Čo pomáha na prejedanie sa, aké má príznaky, aké sú následky a tipy na rýchlu pomoc

Čo pomáha na prejedanie sa, aké má príznaky, aké sú následky a tipy na rýchlu pomoc

Medzi na prvý pohľad nevinné prehrešky a zlozvyky, avšak s výraznými následkami na zdravie, patrí prejedanie sa. V mnohých prípadoch je za týmto stavom psychika, najmä ak ide o stres alebo nezvládnuté životné situácie, vtedy je to akési volanie o pomoc.

V iných prípadoch je zvýšený príjem potravín dôsledkom hormonálnej nerovnováhy, príkladom je obdobie pred a počas menštruácie u žien. V tehotenstve zas nastáva prejedanie sa aj vplyvom potreby zvýšeného príjmu živín pre telo matky a pre vyvíjajúci sa plod. Najhoršie je, ak nastáva večer a sladkosťami, prípadne ide o nočné prejedanie sa.

Čo je prejedanie sa, ako vzniká a aké má príznaky

Prejedanie sa je označenie stavu, kedy človek vo zvýšenej miere prijíma potraviny, jedlá alebo aj nápoje a to nad rámec jeho energetickej potreby. Práve jedálniček a pitný režim sú dôležitým faktorom príjmu potrebných živín, čo vplýva aj na ľudské zdravie.

Pokiaľ je však príjem týchto živín nadpriemerný, dochádza k problému s ich využitím, čo sa prejaví dvoma následkami. Prvým sú tráviace ťažkosti, tým druhým zvyšovanie hmotnosti a neskôr nadváha či obezita. Navonok sa prejedanie prejavuje zvýšenou hmotnosťou, nadmerným ukladaním tuku v problémových partiách a problémami s kondíciou.

Cholagol

 • Pôsobenie na žlčovú sústavu
 • Použitie pri chorobách žlčníka a žlčových ciest
 • Vplyv na tráviace ťažkosti

Iberogast

 • Pôsobenie na reflux
 • Účinky proti bolesti žalúdka a brucha
 • Tlmenie žalúdočných kŕčov a nevoľnosti

Nolpaza 20

 • Zníženie žalúdočnej kyseliny
 • Pôsobenie aj prevencia na pálenie záhy
 • Predchádzanie vredovým ochoreniam

NO-SPA

 • Kŕče súvisiace s tráviacim systémom
 • Kŕče vylučovacej sústavy
 • Pomocná liečba

Hylak forte

 • Tráviace ťažkosti
 • Problémy zápalového charakteru
 • Probiotické účinky

Čo sa týka procesu a postupu vzniku prejedania sa, platí to, že:

 • najčastejšie ide o problém so zvýšeným apetítom, za čo je zodpovedná nerovnováha hormónov grelín a leptín, ktoré usmerňujú pocit hladu alebo zasýtenia sa
 • veľkú úlohu hrá však aj spôsob stravovania, pokiaľ je nepravidelné alebo ak dochádza k vynechávaniu jedál, organizmus potrebuje zásoby doplniť jednorazovo
 • dôležitý je nielen objem jedla, ale aj pomer a objem niektorých živín, napríklad rýchle cukry skôr vyvolávajú pocit hladu, rovnako ako aj nedostatok proteínov
 • za prejedaním sa môžu byť aj psychické ťažkosti, hlavne pokiaľ ide o bulímiu, prípadne rôzne poruchy a ťažkosti súvisiace so stresom alebo nervozitou

POZOR NA VÁŽNEJŠIE KOMPLIKÁCIE

Nielen nadváha, ale pri dlhodobom prejedaní vám hrozia aj oveľa vážnejšie komplikácie a to s vplyvom na zdravie celkovo. Ide o metabolický syndróm, ktorý znamená súhrn vážnejších ochorení vrátane zvýšenej hmotnosti, cukrovky a ischemickej choroby srdca.

Príčiny a kedy vzniká prejedanie sa

Prejedanie sa je teda stav, ktorý vzniká na základe zvýšeného príjmu potravín, jedál alebo aj rôznych hustejších typov nápojov. Za vznikom prejedania sa a následne aj jeho následkov, čiže nadváhy a obezity, je viacero faktorov, či už interných alebo externých.

Toto sú tie vplyvy a príčiny, s ktorými by ste mali počítať najviac:

Zlá životospráva: Najčastejšie dochádza k prejedaniu sa vplyvom zlej životosprávy. V tomto ohľade ide buď o problémy so zdravým stravovaním, prípadne o nadmernú fyzickú aktivitu. Oba faktory vplývajú na pocit hladu a to počas dňa, ako aj večer a v noci.

Ochorenia a poruchy: Viaceré metabolické ochorenia, napríklad cukrovka, ale aj choroby týkajúce sa tráviaceho ústrojenstva, môžu tiež spôsobiť prejedanie sa. V týchto prípadoch býva ovplyvnená chuť do jedla, čiže apetít, ale napríklad aj hladina cukru v krvi.

