Čo je BMI index, dôležité hodnoty, jeho význam pre zdravie a aký výpočet má kalkulačka

Skratka BMI index znamená tzv. body mass index, voľne preložené index telesnej hmotnosti. Za týmto pomenovaním sa skrýva vzorec, ktorý má význam z pohľadu pomeru medzi výškou a telesnou hmotnosťou. Výsledné hodnoty sa používajú na meranie nadváhy.

V súvislosti s BMI treba spomenúť to, že existuje tabuľka, ktorá podľa nameranej hodnoty určuje to, či máte podváhu, normálnu váhu, nadváhu alebo obezitu. Tieto normy sa môžu mierne odlišovať podľa rasy alebo pohlavia, muži a ženy majú z tohto pohľadu aj iné hodnotiace kritérium napríklad pre obvod pása. Chcete vedieť viac? Čítajte ďalej.

Čo je BMI index, jeho význam a čo znamenajú hodnoty

BMI je teda index telesnej hmotnosti, ktorý má na základe pomeru medzi výškou a váhou jasný výsledok vyjadrený presným číslom. Význam tohto čísla je získať ukazovateľ pri meraní obezity. Vzhľadom na jednoduchý výpočet ide skôr o orientačnú hodnotu.

BMI totiž neberie do úvahy niektoré individuálne faktory, napríklad obvod pása, stavbu tela, množstvo svalstva a množstvo tuku. Pre štatistiku je však BMI dôležité, predovšetkým preto, že dokáže aspoň orientačne určiť to, či človek má problém s nadváhou alebo naopak podváhou. Pri nadváhe sa potom rozoznávajú aj rôzne stupne podľa hodnoty.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Podľa toho, aká hodnota indexu BMI vám vyšla, môže nastať:

 • podvýživa, niekedy nazývaná aj podváha, pričom čím je číslo indexu BMI nižšie, tým závažnejšia je, obvykle sa týka ľudí trpiacich anorexiou či bulímiou
 • ideálna a normálna váha, ktorá samozrejme nemusí ešte nič vypovedať o tom, akú máte postavu, ale skôr vyjadruje minimálnu mieru zdravotných rizík
 • nadváha, nazývaná niekedy aj termínom ľahká alebo mierna nadváha, kde už síce je riziko ťažkostí vyššie, ale dá sa upraviť jednoduchými opatreniami
 • obezita, kde sa podľa konkrétnej hodnoty rozlišuje medzi troma stupňami obezity, pri tom najvyššom je riziko komplikácií hodnotené až životu nebezpečné

To, ktorý z uvedených stavov sa týka vás, závisí od výslednej hodnoty. Treba však povedať, že tieto hranice sa môžu posúvať aj s ohľadom na rasy, napríklad u ľudí z Ázie sa používajú o niečo nižšie hranice, obvykle pre každý stav platí limit nižší o 2 až 3 body.

ROZLIČNÉ ZDRAVOTNÉ KOMPLIKÁCIE

Mnoho ľudí považuje za problém iba nadváhu a obezitu, kedy dochádza k vyššej záťaži pre krvný obeh či pohybový aparát, ale napríklad aj podváha a podvýživa sú nebezpečné. Bývajú s nimi spojené tráviace ťažkosti, atrofia svalstva a u žien vynechanie menštruácie.

Tabuľka, vzorec a výpočet BMI

To, či máte ideálnu váhu podľa pohlavia a výšky, vám môžu detailnejšie prezradiť aj výpočty podľa niektorých druhov vzorcov. Každý z nich sa v niečom mierne odlišuje, ale orientačne vám poslúžia, môžete si k nim potom pridať aj vyššie spomínané faktory.

Tu sú 4 najviac využívané spôsoby výpočtu podľa vzorcov:

Ako funguje výpočet: Vzorec BMI je založený na výpočte podielu hmotnosti a výšky. Index BMI je výsledkom hmotnosti v kilogramoch delenej druhou mocninou výšky v metroch. BMI sa teda rovná m deleno h, m je telesná hmotnosť v kilogramoch a h výška v metroch.

Čo výpočet BMI nezahŕňa: Výsledok BMI indexu nezahŕňa dva dôležité faktory. Prvým je obvod pásu, kde treba tiež pozerať na výsledné hodnoty a podľa toho je možné tiež určiť riziko nadváhy. Druhým je pohlavie, u žien môžu byť limity mierne posunuté.

