Prášky na chudnutie

Podrobnejšie o téme

Prášky na chudnutie">

Medzi prípravky, ktoré sú veľmi často využívané v rámci doplnenia bežného jedálnička, patria aj prášky. Ide o formu pre rôzne doplnky výživy a podporné produkty, ktorá so sebou prináša viacero pozitív, najmä vyššiu vstrebateľnosť a lepšie užívanie.

Formu prášku má najčastejšie vláknina a to známe psyllium, no na chudnutie si viete kúpiť napríklad aj sójový alebo proteínový prášok. Prášky môžu byť aj preháňadlá, ktoré síce mnoho žien používa pri chudnutí, no ide o veľmi nezdravý spôsob, ktorý neodporúčame. Ak chcete vedieť, ako vám môžu prášky pomôcť na chudnutie, čítajte ďalej.

Čo sú prášky na chudnutie a ako fungujú pre ženy a pre mužov

Forma prášku je využívaná pomerne často, nakoľko je veľmi flexibilná na spôsob použitia. Podľa toho, o aký druh ide a na aký účel je prášok pripravený, sa tieto prášky užívajú buď rozmiešané vo vode alebo inej tekutine, prípadne ich pridáte aj do jedla.

Ako prášky na chudnutie sú myslené primárne prášky s obsahom vlákniny, ktorá má pri chudnutí viac podporných účinkov na trávenie a metabolizmus

V prípade proteínových práškov je využitie možné aj pri chudnutí, no primárne ide o produkty s účinkom na svaly a posilnenie jeho objemu a výkonu

Ostatné typy práškov môžu mať na chudnutie iba nepriame účinky

Ak ide o spomínané proteínové prášky, tie možno užívať v podobe športových doplnkov, ktoré obsahujú iba čistý proteín, ale aj v podobe rôznych druhov surovín, ktoré majú podobu prášku a ktoré sú nielen bohaté na proteíny, ale rovnako aj na iné živiny a majú komplexnejší vplyv. Vtedy pôsobia nielen na svaly, ale sú využiteľné aj pri chudnutí.

V prípade práškov s vlákninou je pôsobenie nasledovné:

 • v prvom rade ide o podporu trávenia, najmä na pravidelnosť trávenia a vylučovania, veľmi dôležité je aj pôsobenie na zdravie čriev a črevné baktérie
 • vláknina v prášku, ktorý ste si zarobili s vodou, zároveň zvyšuje pocity zasýtenia, nakoľko keď sa dostane do žalúdka a čriev, zväčší s vodou objem
 • pomáha rovnako na zníženie vstrebávania cukrov, tukov a v určitej miere aj bielkovín, znižuje hladinu cukru v krvi a tým znižuje predčasný hlad po jedle
 • ak obsahuje prášok s vlákninou aj nejaké stimulačné látky, môže podporiť rýchlejší metabolizmus, čo zlepšuje spaľovanie kalórií a tým aj chudnutie

Proteínový prášok na chudnutie

Formu práškov majú najčastejšie rôzne proteínové doplnky výživy. V ich prípade sa jedná o produkty určené najmä pre športovcov, ale aj pre ľudí, ktorí majú fyzicky náročnejšiu aktivitu počas dňa. Pomôcť môžu ale aj na chudnutie, hoci skôr nepriamo.

O proteínových práškoch treba vedieť nasledovné veci:

Zloženie: Najčastejšie obsahujú proteínové prášky hlavne proteín a to obvykle srvátkový alebo sójový, prípadne jeho kombináciu. Siahnuť môžete aj po vegánskych proteínoch, kde je iba sójový proteín. V niektorých prípadoch však môže byť zloženie obohatené aj o rôzne aminokyseliny, mastné kyseliny či minerály, vtedy je pôsobenie širšie.

Použitie: Ak vám ide o podporu chudnutia, prášok využívajte zarobený s vodou alebo nejakou inou tekutinou a užívajte ho pravidelne a dlhodobo. Podľa konkrétnej formy ho však viete použiť aj ako prísadu do polievok alebo hlavných jedál, napríklad šalátov či k rybám. Pomôže vám najmä na zníženie hladu a zvýšenie pocitu zasýtenia.

Dávkovanie: Štandardne platí, že proteínový prášok si môžete dať každý deň, ideálne buď ráno alebo do obeda. Vtedy má najviac zmysel pre zasýtenie a zvýšenie pocitu energie, vie vám pomôcť aj na trávenie alebo metabolizmus, pokiaľ má širšie zloženie. Užívanie môže byť dlhodobé, napríklad aj viac mesiacov, raz za čas si ale dajte prestávku.

