Vitamín K2: Kde v potravinách sa nachádza, nežiaduce účinky a výhody pre zdravie

Vitamín K2 je jednou z foriem vitamínu K a ide o vitamín dôležitý pre pohybový aparát. Má pozitívne účinky na mineralizáciu kostí, keďže pomáha vychytávať vápnik z extracelulárneho priestoru a viazať ho do kostí. Tam sa však jeho výhody pre zdravie nekončia.

Vitamín má význam aj v tehotenstve a pre novorodencov. Pokiaľ ide o zdroje, kde sa nachádza, najlepším sú potraviny, hlavne živočíšneho typu a zelenina. Pozor si však treba dať aj na predávkovanie, čo môže prísť určité riziká a nežiaduce účinky, hlavne zažívacie ťažkosti. Ak chcete vedieť o vitamíne a jeho pôsobení niečo viac, čítajte ďalej.

Čo je vitamín K2, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Vitamín K2 patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch, ktorý je jednou z dvoch prirodzených foriem vitamínu K. Funguje ako kofaktor pre enzým katalyzujúci karboxyláciu niektorých kyselín, no má význam hlavne pre viazanie vápnika do kostí. Vplyv má aj na bunkový rast, možno ho nájsť v bunkách žalúdku, obličiek, pľúcach aj srdca.

Všeobecne ale platí, že v príliš veľkom množstve sa v tele nezhromažďuje a preto je dôležité jeho neustále dopĺňanie. Okrem zdravia kostí má význam aj pre cievy a kardiovaskulárny systém, pomáha tiež aj na zrážanlivosť krvi.

Vitamín K2 MK 7 + D3 Forte

  • Pôsobenie na vápnik a fosfor
  • Vplyv na pohybový aparát a zuby
  • Podpora imunity

Kalcikinon

  • Vplyv na stav a zdravie kostí
  • Pôsobenie na svaly a nervy
  • Podpora stavu zubov

Biomin Vitamin K2 + D3 1000 I.U

  • Zdravé kosti, zuby a svaly
  • Vplyv na minerály vápnik a fosfor
  • Podpora imunitného systému

Ak ide o nedostatok vitamínu, môže za ním byť niekoľko faktorov a príčin:

Nedostatočný príjem z potravín: Najčastejšie je za nízkou hladinou či deficitom vitamínu K2 horší príjem tohto vitamínu z potravín, platí to hlavne vtedy, ak máte jedálniček ochudobnený o mäso, mlieko, vajíčka a všeobecne živočíšne zdroje.

Problémy so vstrebávaním: Druhou častou príčinou problémov s nedostatkom vitamínu K2 sú problémy s jeho vstrebaním. Môže ísť o problém v tenkom čreve, napríklad nejaký zápal, ale aj o nízku hladinu žlče a pankreatických štiav nutných na vstrebanie vitamínu.

Vplyv liekov a liečiv: Medzi tretí významný negatívny faktor patria lieky a liečivá, ktoré môžu zhoršiť vstrebanie, hladinu alebo účinnosť vitamínu. Ide napríklad o niektoré širokospektrálne antibiotiká alebo lieky určené na prekyslený žalúdok.

Deficit či nízka hladina tohto vitamínu majú zvyčajne tieto príznaky a symptómy:

  • najčastejšie prichádza k oslabeniu kostí a k zhoršeniu vstrebávania vápnika
  • naopak, vápnik sa ukladá v mäkkých tkanivách, takže sa zhoršuje ich funkčnosť
  • problémy nastávajú tiež s cievami, zhoršuje sa zrážanlivosť krvi a zvyšuje cholesterol
  • vyskytujú sa aj malátnosť, svalová slabosť, únava, impotencia a bolesti hlavy

PREDÁVKOVANIE A NADBYTOK VITAMÍNU

O nič lepším stavom nie je ani prebytok vitamínu K2 v tele, ktorý môže tiež mať viaceré riziká pre zdravie. Najčastejšie sa prejaví nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami brucha, smädom, zápchou, nechutenstvom, pocitom horkosti a vyšším močením a slinením.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce vitamín K2

Vitamíny skupiny K, konkrétne K1 a K2, je možné veľmi dobre dopĺňať cez potravinové zdroje. Nachádzajú sa tak v živočíšnych, ako aj v rastlinných potravinách, takže vegetariáni či vegáni by nemali pocítiť žiadny veľký nedostatok vitamínu. Dôležitou zložkou je ale aj zelenina.

Vitamín K možno nájsť v najlepšom množstve v týchto potravinách:

Živočíšne zdroje potravín: Pokiaľ ide o živočíšne zdroje, vitamín K2 možno nájsť v najväčšej koncentrácii v kuracom mäse a v mäse zvierat kŕmených zelenou trávou. Okrem toho sa nachádza aj v mliečnych výrobkoch, hlavne v tvarohu a syroch.

