Saw Palmetto: Účinky pre mužov aj pre ženy, vedľajšie účinky, dávkovanie a skúsenosti

Saw Palmetto: Účinky pre mužov aj pre ženy, vedľajšie účinky, dávkovanie a skúsenosti

Sabalová palma, Serenoa repens a Saw Palmetto, to sú tri rôzne názvy pre tú istú rastlinu, ktorej účinky pre mužov aj ženy sú v poslednom období známe čoraz viac. Táto plazivá palma, ktorá pochádza zo Severnej Ameriky, sa využíva vo viacerých prípravkoch.

Najčastejšie sa jej extrakt nachádza v doplnkoch výživy, ktorých cieľom je podpora fungovania a zdravá prostata u mužov, no možno ju nájsť aj v rôznych iných prípravkoch, najmä ak ide o čaj so všeobecným pôsobením alebo šampón na vlasy. Ak chcete vedieť, na čo všetko vám môže rastlina pomôcť a v akých formách ju využiť, čítajte ďalej.

Čo je Saw Palmetto, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Saw Palmetto patrí medzi palmovité rastliny s plazivým kmeňom a vejárovitými listami. Pôvodom je z juhovýchodných oblastí USA, konkrétne z Floridy, kde sa vyskytuje aj v súvislých porastoch. Využíva sa aj ako okrasná palma, no už pôvodné obyvateľstvo využívalo plody tejto palmy kvôli ich pozitívnym účinkom na močový systém.

Samotná rastlina dosahuje výšku od 1 do 3 metrov a jej plodom je čierna, hladká a najviac 2 cm dlhá kôstkovica. Vyskytuje sa v nížinách a obsahuje veľmi bohaté zastúpenie polysacharidov, flavonoidov a fytosterolov, rovnako tak látky antioxidačného charakteru.

Stoporex® Klasik

 • Efektívna podpora lepšieho stoporenia
 • Prirodzené pôsobenie cez prírodné látky
 • Žiadne nežiaduce účinky

Stoporex® Prostate

 • Pre zdravú a fungujúcu prostatu
 • Zloženie iba z prírodných látok
 • Bez vedľajších účinkov

Nízka hladina jej obsahových látok v tele ovplyvňuje predovšetkým tieto oblasti:

 • Problémy s močením: Nakoľko sa rastlina a jej plody využívajú na posilnenie zdravia aj funkcie močových ciest, práve problémy s močením sú jedny z tých najčastejších.
 • Pokles sexuálnej aktivity: Nedostatok látok obsiahnutých aj v Saw Palmetto môže mať za následok zníženú sexuálnu aktivitu a libido a to tak u mužov, ako aj u žien.
 • Nedostatok sily a vitality: Látky obsiahnuté v Saw Palmetto majú vplyv na fyzickú aj mentálnu vitalitu, ich nedostatok sa prejavuje hlavne únavou a poklesom energie.

Kvôli zloženiu plodov a kvôli ich účinku v tele sa odporúča Saw Palmetto:

 • mužom, ktorý majú problémy s prostatou a jej benígnym zväčšením
 • na všeobecné fungovanie močových ciest aj podporu močenia
 • na zlepšenie stavu prirodzenej obranyschopnosti a podporu imunity
 • každému, kto chce zvýšiť svoj sexuálny apetít a podporiť libido

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Saw Palmetto

Zo samotnej rastliny sa najčastejšie používajú extrakty alebo výťažky z plodov, ktoré sú súčasťou rôznych hotových produktov. Zakúpiť sa však dá aj surová forma, čo znamená, že nejde o konečný produkt, ale naopak, viete rastlinu využiť presne podľa seba.

Čo sa týka jednotlivých foriem, k dispozícii sú tieto typy a druhy:

 • Sušené a podrvené plody: Ak ide o surovú formu, viete si kúpiť Saw Palmetto aj ako sušinu z podrvených plodov. Tú môžete potom doma využiť na prípravu čajov aj odvarov.
 • Kapsuly a tabletky: Najčastejšie využívaným typom sú doplnky výživy v podobe tabliet a kapsúl, ktoré sú určené na prostatu alebo na zdravie močových ciest.
 • Tinktúry: Tekutou formou, ktorá je síce menej častá, ale je možné ju objaviť, sú tinktúry, prípadne oleje. V ich prípade je rastlina obvykle súčasťou širšieho zloženia.
 • Vonkajšie formy: Ak ide o podobu vonkajších prípravkov, Saw Palmetto býva súčasťou šampónov na vlasy, ale aj krémov a mastí na spevnenie poprsia u žien.