Nástup účinkov: Ak ide o vplyv na chudnutie, proteínové prášky nie sú žiadnou zázračnou paličkou, ktorá vyčaruje výsledky na počkanie. Efekt na hmotnosti obvykle spoznáte do 1 až 2 mesiacov, zvýšené užívanie k tomu ale nepomôže, ide totiž o ovplyvnenie viacerých procesov. Čo sa týka vplyvu na zníženie hladu, tam ide o vec na pár dní.

Ďalšie pôsobenie: Zmyslom proteínových práškov, ak nerátame použitie v prípade chudnutia, je podpora fyzického výkonu a doplnenie bielkovín do tela. Ich užívanie je tak určené hlavne mužom a ženám, ktoré sa venujú pravidelne cvičeniu a fyzickej aktivite, vtedy by sa mali užiť 30 až 60 minút pred tréningom a cvičením, prípadne 2 hodiny po ňom.

Vláknina v prášku na chudnutie

Druhým častým typom prášku, ktorý vám môže pomôcť pri chudnutí, sú prášky s vlákninou. V tomto prípade ide už o priamejší účinok, ako v prípade proteínových práškov, vláknina má efekt priamo na trávenie a v prípade širšieho zloženia aj na metabolizmus.

Prášková vláknina ponúka tieto charakteristiky a plusy:

Zloženie: Vo väčšine prípadov sa využíva vláknina psyllium, ktorá má pôvod v čakanke. Niektoré produkty ale môžu mať širšie zloženie, napríklad aj jablčnú vlákninu, prípadne môžu byť obohatené  rôzne vitamínyminerály pre širšie pôsobenie na trávenie, metabolizmus alebo spaľovanie tukov. Zahrnuté môžu byť aj prebiotiká, najmä inulín.

Použitie: Ak ide o použitie, vlákninu viete zmiešať s vodou a vypiť, čo je ideálne, nakoľko tak zväčší svoj objem a môže najviac pôsobiť na pocit zasýtenia a zníženie hladu. Je však možné pridať prášok s vlákninou do šalátov, polievok, zálievok alebo do iných hlavných jedál. Primárne sa využíva na podporu zdravého trávenia a stolice.

Dávkovanie: Prášok s vlákninou viete a môžete užívať každý deň, ideálne je, ak je denná dávka rozdelená rovnomerne časovo počas celého dňa, vtedy môže vláknina pravidelnejšie a lepšie pôsobiť na trávenie. Štandardne platí, že si môžete dať okolo 30 gramov, ale závisí to aj od zloženia. Užívanie prášku je možné aj niekoľko mesiacov po sebe.

Nástup účinkov: Čo sa týka viditeľnosti účinkov na chudnutie, v tomto prípade pomáha vláknina až s odstupom zopár týždňov, zväčša do mesiaca uvidíte prvé výsledky. Ak ide o ďalšie vplyvy, napríklad zvýšenie zasýtenia alebo vplyv na vstrebávanie živín, ten je oveľa rýchlejší a ide o vec zopár dní. Veľa závisí od toho, aká je dávka.

Ďalšie pôsobenie: Sekundárne, pokiaľ nejde o pôsobenie priamo na intenzitu trávenia a teda aj lepšie chudnutie, pomáha vláknina v prášku na detoxikáciu čriev, na reguláciu vstrebávania niektorých živín a zníženie vstrebávania cukrov, rovnako tak aj na reguláciu cholesterolu a hladiny cukru v krvi. Má všeobecne pozitívne vplyvy na zdravie.

Hotové proteínové potraviny KetoMix

Ak ide o formu práškov na podporu chudnutia, veľmi populárne sú nielen proteíny v prášku, ktoré sú určené primárne pre športovcov a ľudí s vyššou fyzickou aktivitou, ale aj proteínové potraviny. Forma prášku je výhodou práve kvôli jednoduchšej a rýchlej príprave.

Stačí len zmiešať zmes s určeným objemom vody, nemusíte pridávať žiadne prísady a do pár minút máte hotové potraviny alebo suroviny, ktoré môžete pridať do jedál ako prísadu, alebo ide už rovno o hotové potraviny a jedlá. Takýmto spôsobom môžete riešiť raňajky, desiatu, olovrant, obed aj večeru, výber rozličných druhov potravín je dosť bohatý.