Tabuľka pre BMI:

Hodnota BMI Stav Zdravotné riziko
do 17,5 Podváha (podvýživa) Tráviace ochorenia, pľúcne ochorenia, atrofia svalov a kostí, anorexia, bulímia
17,5 až 24,9 Normálna hmotnosť Minimálna zdravotné riziká
25 až 29,9 Nadváha (mierna nadváha) Vysoký tlak, srdcové ťažkosti
30 až 34,9 Obezita 1. stupňa Stredne zvýšené riziko*
35 až 39,9 Obezita 2. stupňa Vysoké riziko*
Nad 40 Obezita 3. stupňa Veľmi vysoké riziko*

* kardiovaskulárne ochorenia, diabetes mellitus, žlčníkové problémy, nádory, hormonálne poruchy, zadýchanie sa a zhoršenie dýchacích ťažkostí, poruchy cyklu u žien, degeneratívne problémy pohybového aparátu, kožné ochorenia, ťažkosti so spánkom, komplikovanejšie hojenie zranení a poranení

Tabuľka pre obvod pása:

Stav Obvod pása u mužov Obvod pása u žien
Normálna váha Do 94 cm Do 80 cm
Nadváha Nad 94 cm Nad 80 cm
Obezita Nad 102 cm Nad 88 cm

Riešenie obezity a nadváhy podľa BMI doma

Ak vám kalkulačka či tabuľka BMI vypočítali, že máte nadváhu alebo nebodaj až obezitu, pamätajte, že je nevyhnutné tento stav riešiť komplexne. V prípade viditeľných komplikácií napríklad srdca a ciev sa bez odbornej lekárskej liečby zrejme nezaobídete.

Aj doma však viete spraviť veľa, najmä v týchto oblastiach:

Zmena jedálnička

Alfa a omega znižovania hmotnosti je zmena jedálnička. V tomto prípade treba obmedziť potraviny s vyšším obsahom tuku, komplexných sacharidov a solí, rovnako tak vyprážané a umelo spracované potraviny. Naopak, zelenina, ryby, ovocie a orechy sú pozitívne.

Pravidelné stravovanie počas dňa

Ľudia podceňuje nielen zloženie jedálnička, ale aj spôsob stravovania. Kto chce schudnúť, musí jesť menšie porcie, ale aspoň 5 krát denne, podporíte tak trávenie. Ráno sa treba pred raňajkami napiť čistej vody a jesť až po pol hodine, stimuluje to metabolizmus.

Zlepšenie pitného režimu

Okrem jedla je dôležité aj to, čo pijete. Kto má nadváhu, musí sa vzdať limonád, 100 % ovocných džúsov a sladených nápojov, vrátane energetických. Piť treba čistú vodu, prípadne vodu s ovocím a zeleninou, pomôcť môžu aj bylinné čaje, najmä zelený.

Pravidelný a dlhodobý pohyb

Dôležité je nielen obmedziť prísun kalórií cez jedálniček, ale podporiť aj ich spaľovanie a úbytok. To sa dá najefektívnejšie prostredníctvom fyzickej aktivity a pohybu. Snažte sa skombinovať chôdzu, beh, bicykel, plávanie a kardio tréning vo fitku.

Obmedzenie negatívnych faktorov

Súčasťou chudnutia musia byť aj zmeny životného štýlu, najmä pokiaľ ide o minimalizáciu zlozvykov. Samozrejmosťou je obmedzenie fajčenia a alkoholu, rovnako treba minimalizovať aj stres a naopak, v noci si treba dopriať kvalitný, aspoň 8 hodinový spánok.

OBRŇTE SA HLAVNE TRPEZLIVOSŤOU

Boj s nadváhou či obezitou nie je vôbec šprint, ale skôr beh na dlhú trať. Tak, ako pomaly človek priberá, tak obvykle pomaly aj chudne. Dôležité je snažiť sa pôsobiť na zníženie hmotnosti čo najviac komplexne a tiež postupovať trpezlivo krok za krokom.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Jednou z možností, ako ovplyvniť nadváhu či obezitu, je aj komplexná zmena životného štýlu, životosprávy a stravovania. Jej súčasťou by mala byť zmena jedálnička, ideálne prostredníctvom cielenej a dlhodobej diéty. Takou je napríklad Keto diéta.