Hormonálne zmeny: V mnohých prípadoch môže byť prejedanie sa dôsledkom zmien v hormonálnej rovnováhe. Ide jednak o rovnováhu grelínu a leptínu, čo sú hormóny regulujúce sýtosť a hlad, ale aj nerovnováhu počas menopauzy alebo v tehotenstve.

Psychické vplyvy: Nielen fyziologické problémy a ťažkosti, ale aj psychika zohráva pri prejedaní sa významnú úlohu. Platí, že najčastejšie spôsobujú prejedanie sa stres, nervozita, partnerské problémy, ťažkosti v práci a strach z nejakej udalosti v budúcnosti.

Riešenie prejedania sa doma

Prejdime teraz od popísania problému a jeho príčin až ku konkrétnym možnostiam, akým spôsobom znížiť mieru a intenzitu prejedania sa. Veľa viete spraviť aj doma, najmä v prípade kombinácie opatrení potláčajúcich negatívne vplyvy a stimulujúcich pozitívne.

Naopak, potrebujete niečo komplexné a dlhodobé typu Keto diéta:

Pravidelnosť stravovania

To základné, čo treba v prípade prejedania sa riešiť, je spôsob stravovania. V tomto ohľade je dôležitá pravidelnosť a čo najväčší počet jedál počas dňa, ale s menšou veľkosťou porcie. Ideálne je mať 5 jedál denne, to posledné jedzte najneskôr 3 hodiny pred spaním.

Optimalizácia pomeru živín

Okrem spôsobu stravovania treba pozerať aj na jedálniček. To, že z neho musíte vyhodiť najviac nezdravé potraviny, je jasné. Dajte si však pozor aj na pomer živín, minimálne polovica by mala byť tvorená bielkovinami, najmenej nech je tzv. rýchlych cukrov.

Eliminácia psychických faktorov

Snažte sa vplývať nielen na tie fyziologické príčiny, ale aj na faktory súvisiace s psychickou vitalitou alebo psychohygienou. Minimalizujte stres, nervozitu a napätie, hlavne pokiaľ ide o pracovné povinnosti, pripravujte si aj celodenný plán a časový harmonogram.

Celodenný pitný režim

Na hlad, ale aj mieru trávenia a metabolizmu, má veľký vplyv nielen stravovanie, ale rovnako tak aj pitný režim. Tu by mala byť základom čistá a neochutená voda, ktorú by ste mali piť počas celého dňa každú hodinu až dve. Dokopy vypite za deň aspoň 2,5 litra.

Zdravé maškrty a pochutiny

V prípade, že chcete zahnať hlad, no zároveň neviete odolať nejakému „maškrteniu“ počas dňa alebo večer, ideálne je, ak zvolíte tzv. zdravé maškrty a pochutiny. Skúste napríklad nakrájanú zeleninu, nízkosacharidové ovocie či kombináciu orechov a semien.

Oddych cez deň aj v noci

Za prejedaním sa môžu byť aj problém s nedostatkom oddychu a zvýšenou fyzickou námahou, čo prirodzene stimuluje aj pocit vyššieho apetítu. Treba preto mať viac oddychu počas dňa a najmä dostatok kvalitného a nepretržitého spánku aspoň 8 hodín.

Komplexný a dlhodobý diétny program

Ak sa nechcete spoliehať iba na čiastkové zmeny, môžete siahnuť aj po dlhodobejších a komplexných diétach. Tie majú zásadný vplyv na stravovanie a dokážu obmedziť pocit hladu aj prejedania. Neplatí to však pre krátkodobé, drastické a redukčné diéty.

NA RIEŠENIE POTREBUJETE DISCIPLÍNU

Riešenie problému s prejedaním sa je v prvom rade o disciplíne. Všetky vyššie spomínané možnosti sú len natoľko úspešné, ako úspešná bude vaša sebadisciplína. Snažte sa vytrvať a buďte trpezliví, tak môžete poraziť chuť na maškrtenie a aj prejedanie sa.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Dokázali ste obmedziť alebo minimalizovať prejedanie, no aj tak sa vám zdá, že ručička váhy je stále príliš vysoko? V takom prípade trpíte nadváhou a tu už je potrebné konať ráznejšie. Ako? Napríklad aj pomocou diét, no nie tých rýchlych alebo krátkodobých.

