kúpou celých plodov, sušených a drvených bobúľ, prípadne môžete siahnuť po prípravkoch s obsahom extraktu.

Medzi najviac využívané formy a podoby patria tieto:

Plody: Kto si chce pridávať bobule do jedál, robiť z nich ovocné koktaily, spraviť si doma čerstvý čaj alebo inak Goji využiť v surovej forme, vie si zakúpiť čerstvé aj sušené plody. Špecialitou sú bobule namáčané v čokoláde či mix bobúľ rôznych druhov

Čaje a tekuté formy: Goji si viete zakúpiť aj v podobe čajov, či už v nálevových vreckách, alebo v podobe sypaných čajov. Okrem toho býva výťažok z plodu využívaný aj v rôznych tekutých formách, či už ide o nápoje, sirupy, roztoky alebo kvapky.

Ostatné prípravky: V rámci hotových prípravkov a produktov viete v prípade Goji siahnuť aj po rôznych tabletkách či kapsulách, ktoré podporujú imunitu aj celkovú vitalitu organizmu. Extrakt z plodov môže byť aj súčasťou krémov na tvár.

Pokiaľ ide o konzumáciu, užívanie a dávkovanie, držte sa týchto pravidiel:

 • v prípade bežnej konzumácie sa odporúča do 30 bobúľ denne
 • ak budete piť koncentrovanú šťavu, optimum je denne do 30 až 60 ml
 • na prípravu čaju stačia 2 až 3 lyžičky drveného plodu, piť ho môžete 2 krát denne
 • nekombinujte viacero foriem a prípravkov naraz, hrozí predávkovanie

Účinky a na čo Goji pomáha

Vďaka veľmi bohatému zloženiu plodov z pohľadu rôznych vitamínov, minerálov, stopových prvkov, vlákniny, aminokyselín a iných prospešných látok je aj pôsobenie týchto bobúľ veľmi široké. Viaceré pozitívne vplyvy viete získať aj voľnou konzumáciou plodov.

Mnohé špecifické účinky sú ale spojené len s hotovými prípravkami:

Podpora obranyschopnosti

Prvoradým účinkom plodov je podpora imunity. Látky obsiahnuté v Goji majú protizápalové aj protivírusové vplyvy, pomáhajú na prevenciu prechladnutia aj chrípky, stimulujú biele krvinky a pomáhajú proti plesniam a škodlivým mikroorganizmom.

Vplyv na výkonnosť

Výrazne pozitívne účinky má Goji aj na celkovú vitalitu a výkonnosť. Pomáha mužom aj ženám na lepšiu potenciu a libido, podporuje fyzickú výkonnosť, pomáha proti stresovým faktorom, znižuje únavy a vyčerpanie, zvyšuje energiu a zlepšuje náladu.

Antioxidačné pôsobenie

Vysoký obsah rôznych vitamínov, aminokyselín a minerálov má za následok, že plody Goji sú veľmi často využívané aj pre svoje pôsobenie voči oxidačnému stresu a voľným radikálom. Bobule pôsobia aj proti predčasnému starnutiu buniek a to aj vďaka selénu.

Pôsobenie na trávenie a chudnutie

Goji pomáha na správne fungovanie metabolizmu živín, hlavne tukov, taktiež celkovo na podporu trávenia a zažívania. Vďaka vláknine pôsobí preventívne aj proti zápche a zlepšuje stav čriev. Pomáha na chudnutie a to tým, že zrýchľuje spaľovanie kalórií.

Vplyv na krvný obeh

Bobule Goji sú veľmi dobrou prevenciou aj voči mnohým problémom kardiovaskulárneho systému. Látky v nich obsiahnuté pomáhajú na srdce a stav ciev, rovnako tak na krvný obeh, nakoľko znižujú hladinu cukru v krvi a tiež hladinu cholesterolu v krvi.

Ďalšie vplyvy a účinky

Medzi ostatné účinky Goji v ľudskom organizme patria pomoc pri svalovej únave, pôsobenie na zdravú pokožku a proti psoriáze, podpora zdravého zraku, pomoc so zlepšením pamäte, podpora tvorby červených krviniek a podpora kognitívnych funkcií.

ZARAĎTE GOJI DO BEŽNÉHO JEDÁLNIČKA

Hoci na prvý pohľad sú plody Goji v bežných potravinách pomerne drahé, nebojte sa ich nakupovať a dopriať si denne za hrsť bobúľ. Získate tak potrebnú dávku najdôležitejších vitamínov a minerálov a minimálne preventívne posilníte trávenie aj imunitu.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Goji

Môže sa Goji konzumovať v tehotenstve alebo počas dojčenia? Ako sa dá ovocie využiť v kuchyni? Na čo si treba dávať pozor pri tomto ovocí, sú s ním spojené nejaké riziká či kontraindikácie? Ak vás zaujímajú tieto, alebo aj ďalšie otázky, stačí navštíviť niektoré internetové fóra a diskusie, ide o pomerne časté témy.

Užívatelia sa najčastejšie rozoberajú tieto praktické záležitosti:

Môže sa Goji či prípravky s jeho obsahom užívať v tehotenstve?

Samotné plody nemusia byť v tehotenstve a ani počas dojčenia žiadnym vážnejším rizikom či ohrozením zdravia, no ak máte komplikované obdobie gravidity, pre istotu sa spýtajte lekára. V prípade doplnkov výživy sa riaďte inštrukciami v príbalovej informácii.

