Je možné chudnutie športom? Tu je 10 tipov na tie športy, ktoré sú vhodné na chudnutie

Je možné chudnutie športom? Tu je 10 tipov na tie športy, ktoré sú vhodné na chudnutie

Pohyb patrí medzi prirodzenú ľudskú činnosť a je všeobecne známe, že od jeho pravidelnosti a intenzity závisí aj telesná hmotnosť. Čím viac ho budete mať, tým je vyššia pravdepodobnosť, že nepriberiete, naopak, môžete vďaka nemu schudnúť.

Šport a chudnutie idú prirodzene dokopy, no nie všetky športy sú na chudnutie vhodné alebo dostatočne efektívne. Veľa závisí aj od toho, ako pravidelne a ako často sa budete športu venovať, rovnako tak od intenzity športovej aktivity. Pravda je, že chudnúť sa dá aj bez športu, na druhú stranu, ak si vyberiete tie správne aktivity, je to efektívnejšie.

Aký vplyv má športovanie na chudnutie, priberanie a hmotnosť

Športovanie predstavuje pravidelný pohyb a cielenú fyzickú aktivitu, ktoré sú pre telo prirodzené a to aj s ohľadom na chudnutie, telesnú hmotnosť či zníženie rizika priberania. Čím je pohyb častejší a intenzívnejší, tým je riziko nadváhy obvykle nižšie.

Ak by ste chceli s pomocou športovania chudnúť, máte na výber dva druhy fyzickej aktivity. Prvou je aeróbna aktivita, kedy ide o spaľovanie tukov pri dlhšom trvaní aktivity, ale len pri nízkej až strednej záťaži. Druhou je anaeróbna fyzická aktivita, kedy naopak ide o spaľovanie tukov vďaka oveľa intenzívnejšiemu pohybu a športovaniu vo vyššej záťaži.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ak ide o zmysel a vplyv športovania pre chudnutie, tak platí, že:

 • fyzická aktivita všeobecne pomáha na podporu trávenia a peristalitky čriev, čo je dôležité pre kontinuálne trávenie prijatej potravy a jeho stimuláciu
 • zároveň má športovanie cielený vplyv na podporu spaľovania kalórií, hlavne ak ide o intenzívnu aktivitu, kedy je spaľovanie tukových tkanív efektívnejšie
 • všeobecne je pohyb dôležitý aj pre látkovú premenu a metabolizmus celkovo, v tomto prípade však musí ísť o pravidelný a dlhodobý pohyb, ideálne každý deň
 • zároveň pohyb znižuje čiastočne chuť na jedlo a hlavne pocit hladu, no to platí iba počas neho a krátkodobo po ňom, dôležitá je potom aj zdravá strava

Okrem vplyvu na chudnutie a  hmotnosť má športovanie pozitívne účinky aj na srdce a fyzickú kondíciu, zlepšuje zdravie a fungovanie svalov, vplýva pozitívne na dýchaciu sústavu a podporuje uvoľnenie hormónov šťastia, čím zlepšuje psychickú vitalitu.

NEPREHÁŇAJTE TO S INTENZITOU AKTIVITY

To, že pohyb, fyzická aktivita a športovanie sú vhodné pre chudnutie aj pre ďalšie oblasti zdravia je nepochybné, no platí to len pri vhodnej intenzite. Príliš excesívne cvičenie alebo nadmerné športovanie môžu organizmus vyčerpať a chudnutie spomaliť.

Ktoré športy sú na chudnutie najlepšie

Fyzická aktivita a pohyb sú teda pre chudnutie prospešné a to hlavne svojim komplexným pôsobením na každý aspekt, či už ide o spaľovanie kalórií, odbúravanie a metabolizmus tukov alebo aj celkovú podporu trávenia. Ideálne je skombinovať viacero športov.

Tu sú jednotlivé športy, ich vplyv na chudnutie  a vlastnosti:

Chôdza: Ak chcete schudnúť s pomocou chôdze, musíte sa jej venovať každý deň a aspoň po dobu 60 minút. To, koľko dokážete spáliť kalórií a tukových zásob, závisí od typu a intenzity. Pokojná chôdza je najmenej efektívna, spálite len okolo 500 kJ. Rýchla chôdza a chôdza do schodov však dokáže spáliť aj 2000 kJ.

Beh: Mnoho ľudí si myslí, že behaním dokážu výrazne schudnúť, no nie je to tak úplne pravda. Áno, beh má pozitívny vplyv na srdce, kondičku či dýchanie, no hodinou behu spálite obvykle len okolo 2 tisíc kJ, takže z tohto pohľadu sú aj intenzívnejšie športy. Na druhú stranu, je nenáročný na vybavenie.

Bicyklovanie: Treťou veľmi obľúbenou aktivitou, ktorá je príliš nezaťažuje šľachy, svaly a väčšinou ani kĺby, je bicyklovanie. Tu dostávajú zabrať najmä nohy, zadok a stred tela. Podľa intenzity môžete hodinou jazdy na bicykli spáliť až 3 tisíc kJ, no ak to budete „flákať“, bude to oveľa menej, len tisíc.

Tenis, bedminton a squash: Skvelým športom na kondičku, posilňovanie svalstva rúk aj nôh a na chudnutie je tiež tenis. Ak sa mu budete venovať naozaj intenzívne a nepoľavíte, bez väčších problémov môžete za hodinu spáliť aj 3500 kJ. O niečo menej je to už pri bedmintone a squashi, okolo 500 až 600 kJ.

In-line korčule: Spojiť príjemné s užitočným v prípade pekného počasia umožňuje aj in-line korčuľovanie. Okrem toho, že výrazne podporuje získavanie kondície najmä na svaloch nôh, má pozitívny vplyv aj na kĺby, ktoré nadmerne nezaťažuje. Hodinou korčuľovania viete podľa intenzity spáliť okolo 2500 kJ.

Plávanie a cvičenie vo vode: Medzi tie druhy pohybu, ktoré najmenej zaťažujú kĺby a zároveň výborne pomáhajú na chudnutie, patrí plávanie. Pol hodina plávania znamená spálenie až 1500 kJ a podporu všetkých kostrových svalov. Ak máte radi vodný aerobik, tu viete za hodinu spáliť 2 tisíc kJ.

Veslovanie: Ak máte radi vodu, na chudnutie a spálenie prebytočných tukov a kalórií vám môže pomôcť aj veslovanie. Zhruba za hodinu veslovania viete spáliť okolo 2 tisíc kJ, pričom podporíte kondíciu a výkonnosť najmä sedacieho, stehenného a ramenného svalstva. Veslovať môžete aj na suchu v posilňovni.

Cvičenie v posilňovni: V prípade nepriaznivého počasia a v zime môžete pridať viac fyzickej aktivity a športovania v posilňovni. Najlepší je spinning, čiže jazda na stacionárnom bicykli, vďaka nej spálite za hodinu okolo 3700 kJ. Od 1500 do 2500 kJ môžete spáliť cvičením na stepperi, rotopede či bežeckom páse.

Pilates: Najmä u žien je veľmi populárnym športom pilates a mnoho z nich sa pýta, či im aj takýto druh aktivity môže pomôcť na chudnutie. Odpoveď je áno, ale skôr má vplyv na formovanie postavy a natiahnutie svalov. Počítajte s tým, že hodina pilatesu vám pomôže spáliť okolo 1200 kJ energie v tele.

Bežkovanie na lyžiach: Ak ide o zimné športy, bežkovanie na lyžiach patrí medzi tie, ktoré vám tiež môžu pomôcť s chudnutím. Počas jednej hodiny takejto aktivity by ste mohli spáliť aj 5 tisíc kJ, no len vtedy, ak budete mať naozaj vysoké a intenzívne tempo. Plusom je, že podporíte viacero svalových partií nôh aj rúk.

ŠPORTOVAŤ SA DÁ V KAŽDOM VEKU

Mnoho mužov aj žien vo vyššom veku, napríklad nad 60 či 65 rokov, si povie, že šport už nie je pre nich, veď ledva vládzu chodiť alebo sa hýbať. Je to zaužívaný omyl, pretože práve vtedy, ak začnete športovať, zistíte, že máte ešte stále dostatok energie a síl.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Okrem športovania, ktoré pomáha predovšetkým na spaľovanie kalórií a uložených tukov, sa oplatí pozerať aj na ich príjem a na životosprávu a stravovanie. Vyhýbajte sa však príliš agresívnym a rýchlym redukčným diétam, naopak, lepšie sú tie komplexné.

Dobrým príkladom takejto celkovej a overenej diéty je Keto diéta:

 • táto diéta má tri fázy a trvá 12 až 14 týždňov, ide teda o dlhodobejšiu diétu s postupným začiatkom chudnutia a nižším rizikom vzniku jojo efektu
 • v prvej fáze ide o nastolenie stavu ketózy, ktorý je dôležitý pre začiatok spaľovania tukov, v druhej práve o ich spaľovanie a v tretej o udržanie hmotnosti
 • ketóza je fyziologicky prirodzený stav energetického metabolizmu, kedy telo začína namiesto cukrov využívať primárne ako zdroj energie tuky a ich zásoby
 • aby ku ketóze prišlo, je nevyhnutné radikálne znížiť príjem sacharidov a to pod 50 gramov denne, rovnako tak sa znižuje aj denný príjem nezdravých tukov

Na rozdiel od iných diét však nehrozí pri Ketogénnej diéte hladovanie alebo chradnutie či úbytok svalovej hmoty a to preto, že sa zvyšuje príjem bielkovín v jedálničku. Rovnako tak je potrebné počas diéty vo vyššej miere konzumovať aj zeleninu, orechy a semená.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vďaka tomu podporujete nielen spaľovanie tukov, ale aj lepšie trávenie a metabolizmus a to v súvislosti s vyšším príjmom vlákniny. Diéta má aj ďalšie pozitívne efekty, napríklad preventívne pôsobí voči vzniku cukrovky a niektorých kardiovaskulárnych ochorení, rovnako tak aj znižuje hladinu cukru v krvi a normalizuje cholesterol a vysoký krvný tlak.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak budete chcieť Ketónovú diétu držať, musíte buď zmeniť jedálniček práve s cieľom zníženia sacharidov a zvýšenia bielkovín, prípadne využiť hotové produkty. Značka KetoMix je tou druhou cestou, nakoľko ponúka potraviny práve pre túto diétu.

Sortiment obsahuje rôzne hotové jedlá aj nápoje na proteínovom základe:

V ponuke KetoMix sa nachádzajú hlavné jedlá aj menšie potraviny a suroviny pre celodenné stravovanie, koktejly a tiež doplnky výživy na spaľovanie tukov

Pre tých, čo si zvolia túto značku, sú pripravené viaceré výhody a plusy:

 • jednoduchá príprava do 5 minút, napríklad k nápojom stačí len voda
 • komplexnosť, na jednom mieste viete nájsť všetko od raňajok po večere
 • záruka, že všetky potraviny, jedlá aj pochutiny sú v súlade s ketózou

Sortiment potravín KetoMix obsahuje najmä proteínové polievky, omelety, kaše, sušené mäso, cestoviny, dresingy, palacinky, nátierky alebo tyčinky, ktoré sú využiteľné celodenne. Ak by ste mali chuť maškrtiť, môžete siahnuť aj po sladkých a slaných pochutinách, chipsoch, čokoládach, dezertoch a iných sladkostiach, ktoré nenarušia ketózu.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Veľký je aj výber nápojov, predovšetkým v podobe koktejlov v prášku, kde stačí už len pridať vodu. Na výber máte rôzne príchute od kávy až po kokos a vanilku, rovnako tak aj vegánske koktejly. Na podporu efektívnejšieho chudnutia sú k dispozícii aj doplnky výživy.

Tie obsahujú L-Karnitín, známu aminokyselinu podporujúcu lepšie spaľovanie tuku. Všetky potraviny a nápoje sú bez rizikových chemických látok, prísad a konzervantov, okrem pečiva neobsahujú ani lepok, sú teda vhodné aj pre celiatikov. Môžete si ich zakúpiť jednotlivo aj v celých balíčkoch a to buď podľa miery nadváhy alebo času držania diéty.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak budete chcieť držať Ketónovú diétu práve s potravinami a nápojmi KetoMix, celý sortiment nájdete na www.ketomix.sk. Ide o oficiálnu webstránku značky, kde si viete pozrieť celé zloženie a navzájom si potraviny, jedlá, produkty a nápoje porovnať.

Nájdete tu aj oficiálny eshop, ktorý ponúka nasledovné výhody a plusy:

 • jednoduchý nákup cez počítač, mobilný telefón, tablet aj notebook
 • objednávka je zároveň rýchla a pohodlná, vybavíte ju priamo z domu
 • máte záruku a istotu originality produktov a tiež aj najlepšej ceny
 • rovnako tak máte dostatočnú flexibilitu pri výbere spôsobu platenia

Zaplatiť viete buď priamo kuriérovi a to v hotovosti, na výber sú však aj bezhotovostné spôsoby platenia a to buď cez internet banking alebo platobnou kartou online a vopred. Rovnako tak si viete vybrať z viacerých kuriérnych služieb a možností doručenia.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Zásielku si totiž viete prebrať buď priamo doma pri dverách, alebo si ju nechať doručiť na najbližšie odberné miesto Zásieklovne, kde si pre ňu môžete prísť kedykoľvek vám to bude vyhovovať. Dobrou správou je, že ani pri tom najväčšom balíčku diétnych produktov na celý mesiac nepresiahne hmotnosť 5 kg. Doručenie je zvyčajne do 3 pracovných dní.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

2 Hodnotení