Fermentované potraviny: Veľmi dobrým zdrojom vitamínu K2 sú aj niektoré potraviny, ktoré prešli procesom fermentácie. Ide napríklad o fermentované typy syrov, fermentovanú kyslú kapustu, fermentované sójové bôby či známe nattó alebo miso.

Ďalšie rastlinné potraviny: Ak ide o rastlinné zdroje potravín, vitamín sa nachádza v niektorých druhoch rastlinných olejov, hlavne v olivovom oleji alebo v sójovom oleji. V menšom množstve sa vyskytuje aj zelenej zelenine, najmä v brokolici a špenáte.

Pri dopĺňaní vitamínu sa odporúča nasledovná denná dávka:

  • odporúčaná denná spotreba pre bežného dospelého človeka je od 180 do 200 mcg
  • vyššiu potrebu majú tehotné ženy, ženy počas dojčenia a novorodenci
  • rovnako tak ľudia s vyššou fyzickou záťažou potrebujú viac vitamínu
  • z bežných potravín sa vitamín K2 získava ťažšie, preto treba aj výživové doplnky

Účinky a na čo vitamín K2 pomáha

Najdôležitejším významom tohto vitamínu je jeho pomoc pri vstrebávaní vápnika a jeho zabudovávanie do kostí, čiže ich mineralizácia. Okrem tohto pôsobenia pomáha vitamín aj na iné orgánové sústavy, či už ide o srdcovocievny systém alebo nervovú sústavu.

Tieto účinky vitamínu sú najdôležitejšie:

Pohybový aparát a stav kostí

Vďaka tomu, že vitamín K2 je dôležitý pre využitie vápnika v kostiach, podporuje zdravý stav a funkčnosť kostí. Pomáha tiež na zníženie rizika osteoporózy, takže znižuje aj riziko zápalov, bolestí a zlomenín kostí. Podporuje hustotu kostí počas menopauzy.

Vplyv na zdravie a stav chrupu a zubov

Okrem kostí je vitamín dôležitý aj pre chrup a to z toho istého dôvodu, ako v prípade pohybového aparátu. Podieľa sa na stimulácii rastu zubného dentínu, podporuje osteokalcín tvoriaci zuby  a ovplyvňuje aj prevenciu voči ich poškodeniu či kazovosti.

Vplyv na kardiovaskulárny systém

Vitamín K2 sa podieľa tiež na zlepšení zrážanlivosti krvi a pôsobí proti nadmernému krvácaniu. Okrem toho bráni ukladaniu vápnika v cievach, má preventívne pôsobenie na niektoré srdcové problémy a reguluje aj hladinu cholesterolu a glukózy v krvi.

Prechádzanie nádorom a rakovine

V rámci preventívnych účinkov je hladina vitamínu dôležitá pri predchádzaní voči niektorým nádorom a to vrátane tých rakovinových. Vyšší príjem vitamínu K2 takto môže pôsobiť na nádory týkajúce sa prostaty, pľúc alebo pečene, samozrejme, s individuálnym účinkom.

INÉ ÚČINKY A PÔSOBENIE

Okrem spomínaných oblastí, kde pôsobí vitamín komplexne, má aj niektoré čiastkové vplyvy. Znižuje napríklad riziko zápalov, pomáha pri niektorých autoimunitných ochoreniach, zlepšuje funkčnosť mitochondrií, podporuje fungovanie mozgu a pôsobí na rast buniek.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s vitamínom K2

Pokiaľ ide o dopĺňanie vitamínu K alebo o udržiavanie jeho optimálnej hladiny, veľmi dôležité je poznať niektoré praktické súvislosti, témy a záležitosti týkajúce sa jeho príjmu, spracovania, prípadných interakcií či kontraindikácií alebo rizikových skupín z pohľadu vážnejšieho nedostatku vitamínu.

Tu sú najdôležitejšie otázky:

Má dlhodobý nedostatok vitamínu K2 vplyv na zdravie?

Áno, hoci tento vplyv sa obvykle prejaví až s istým časovým odstupom. Dôvodom je, že výsledkom deficitu je zhoršený stav kostí, ich vyššia lámavosť alebo zníženie hustoty. Navonok sa to môže prejaviť až v strednom či vyššom veku.

Ktoré rizikové skupiny by najviac mali sledovať hladinu vitamínu?

Ide hlavne o ženy v tehotenstve, po pôrode počas dojčenia a tiež o novorodencov, nakoľko u nich je tento vitamín dôležitý pre rast kostí. Nízku hladinu vitamínu majú obvykle aj športovci, ľudia ťažšie fyzicky pracujúci a tí, čo pijú alkohol.

Postačujú potraviny na dopĺňanie vitamínu K2?

Na rozdiel od ostatných vitamínov, v tomto prípade sa len na potraviny nemožno spoliehať, nakoľko pre dosiahnutie odporúčanej dennej spotreby by ste ich museli zjesť obrovské množstvo. Využiť preto treba aj vitamínové a výživové doplnky.

Má vitamín K2 priaznivé účinky aj na niektoré iné látky?