Môže sa pestovať Kustovnica aj v našich podmienkach?

Áno, naše podnebie nie je pre rastlinu vôbec problémom, nakoľko je vcelku odolná voči mrazu aj inými nepriaznivým vplyvom počasia. Ideálna je piesočnatá pôda, nepreháňajte to však s vlahou a ani slnkom. Plody však očakávajte až v druhom roku po výsadbe.

Sú nejaké kontraindikácie či riziká súvisiace s Goji?

Tak, ako aj v prípade iných plodov či rastlín, aj pri konzumácii Goji sa môže vyskytnúť precitlivená reakcia. Pozor si dajte, ak užívate lieky na cukrovku alebo zrážanlivosť krvi. Pre zachovanie chuti a obsahových látok nejedzte plody kovovým príborom.

Kde všade v kuchyni je možné tieto plody využiť?

Plody Goji môžete pri príprave jedál v kuchyni využiť čerstvé aj sušené. Sušené plody nechajte pred úpravou zmäknúť vo vode alebo na vlhkom vzduchu. Použiť ich môžete do koláčov, raňajkových cereálií, smoothies alebo ich pridať do ryže či omáčok.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Goji

Sušené plody Goji, ale aj rôzne formy hotových prípravkov a doplnkov výživy si viete zakúpiť bez väčších problémov v rôznych obchodoch so zdravými potravinami, rovnako tak v eshopoch s vitamínovými doplnkami a samozrejme aj v lekárňach.

Sortiment rôznych foriem je pomerne široký a ponúka:

Na výber máte sušené bobule Goji, rôzne nápoje s obsahom šťavy z týchto plodov, čaje, oleje, sirupy, roztoky, doplnky výživy v podobe kapsúl a tabliet aj krémy a masti

Všetky spomínané prípravky ponúkajú tieto charakteristiky:

 • ich o voľne predajné produkty, čiže netreba ísť za lekárom a ani mať recept
 • z hľadiska zloženia sú doplnky výživy aj iné formy prírodné a prirodzené
 • nemusíte sa obávať ani vážnejších vedľajších účinkov a kontraindikácií

Pokiaľ ide o hotové doplnky výživy, extrakty či výťažky z Goji sa najviac využívajú v kapsulách, tabletkách, olejoch a tekutých formách s vplyvom na prečistenie organizmu, posilnenie jeho vitality a imunity a s antioxidačným vplyvom. Zakúpiť si viete tak produkty s obsahom iba týchto plodov, ako aj tabletky a kapsuly so širším zložením.

Pokiaľ ide o čaje, tie viete kúpiť či už vo forme nálevových vrecúšok, alebo vo forme sypaných čajov zo sušených a podrvených plodov. Pomáhajú tak na trávenie, ako aj dýchaciu sústavu alebo prečistenie pečene, obvykle obsahujú aj rôzne bylinné extrakty.

Na voľnú konzumáciu aj prípravu domácich nápojov či rôznych iných prostriedkov si môžete bez problémov kúpiť aj sušené plody v celosti. K dispozícii sú rôzne značky a typy, napríklad aj mix s brusnicami, šípkami a čerešňami, prípadne plody obalené v čokoláde. Goji býva tiež súčasťou rôznych zdravých jedál, napríklad cereálnych tyčiniek alebo cereálií.

Goji + Aloe vera 500 ml

 • Čistenie a detoxikácia, imunitný systém
 • Normálna hladina cukru v krvi
 • Normálne funkcie črevného traktu

Goji šťava BIO

 • Zdrojom živín s vysokým obsahom sacharidov, bielkovín, aminokyselín, flavonoidov, vitamínov a minerálov

Goji sušené plody

 • Spomaľuje proces starnutia
 • Zlepšuje a podporuje imunitu
 • Posilňuje zrak, zlepšuje spánok, imunitu a pamäť

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Goji

Kým potraviny s obsahom Goji si môžete zakúpiť aj bežných obchodoch či eshopoch, tie najlepšie prípravky, doplnky výživy či najkvalitnejšie sušené plody ponúkajú hlavne lekárne. Tu máte možnosť využiť voľnú dostupnosť a nakupovať aj cez internet.

Online lekárne sú oproti kamenným populárnejšie a má to tieto dôvody:

 • jednoduchý nákup bez nutnosti niekam ísť, pokojne aj cez mobil
 • maximálne pohodlie, doručenie je kuriérom priamo k vám domov
 • výhodnosť, ceny prípravkov sú obvykle nižšie, ako v kamenných lekárňach
 • možnosť porovnania konkurenčných značiek z pohodlia obývačky

Nakupovanie v internetových lekárňach je veľmi podobné objednávke v bežnom eshope, či už ide o postup objednávky alebo možnosti pri doručení a platbe. Viaceré lekárne umožňujú aj rýchlejší nákup bez nutnosti registrácie, s ňou však získate zákaznícke zľavy.

Napriek tomu nie je úplne jedno, kde budete prípravky kupovať. Vyberte si tie lekárne, ktoré sú známejšie a dlhšie na trhu. V nich nájdete totiž lepší zákaznícky servis, napríklad v podobe rýchlejšieho doručenia aj do 24 či 48 hodín, možnosť platiť platobnou kartou alebo vyzdvihnutie osobne v niektorej z kamenných pobočiek.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

0 Hodnotení