Pokiaľ ide o dávkovanie či užívanie, tu sú najdôležitejšie pravidlá:

 • v prípade hotových produktov sa vždy držte inštrukcií priamo od výrobcu
 • v prípade čajov je maximum 3 dávky denne, záleží od koncentrácie
 • ak si budete robiť čaj či odvar zo sušiny, maximum sú 1 až 2 gramy
 • v prípade tinktúr sa odporúča za deň prijať najviac 4 až 5 ml

Účinky a na čo Saw Palmetto pomáha

Sabalová palma sa využíva v rôznych doplnkoch výživy pomerne často a to hlavne pre jej pozitívne účinky na viaceré oblasti ľudského zdravia alebo fungovania organizmu. Tieto účinky možno využiť aj v iných formách, napríklad cez čaje alebo odvary.

Dobrou správou je, že nejde iba o vplyvy a účinky určené pre mužov:

Podpora zdravia prostaty u mužov

U mužov, ktorí majú problém s benígnym zväčšením prostaty alebo prostatitídou, má Saw Palmetto podporný a pozitívny účinok hlavne na príznaky spojené s týmto stavom. Využíva sa na ťažkosti s močením, neúplné vymočenie a niektoré iné príznaky.

Vplyv na močové cesty a močenie

Všeobecným účinkom u oboch pohlaví je pozitívny vplyv rastliny na zdravie a fungovanie močových ciest a močenie. Saw Palmetto totiž vplýva na časté močenie, prečisťuje močové cesty a zlepšuje pravidelnosť ako aj množstvo a priebeh močenia.

Pohlavné zdravie a rastlinné afrodiziakum

U mužov aj u žien pomáha Saw Palmetto na udržanie a zlepšenie sexuálnej vitality a vplýva aj na libido, čiže pôsobí ako prírodné afrodiziakum. Kým u mužov prevláda účinok na sexuálny apetít, u žien pôsobenie na zmiernenie menštruačných bolestí.

Detoxikácia, metabolizmus a trávenie

Čo sa týka tráviacej sústavy, rastlina má pozitívny vplyv na správnu funkciu metabolizmu a látkovej premeny, celkovo stimuluje trávenie a je prevenciou voči zažívacím ťažkostiam. Podporuje detoxikáciu tela a tak ho očisťuje od škodlivín.

Vplyv na mentálne zdravie a nervový systém

Nielen po fyziologickej, ale aj po psychogénnej stránke podporuje Saw Palmetto zdravie a vitalitu. Pomáha na riadne a správne fungovanie nervového systému, dodáva pocit energie, znižuje únavu, zlepšuje a stabilizuje náladu a pôsobí ako životabudič.

Podpora prirodzenej obranyschopnosti

Poslednou výraznejšou oblasťou, kde rastlina pomáha a pôsobí, je podpora prirodzenej imunity a obranyschopnosti. Týka sa to tak všeobecne imunitného systému, ako aj antiseptických účinkov močových ciest a prevencie voči prechladnutiu alebo kašľu.

Najdôležitejšie otázky súvisiace so Saw Palmetto

Chceli by ste vedieť, či má Saw Palmetto účinky iba pre mužov, alebo aj pre ženy? Prípadne vás zaujíma, či sú s užívaním rastliny spojené aj nejaké vážnejšie riziká z pohľadu predávkovania alebo zdravia? Tieto, ale aj mnohé iné dotazy a otázky, sú kladené pomerne často a ide o praktické témy, ktoré sa bežne riešia na internetových fórach.

Medzi najčastejšie a najdôležitejšie dotazy patria:

Aké vplyvy a benefity ponúka Serenoa plazivá pre ženy?

Hoci Saw Palmetto je známe predovšetkým tým, že sa využíva na prostatu a jej fungovanie u mužov, aj ženám môže pomôcť s vylučovacím systémom, hlavne ak ide o močopudné a antiseptické účinky. Podporuje aj pevnosť poprsia a hladinu estrogénu.

Sú nejaké prekážky či kontraindikácie k užívaniu rastliny?

Vzhľadom na to, že Saw Palmetto výraznejšie ovplyvňuje hladinu pohlavných hormónov a to tak u mužov, ako aj u žien, zvýšený pozor by si mali dávať všetci ľudia, ktorí majú problémy hormonálneho charakteru, napríklad ak je u nich nejaký nádor tohto typu

Dá sa rastlina pestovať aj doma v našich podmienkach?