Známou značkou proteínových potravín je aj KetoMix:

 • ak ide o prášok, ten môžete doma zmiešať s vodou, ovocnou šťavou, mliekom alebo ho viete pridať do jogurtu, polievky, hlavného jedla alebo mlieka
 • vláknina v tomto prípade má oveľa rýchlejšie vstrebanie, ako z bežných tabliet, jej účinok je viditeľný rýchlejšie, ale na druhú stranu, skôr pominie
 • granulovaná vláknina sa obvykle skladá z pšeničných otrúb a celozrnnej pšeničnej múky, môže obsahovať aj jablkovú múku alebo pohánkové zrna
 • aj táto forma má výhodu v lepšej vstrebateľnosti a univerzálnejšom využití napríklad ako prísada do jogurtov, dezertov, nátierok, mlieka alebo šalátov

Najčastejšie otázky o práškoch na chudnutie

Chceli by ste vedieť, či sú prášky na chudnutie bezpečné? Alebo to, za ako dlho vám môžu pomôcť a ako dlho ich treba užívať? Mnoho podobných otázok zaujíma nielen vás, ale aj ďalších mužov a ženy, vidno to podľa dotazov na internetových fórach.

Toto sú najčastejšie témy a odpovede na kladené otázky:

Má forma prášku nejakú výhodu oproti iným doplnkom?

Výhodou je, že oproti bežným tabletkám alebo kapsulám má prášok flexibilnejšie použitie, napríklad je možné ho zmiešať s vodou, džúsom alebo inou tekutinou, prípadne použiť aj do polievok a jedál. Látky z neho sa tiež obvykle rýchlejšie vstrebú do tela.

Nehrozí mi predávkovanie sa práškami na chudnutie?

Pochopiteľne, predávkovať sa dá, ale tak v prípade vlákniny, ako aj v prípade proteínových práškov, nemusí takýto stav znamenať žiadne vážnejšie riziko. Na druhú stranu, ak by ste ich užívali nadmerne dlhodobo, objaviť sa môžu tráviace a metabolické ťažkosti.

Ako dlho treba prášky užívať a kedy prídu prvé výsledky?

Štandardne platí, že tieto prášky sa užívajú pravidelne a dlhodobo, nemusí to však byť každý deň. Priame efekty na oblasti, kde pôsobia, najmä svalstvo, trávenie a zasýtenie, by mali byť viditeľné do týždňa či dvoch, efekt na chudnutie však trvá pár mesiacov.

Nemôžu sa objaviť vedľajšie a nežiaduce účinky?

Môžu, no obvykle to nastáva vtedy, ak príde k dlhodobému dávkovaniu vo vyššom množstve. Najčastejšie ide o tráviace ťažkosti, hnačku alebo problémy s pravidelným vylučovaním stolice. Niekedy môže prísť krátkodobo aj k nafukovaniu a pocitu plnosti.

Môžu užívať prášky všetci, alebo sú nejaké výnimky?

Štandardne platí, že užívanie týchto práškov nie je vhodné pre deti a mládež do 18 rokov, pre tehotné a dojčiace ženy, rovnako tak ani pre ľudí trpiacich závažnejšími ochoreniami trávenia, srdca, ciev a metabolizmu. Viac sa dozviete priamo v príbalovom letáku.

Tipy na účinné a zdravé chudnutie aj cez zdravú životosprávu

Nielen používaním rôznych špecializovaných doplnkov výživy a prípravkov vo forme prášku, ale najmä komplexnou zmenou životosprávy a životného štýlu viete docieliť účinné a najmä zdravé chudnutie. Takáto zmena musí byť dlhodobá a chce trpezlivosť.

Ideálne je, ak skombinujete prístup v oblasti zmeny pomeru príjmu živín cez potraviny a jedálniček, spolu so zmenou stravovania a intenzívnejším pohybom

Ak často držíte hladovku a vynechávate raňajky alebo večere, prípadne ak sa spoliehate iba na nejaké extrémne diéty, nikdy neschudnete dlhodobo a bez jojo efektu. Snažte sa naopak mať pravidelné stravovanie, jedzte viac jedál cez deň, ale v menšej porcii, nejedzte už 3 hodiny pred spaním a ráno si pol hodinu pred raňajkami dajte vodu na trávenie.

Ak ide o jedálniček, tu sú odporúčania zdravých zmien:

 • minimalizujte fast food jedlá, konzervované jedlá a polotovary
 • vyhýbajte sa plnotučnému mlieku, jogurtom, mäsu aj salámom
 • obmedzte na minimum tiež múčne jedlá, bielu múku a sladkosti
 • naopak, pridať treba v zastúpení chudého mäsa a rovnako aj rýb
 • zdravé sú samozrejme ovocie, no najmä zelenina a strukoviny
 • z mliečnych produktov konzumujte tvaroh a nízkotučné jogurty

Čo sa týka pohybu , kombinovať treba pravidelný a vytrvalostný typ pohybu spoločne s tým intenzívnejším, ktorý pomáha na účinnejšie a efektívnejšie spaľovanie uložených tukov a vie zlepšiť aj postavu. Kombinujte preto pravidelnú a každodennú chôdzu, beh, veslovanie, plávanie, šprinty, skákanie na švihadle, zumbu alebo silový tréning s váhou vlastného tela.

Čítať viac