Áno, napríklad už na spomínaný vápnik, ktorému pomáha vitamín k lepšiemu využitiu pri mineralizácii kostí. Okrem toho môže pozitívne vplývať aj na vedľajšie účinky niektorých liekov a liečiv, konkrétne najmä statínov či liekov s obsahom warfarínu.

Výživové doplnky obsahujúce vitamín K2

Vitamín K2 vo forme menachinónu býva veľmi častou aktívnou zložkou výživových doplnkov, či už ide o jednovitamínové, multivitamínové alebo špecializované produkty. K dispozícii sú kapsuly, tablety, kvapky a aj sirupy, hlavne kalciový sirup.

Zloženie týchto prípravkov totiž môže byť rôzne:

V niektorých je vitamín K2 jedinou aktívnou látkou, no väčšinou sa nachádza v kombinácii s vitamínom D3, vápnikom alebo aj s ďalšími minerálmi či vitamínmi

Samotný charakter výživových doplnkov má potom viacero výhod:

  • ide o voľne dostupné produkty, netreba navštíviť lekára
  • prípravky môžu užívať deti aj tehotné a dojčiace ženy
  • dávkovanie je možné dlhodobo a obvykle sa nevyskytujú ani vedľajšie účinky

K dispozícii máte pritom prípravky rôzneho zamerania. Či už ide o všeobecné vitamínové doplnky na zvýšenie hladiny konkrétnych vitamínov, alebo aj o produkty zamerané napríklad na posilnenie kostí, zdravie zubov a chrupu alebo s pozitívnym vplyvom na krv, krvný obeh a srdcovocievny systém, na výber je viacero značiek.

Lieky obsahujúce vitamín K2

Pokiaľ ide o lieky, aj v nich sa využíva vitamín K2, aj keď v menšom výbere, ako tomu je v doplnkoch výživy. Najčastejšie je to v podobe fytomenadiónu, spolu s ním môžu byť v zložení aj iné vitamíny, napríklad A, D alebo E.

Pokiaľ ide o zameranie týchto liekov, k dispozícii sú zvyčajne tieto typy:

Prvým typom sú liečivá určené pre všeobecné doplnenie vitamínu pri jeho akútnom nedostatku, druhým zas lieky určené špeciálne na určitú oblasť

Lieky majú oproti doplnkom výživy niektoré plusy aj mínusy:

  • viaceré sú dostupné iba v prípade vyšetrenia a receptu od lekára
  • užívanie je krátkodobejšie, účinnosť je viditeľnejšia
  • zvážiť však treba aj riziko výskytu vedľajších a nežiaducich účinkov

Problémom v prípade niektorých liečiv môžu byť aj kontraindikácie, napríklad nemožnosť užívania u detí alebo počas tehotenstva. Plusom je však intenzívnejší účinok a rovnako tak možnosť viacerých foriem, či už pôjde o perorálne, napríklad ako kvapky, alebo o priamejšie, napríklad ak ide o infúzne a injekčné roztoky.

Vitamín K2 MK 7 + D3 Forte

  • Pôsobenie na vápnik a fosfor
  • Vplyv na pohybový aparát a zuby
  • Podpora imunity

Kalcikinon

  • Vplyv na stav a zdravie kostí
  • Pôsobenie na svaly a nervy
  • Podpora stavu zubov

Biomin Vitamin K2 + D3 1000 I.U

  • Zdravé kosti, zuby a svaly
  • Vplyv na minerály vápnik a fosfor
  • Podpora imunitného systému

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce vitamín K2

Hoci v prípade doplnkov výživy je možná ich kúpa aj v eshopoch so sortimentom vitamínových prípravkov, najlepšou voľbou sú lekárne, ktoré ponúkajú širší sortiment. V lekárňach si tiež zakúpite lieky, či už s receptom alebo bez neho.

Pri voľnopredajných produktoch môžete využiť aj internetové lekárne:

  • nákup v nich je pohodlnejší, rýchlejší a podobný kúpe v eshope
  • je tiež výhodnejší, nakoľko ceny bývajú nižšie ako v kamenných lekárňach
  • k dispozícii máte viac prípravkov a ich balení skladom
  • na jednom mieste si môžete porovnať rôzne značky či typy

Nákup doplnkov výživy aj voľne dostupných liekov a liečiv v internetových lekárňach uprednostňujú ľudia aj kvôli pohodliu pri platbe. Nemusíte totiž mať so sebou žiadnu hotovosť, zaplatiť viete napríklad aj cez internet banking.

Známejšie a väčšie online lekárne, napríklad ako [lekaren], ponúkajú ešte lepší zákaznícky servis, napríklad aj platbu platobnou kartou alebo jednoduchšiu objednávku bez nutnosti zdĺhavej registrácie. Pri kúpe online sa nemusíte obávať ani o rýchlosť doručenia, zväčša do 24 či 48 hodín máte zásielku doma.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.58

38 Hodnotení