Vzhľadom na to, že ide o rastlinu, ktorá pochádza zo subtropického a tropického podnebného pásma, naše prostredie nepatrí medzi tie ideálne. Ak však vytvoríte vo fóliovníku vhodné teplotné podmienky a dostatok vlhkosti, teoreticky to možné je, ale je to náročné.

Je možné prípravky so Saw Palmetto kombinovať s inými?

To závisí vždy od konkrétneho produktu a doplnku výživy či lieku, ktorý Saw Palmetto obsahuje. Pozor si však treba dať na kombináciu s hormonálnymi antikoncepčnými prostriedkami či hormonálnymi tabletkami, tu môžu nastať negatívne interakcie.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Saw Palmetto

Serenoa plazivá býva v podobe extraktu či výťažku, hlavne z plodov, využívaná vo viacerých druhoch prípravkov a produktov. Väčšinou prevládajú tie, ktoré majú vnútorné a perorálne užívanie, no k dispozícii sú aj prípravky kozmetického typu, napríklad šampón.

Čo sa týka ich pôsobenie, v ponuke nájdete tieto hlavne typy:

K dispozícii sú doplnky výživy v podobe tabliet a kapsúl s účinkom na prostatu, podrvená sušina na prípravu čajov a odvarov, ale aj šampóny určené na vlasy

Bez ohľadu na to, po ktorej z foriem siahnete, tieto prípravky a doplnky:

 • získate bez toho, aby ste museli najskôr ísť za lekárom a navštíviť ho
 • majú obvykle širšie zloženie, ktoré zlepšuje komplexnosť pôsobenia
 • zároveň je pôsobenie doplnkov maximálne prirodzené a môže byť dlhodobé

Vďaka tomu, že sa jedná o produkty, ktorých účinné a aktívne látky sú prírodného typu, nie je potrebné sa báť zvýšeného rizika nejakých interakcií, kontraindikácií a nežiaducich alebo vedľajších účinkov. Užívanie a použitie je väčšinou bezpečné a bez rizík, môže byť dokonca aj dlhodobejšie a trvať viac mesiacov, čo zlepšuje efektivitu.

Pokiaľ ide o jednotlivé formy prípravkov, v prípade šampónov je použitie vonkajšie a zahŕňa podporu rastu vlasov, pomoc pri ich vypadávaní a zlepšenie regenerácie pokožky hlavy. Zloženie je širšie a obsahuje aj iné rastliny, napríklad extrakt žihľavy.

Čo sa týka perorálnych foriem, zakúpiť si viete tabletky a kapsuly, hlavne s pôsobením na zdravé fungovanie prostaty a na močové cesty, prípadne u mužov aj na podporu sexuálneho zdravia, alebo sušený a podrvený plod, napríklad v balíčku s objemom 50 gramov. Z tejto sušiny si viete potom doma pripraviť čaje, tinktúry aj odvary.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Saw Palmetto

Pokiaľ vás rastlina oslovila a chceli by ste ju využiť aj v podobe hotových produktov a prípravkov, veľmi jednoducho to viete spraviť cez doplnky výživy dostupné v lekárňach. Keďže sú bez predpisu, využiť môžete aj pohodlnejšiu formu online nákupu.

Stoporex® Klasik

 • Efektívna podpora lepšieho stoporenia
 • Prirodzené pôsobenie cez prírodné látky
 • Žiadne nežiaduce účinky

Stoporex® Prostate

 • Pre zdravú a fungujúcu prostatu
 • Zloženie iba z prírodných látok
 • Bez vedľajších účinkov

Internetové lekárne majú totiž oproti tým kamenným viacero výhod:

 • v prvom rade ide o jednoduchosť nákupu cez počítať aj mobilný telefón
 • zároveň je to pohodlné, objednávku aj doručenie vybavíte priamo z domu
 • k dispozícii je oveľa širší sortiment prípravkov, hlavne tých skladom
 • môžete ušetriť, či už na cenách produktov alebo aj na doprave zdarma

Práve vyššie spomenuté výhody sú najviac viditeľné v známejších a väčších online lekárňach. Tieto značky, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, ponúkajú nielen bohatší sortiment, ale aj lepší zákaznícky servis, napríklad rýchlejším doručením.

V ideálnom prípade môžete mať doma zásielku s prípravkami už do 24 či 48 hodín, viaceré online lekárne umožňujú nakupovať aj bez zdĺhavej registrácie. Proces nákupu je pritom podobný bežným eshopom, takže si stačí len vybrať, čo chcete, vložiť produkty do online košíka, vyplniť svoje údaje, zvoliť typ platby a počkať na doručenie kuriérom.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.52

23 Hodnotení