V jej prípade ide o zásadné zmeny pomeru živín a to kvôli ketóze:

 • v tomto prípade sa jedná o drastické zníženie príjmu sacharidov z potravín, konkrétne pod príjem 50 gramov denne, rovnako tak aj o zníženie príjmu tukov
 • výsledkom takejto redukcie je navodenie ketózy, čo je fyziologicky prirodzený stav metabolizmu, kedy telo siaha primárne po tukoch ako po zdroji energie
 • ketóza nastáva už po niekoľkých dňoch diétovania, jej výsledkom je zvýšené spaľovanie tukových zásob a tkanív, ktoré organizmus využíva na energiu
 • zároveň s tým dochádza k zvýšeniu príjmu bielkovín v strave, následkom čoho je podpora výkonnosti svalov, fyzickej vitality a obmedzenie pocitu hladu

Ketogénna diéta, ako sa jej tiež hovorí, prináša aj zvýšenú konzumáciu zeleniny, ktorá je dobrým zdrojom vlákniny, rovnako tak aj orieškov a semien. Výsledkom je to, že podporuje nielen chudnutie cez spaľovanie tukov, ale aj cez stimuláciu metabolizmu a trávenia.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem toho pomáha na zníženie hladiny cukru v krvi, zvýšenie tzv. dobrého cholesterolu, zlepšenie krvného tlaku a pôsobí preventívne proti vzniku cukrovky. Keto diéta je dlhodobá, trvá 12 až 14 týždňov a má tri fázy, takže nábeh na chudnutie je postupný a znižuje sa aj riziko jojo efektu. Nedochádza pri nej ani k drastickému úbytku svalovej hmoty.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ketónová diéta má teda ťažisko v jedálničku, čo v praxi znamená, že ide o zmenu stravovania s cieľom zníženia sacharidov a zvýšenia bielkovín. Pokiaľ sa vám zdá takáto zmena príliš náročná z pohľadu výberu a prípravy jedál, riešením môže byť KetoMix.

Ide o značku producenta potravín, jedál a produktov práve pre túto diétu:

Sortiment obsahuje väčšie aj menšie jedlá, potraviny a nápoje, ktoré majú bielkovinový základ, nájdete tu aj doplnky výživy s L-Karnitínom na spaľovanie tuku

Čo sa týka najdôležitejších vlastností a výhod, tak KetoMix vám ponúka:

 • efektívny nákup celodenného jedálnička a stravovania na jednom mieste
 • jednoduchosť a rýchlosť prípravy jedál a nápojov, ide o vec do 5 minút
 • istotu, že z pohľadu pomeru bielkovín, sacharidov a tukov nenarušíte ketózu

Všetky tieto výhody treba doplniť o to, že spomínané jedlá a nápoje sú veľmi dobrým zdrojom potrebných vitamínov a minerálov, ktoré počas diétovania organizmus potrebuje. Naopak, nemusíte sa obávať použitia nejakých rizikových chemických prísad, to v tomto prípade nehrozí. S výnimkou pečiva s v sortimente KetoMix nenachádza ani lepok.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pokiaľ ide o konkrétnu ponuku, z potravín sú najdôležitejšie proteínové polievky, kaše, omelety, palacinky, cestoviny, pečivo, nátierky, dresingy a sušené mäso. Dopĺňajú ich proteínové tyčinky s rôznou príchuťou, ktoré môžete konzumovať po celý deň.

Ak by ste mali chuť na pochutiny, siahnuť môžete po proteínových chipsoch aj čokoláde. Súčasťou ponuky sú tiež proteínové nápoje v rôznych príchutiach a to vrátane vegánskych typov. Tieto potraviny a iné produkty si môžete nakúpiť jednotlivo, alebo si nechať zostaviť jedálniček podľa typu obezity či kúpiť balíčky na týždeň alebo aj na celý mesiac.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Spomínané potraviny, jedlá, nápoje aj výživové doplnky viete zakúpiť priamo cez oficiálne zastúpenie značky KetoMix na Slovensku a to buď v kamennej predajni alebo v eshope na www.ketomix.sk. Ide o oficiálny web, kde nájdete informácie aj o diéte.

Podstatné je, že pre zákazníkov má online nákup viacero benefitov:

 • nie je potrebné nikam osobne ísť, doručenie môže byť priamo domov
 • je jedno kde bývate, objednávku zariadite cez počítač aj cez smartfón
 • máte istotu, že všetky produkty sú originálne a zároveň za najlepšiu cenu
 • na jednom mieste viete všetko porovnať a to vrátane detailného zloženia

Nemenej dôležitým plusom nákupu cez internet je, že značka má k dispozícii aj oficiálnu telefonickú a online infolinku. Na nej vám operátori zodpovedia všetky dotazy a otázky týkajúce sa samotných produktov, spôsobu nákupu, dopravy či priamo diéty.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Platenie môže byť priamo pri nákupe, kedy máte na výber platobnú kartu aj internet banking, ale aj v hotovosti a na dobierku. Bežne trvá doručenie do 3 pracovných dní, zásielku si viete objednať priamo domov, ale aj na odberné miesto Zásielkovni. Plusom je, že ani pri tej najväčšej objednávke balíčka na dlhšie obdobie neprekročí hmotnosť 5 kilogramov.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie