Aké diétne raňajky sú najlepšie na chudnutie? Tu sú tipy na zdravé recepty, kaše a jedlá

Aké diétne raňajky sú najlepšie na chudnutie? Tu sú tipy na zdravé recepty, kaše a jedlá

Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Platí to bez ohľadu na to, či chudnete alebo nie, zdravé, výživné a vyvážené prvé jedlo dňa je dôležité pre celkovú fyzickú aj psychickú výkonnosť. O to dôležitejšie je, ak má ísť o diétne raňajky na chudnutie.

Čo sa týka potravín, ktoré môžete na raňajky konzumovať, tu býva výber pomerne pestrý. Môže ísť o rôzne ovsené kaše, zeleninu v kombinácii s mäsom či vajcami alebo aj celozrnné pečivo. Príklady na zdravé jedlá a jednoduché recepty si ukážeme aj v nasledujúcich riadkoch, rovnako tak si povieme, čo všetko viete spraviť pre komplexné chudnutie.

Ako vplývajú diétne raňajky na chudnutie a aké by mali byť

Raňajky sú prvým jedlom dňa, ktorého úlohou je dodať telu energiu minimálne do obeda a podporiť trávenie a metabolizmus. Ich základom by preto mali byť zelenina, ovocie a živočíšne či rastlinné suroviny, ktoré majú všetky potrebné živiny a vlákninu.

Vhodne zvolené raňajky spolu s pitným režimom môžu výrazne podporiť trávenie, naštartovať priebežné spaľovanie kalórií počas dňa a zároveň umožniť organizmu fungovanie a to z hľadiska fyzickej aj psychickej vitality a výkonnosti. Optimálne je, ak striedate jednotlivé jedlá počas týždňa, zabezpečíte tým pestrosť chutí aj prijatých živín.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Hoci univerzálny recept na raňajky neexistuje, dôležité je, aby:

 • obsahovali dostatok bielkovín potrebných pre svaly, naopak, minimum nezdravých tukov, no tie zdravé z orieškov alebo semien samozrejme využite
 • vám dodali dostatok energie, čo sa podarí aj s pomocou sacharidov, no určite nie tých rýchlych a jednoduchých, ale zložených, ktoré vám vydržia dlhšie
 • boli z hľadiska vitamínov a minerálov dostatočne výživné, najlepšie to zabezpečíte tým, že ich súčasťou budú aj surová zelenina alebo surové ovocie
 • obsahovali dostatok zdravých tekutín, konkrétne vody, aj preto sa odporúča po zobudení sa vypiť pohár vody a pol hodinu po ňom zjesť tuhú stravu

Medzi jedlá, ktoré by ste určite nemali raňajkovať, patria vyprážané jedlá, jedlá pripravované na veľkom množstve tuku, nadmerne solené a korenené jedlá a rovnako tak sladkosti. Pozor si dajte aj na príliš kalorické potraviny, tie sú na chudnutie nevhodné.

DAJTE SI POZOR NA NAJČASTEJŠIU CHYBU

Jednou z najčastejších chýb mnohých ľudí je, že si myslia, že ak nebudú jesť, schudnú. Veľa ľudí v tejto domnienke vynecháva práve raňajky, no dosiahnu opačný efekt. Výsledkom je, že pri najbližších jedlách to telo chce dobehnúť a namiesto chudnutia priberáte.

Aké jedlá, potraviny a recepty na diétne raňajky sú najlepšie

Prejdime teraz priamo k príkladom pre ideálne raňajky, ktoré budú diétne, chutné, zdravé a pomôžu vám na trávenie, metabolizmus, zníženie nadmernej chuti do jedla či pre lepšie spaľovanie tukových zásob počas dňa. Ich základom je pestrá paleta surovín.

Tu sú príklady, čo si môžete dať na raňajky a aké recepty použiť:

Ovsené vločky s jogurtom a ovocím: Ovsenými vločkami určite nič nepokazíte, ak chcete, aby boli raňajky dostatočne ľahké a diétne, potom ich skombinujte s probiotickým jogurtom a ovocím. Získate tak veľa vitamínov, vlákniny a zároveň dostatok zložených sacharidov. Použiť môžete jablko, čučoriedky, maliny, ananás, kiwi alebo banán.

Ovsené vločky s orechmi a medom: Druhou možnosťou, kde použiť tiež ovsené vločky, je ich kombinácia s medom a orieškami. V tomto prípade však musíte nechať vločky najskôr vo vode zmäknúť, potom k nim pridajte med a viacero druhov orechov, napríklad mandle, para orechy a vlašské oriešky. Získate tak minimum kalórií a maximum vlákniny.

Celozrnné pečivo so šunkou a vajíčkom: Celozrnné pečivo je tiež vhodné na raňajky, posilňuje totiž trávenie, metabolizmus a v kombinácii so živočíšnymi bielkovinami úspešne zaženie hlad na celé doobeda. Pri výbere šunky dajte prednosť tej chudej a kvalitnej, napríklad morčacej. Nezabudnite pridať dve vajíčka, prípadne aj paradajku.

Celozrnné pečivo so syrmi a zeleninou: Celozrnné bagetky či iné druhy pečiva je možné skombinovať aj so zeleninou, napríklad mrkvou, paradajkou, cibuľou, cesnakom, brokolicou, uhorkou a reďkovkami. Aby ste mali aj nejaké živočíšne bielkoviny, môžete použiť syr. Ako prílohu využite mäkký typ syru, ideálne mozzarellu alebo cottage cheese.

Müsli s jogurtom a ovocím: Zaujímavou alternatívou je aj müsli, avšak pozor, nesladené a bez rôznych syntetických prísad a sladidiel. Pridať k nemu môžete grécky jogurt, ktorý je veľmi zdravý a k tomu nejaké to citrusové alebo bobuľové ovocie. Hneď od rána tak získate ideálnu kombináciu bielkovín, sacharidov, vlákniny aj vitamínov.

Ovocný šalát: Čo tak spraviť si na raňajky šalát, ale tentokrát nie obvyklý zeleninový, ale ovocný? V tom prípade sa snažte o čo najpestrejšiu zmes druhov, získate aspoň čo najviac vitamínov a prospešných živín. Pokrájať môžete granátové jablká, marhule, banány, čučoriedky, maliny, jahody, kiwi a citrusové plody a pridať k nim oriešky.

Quinoa s ovocím: Možno ste si doteraz mysleli, že quinoa je využiteľná iba a len v hlavnom jedle počas dňa, no veľmi dobre sa hodí aj s ovocím. Ideálne je, ak k nej nastrúhate banán a jablko, pridať môžete aj trocha jogurtu a medu. Získate tak veľmi dobrú a výživnú kašu s veľkým obsahom vlákniny, ktorú môžete konzumovať teplú aj studenú.

Smoothies: Smoothies veľa ľudí považuje za nápoje, no ak použijete tie správne ingrediencie, získate výživné a dostatočne husté raňajky. Takto si viete v mixéri spraviť ovocné aj zeleninové smoothies so surovín spomínaných vyššie, určite k nim pridajte aj chia semená, ľanové semená a ovsené vločky, váš metabolizmus tým len posilníte.

Zeleninové muffiny: Netradičné raňajky si viete spraviť aj s pomocou zeleniny ako jedinej suroviny. Do misky našľahajte vajcia, mozzarellu a rôzne druhy nadrobno pokrájanej zeleniny, napríklad rajčiny, papriku či uhorku. Naplňte touto zmesou plech na muffiny a dajte piecť. Keď budú koláčiky hotové, môžete k nim pridať aj čerstvú zeleninu.

NEZABÚDAJTE NA PITNÝ REŽIM

Mnoho ľudí si mylne myslí, že ak konzumujú polievky počas dňa, majú dostatok tekutín a nemusia už riešiť pitný režim. Opak je pravdou, hlavne ak ide o chudnutie, trávenie a metabolizmus. Denne by ste mali prijať aspoň 2,5 litra vody a to okrem polievok.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Pre tých, čo potrebujú schudnúť naozaj efektívne a viditeľne, je najlepším riešením komplexnejšia zmena životosprávy a stravovania. Takúto zmenu prináša aj Ketogénna diéta, ktorá je založená na dlhodobej úprave jedálnička, čo napomáha chudnutiu.

Cieľom diéty je ketóza, ktorá je založená na nasledovných princípoch:

 • základom je zmena pomeru prijímaných živín, najviac redukovať treba príjem sacharidov, v menšej miere aj tukov, najmä pokiaľ ide o tie nezdravé
 • naopak, zvýšiť je potrebné príjem bielkovín, ktoré plnia funkciu stavebnej a zásobnej látky pre fyzickú vitalitu, nakoľko sú dôležitú pre výkonnosť svalov
 • rovnako tak musí byť súčasťou jedálnička vo vyššom množstve aj vláknina a to v podobe zeleniny, odporúčajú sa pravidelne konzumovať aj orechy a semená
 • výsledkom spomínaných zmien je to, že v tele dochádza ku ketóze, čo je metabolický stav, počas ktorého telo používa ako primárny zdroj tuky a nie cukry

Ketóza je stav, ktorý je pre telo prirodzený, len väčšina ľudí ho nedosiahne práve vďaka bežnému jedálničku. Ako náhle však znížite príjem sacharidov pod 50 gramov denne, telo začne používať  spaľovanie tukových zásob ako zdroj energie a to je práve ketóza.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ketónová diéta trvá obvykle aj 3 mesiace, má viacero fáz a vďaka tomu sa minimalizuje riziko tzv. jojo efektu. Zároveň má, aj vďaka viacerým spomínaným zmenám v jedálničku, pozitívne efekty na zvýšenie tzv. dobrého cholesterolu, rovnako tak zníženie hladiny cukru v krvi a pôsobí preventívne voči cukrovke aj niektorým kardiovaskulárnym chorobám.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Vzhľadom na to, že základom tejto diéty je radikálna zmena jedálnička, je pre mnohých ľudí jej realizácia na prvý pohľad príliš náročná. Tento aspekt však viete vyriešiť vďaka špeciálnemu diétnemu programu KetoMix určenému práve pre túto diétu.

Základom programu je ponuka potravín a jedál proteínového charakteru:

V sortimente nájdete proteínové polievky, hlavné jedlá a potraviny, rovnako ta proteínové tyčinky a tiež nápoje, ktoré majú podobu koktejlov s rôznou príchuťou

Čo sa týka týchto jedál a nápojov, majú viacero praktických vlastností:

 • sú vyvážené z hľadiska bielkovín a živín spĺňajú podmienky Keto diéty
 • obsahujú dostatok vitamínov a minerálov, z tohto pohľadu sú kvalitné
 • viete ich pripraviť jednoducho a rýchlo do 5 minút bez náročného varenia

Ponuka proteínových jedál zahŕňa omelety, kaše, palacinky, pečivo, sušené mäso, cestoviny, nátierky a dresingy, no aj doplnkové potraviny v podobe sladkých a slaných pochutín, napríklad čokolád, chipsov alebo perníkov. Samozrejmosťou sú aj proteínové tyčinky, ktoré vám dodajú nevyhnutnú porciu bielkovín využiteľných kedykoľvek počas dňa.

Ak ide o nápoje, v tomto ohľade ponúka KetoMix hlavne hydrolyzované koktejly, kde máte k dispozícii ochutené aj neochutené koktejly, prípadne aj vegánske. Všetky tieto nápoje sú zdrojom kvalitnej srvátkovej a sójovej bielkoviny a ich príprave je otázkou pár minút.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Spomínané potraviny si viete bez väčších problémov zakúpiť jednotlivo alebo aj v rámci balíčkov, kde získate na jednu objednávku stravovanie nielen na celý deň, ale aj na viac týždňov od 7 dní až po mesiac. Na doplnenie efektu pri spaľovaní tukov môžete dokúpiť aj kapsuly s obsahom L-Karnitínu, prípadne výživové doplnky na detoxikáciu tráviacej sústavy.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Chceli by ste Keto diétu skúsiť a to s využitím práve produktov značky KetoMix? V takom prípade si viete celý sortiment pozrie a porovnať na oficiálnej webstránke www.ketomix.sk, kde nájdete nielen značkový eshop, ale aj všetky potrebné informácie o diéte.

Nakupovanie cez internet je pomerne jednoduché a prináša výhody:

 • platiť môžete nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostne a cez internet
 • objednávka je vecou zopár minút a kliknutí a spravíte ju aj cez mobilný telefón
 • netreba nikam ísť, nákup aj doručenie vybavíte z pohodlia vášho domova
 • máte záruku originality a najlepšej ceny, ide totiž o oficiálny eshop

Pre tých, čo budú chcieť platiť bezhotovostne, sú k dispozícii možnosti platby cez internet banking ale aj platobnou kartou online, v prípade hotovostnej platby je k dispozícii štandardná dobierka a platba kuriérovi. Vybrať si viete aj z viacerých spôsobov doručenia.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem štandardnej zásielky domov si ju viete nechať poslať aj do najbližšieho odberného miesta Zásielkovne. Na výber máte viacero kuriérnych služieb, doručenie je štandardne do 3 pracovných dní. Zásielka vám príde diskrétne zabalená a ani v prípade toho najväčšieho balíčka potravín a produktov na dlhšie obdobie nepresiahne hmotnosť 5 kg.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.00

2 Hodnotení