Naopak, potrebujete niečo komplexné a dlhodobé typu Keto diéta:

 • táto diéta trvá zvyčajne 12 až 14 týždňov a má tri fázy, čiže chudnutie je komplexné a postupné, zároveň sa tak minimalizuje riziko známeho jojo efektu
 • ako už hovorí názov, diéta je založená na ketóze, čo je fyziologický stav energetického metabolizmu, kedy sa ako energia využívajú tuky namiesto cukrov
 • vďaka tomu prichádza k spaľovaniu tukových zásob v uložených tukových tkanivách, čo je z pohľadu chudnutia najlepšie riešenie a s viditeľným efektom
 • okrem toho pomáha táto diéta aj na celkovú podporu a stimuláciu trávenia a celkovo metabolizmu, podporuje zdravé zažívacie procesy a to dlhodobejšie

Základom diéty je zmena jedálnička a to tak, že znížite príjem nezdravých tukov a najmä sacharidov, v prípade sacharidov pod 50 gramov za deň. Vďaka tomu sa telo po 2 až 3 dňoch dostane do stavu ketózy, čo naštartuje chudnutie práve cez spaľovanie tukov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Zároveň s tým sa v jedálničku zvyšuje aj príjem bielkovín. Tie sú dôležité z pohľadu svalstva, nakoľko sú základnou stavebnou látkou svalových vlákien a ovplyvňujú teda aj výkonnosť, ale pomáhajú aj na zmiernenie hladu. Konzumovať treba aj viac zeleniny, ktorá je bohatá na vlákninu, rovnako tak by ste mali do jedálnička zaradiť orechy a tiež semená.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ketónová diéta má teda viacero výhod, no aj jednu nevýhodu. Ide o nutnosť radikálnej zmeny jedálnička, hlavne prípravu jedál bohatých na bielkoviny. Pokiaľ by ste si chceli situáciu uľahčiť, existuje ešte jedna cesta. Tou cestou je sortiment značky KetoMix.

V ponuke tohto producenta sú produkty určené práve pre túto diétu:

KetoMix je diétnym programom, ktorý ponúka hotové jedlá, nápoje, potraviny či koktejly s vysokým obsahom proteínov a tiež doplnky výživy na spaľovanie tuku

Všetky jedlá aj nápoje viete pripraviť rýchlo a do 5 minút a zároveň:

 • máte istotu, že sú dobrým zdrojom bielkovín a sú v súlade s diétou
 • na jednom mieste vybavíte komplexne celý jedálniček aj pitný režim
 • okrem pečiva nie je v jedle ani nápojoch lepok a sú aj pre celiatikov

Sortiment potravín značky KetoMix zahŕňa proteínové polievky, omelety, kaše, palacinky, sušené mäso, cestoviny, pečivo, omáčky, dresingy, tyčinky a iné potraviny či suroviny pre prípravu všetkých jedál od raňajok až po večeru. Ak budete mať chuť na chipsy, čokoládu, perníky, krekry alebo iné dezerty, sladkosti či pochutiny, nie je to problém.

Aj tieto druhy potravín má KetoMix v ponuke, pričom podobne, ako pri hlavných jedlách, aj pri týchto sú základom bielkoviny a tak ani takéto pochutiny nenarušia vašu ketózu. Veľký výber je aj v prípade nápojov, najmä ak ide o proteínové koktajly v prášku.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

V tomto prípade sa jedná o nápoje, ktoré sú veľmi dobrým zdrojom srvátkovej a sójovej bielkoviny, pričom platí, že na výber máte viacero príchutí od vanilky až po ovocné chute. Okrem jedál a potravín má KetoMix vo svojom sortimente aj doplnky výživy v podobe kapsúl a tabliet, ktoré obsahujú L-Karnitín, aminokyselinu známu spaľovaním tuku.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak by ste chceli Ketogénnu diétu vyskúšať a to práve s využitím potravín a produktov KetoMix, celý sortiment nájdete na oficiálnom webe značky www.ketomix.sk. Tu sa nachádzajú aj informácie o zložení produktov a tiež detaily o diéte ako takej.

Pokiaľ ide o eshop, ktorý je tiež na webstránke, nakupovanie v ňom:

 • je výhodné, ide o oficiálny obchod, čiže máte najlepšie možné ceny
 • je otázkou zopár minút, vybavíte ho cez počítať, tablet aj smartfón
 • vyriešite priamo z pohodlia domova, rovnako tak, ako aj doručenie
 • je flexibilné pokiaľ ide o možnosti platby v hotovosti aj cez internet

Spomínané potraviny, jedlá aj nápoje si môžete bez akýchkoľvek problémov kúpiť tak jednotlivo, ako aj v ucelených balíčkoch, napríklad na 7, 14, 21 alebo 30 dní diéty. Môžete si nechať aj poradiť pri výbere jedálnička, značka má svoju oficiálnu infolinku.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka platby, tu máte na výber dve možnosti a to buď platiť priamo pri doručení v hotovosti, alebo zaplatiť vopred a online, či už cez internet banking alebo platobnou kartou. Ak ide o doručenie, to je obvykle záležitosťou 3 pracovných dní a na výber máte viacero kuriérnych služieb. Pri väčšej objednávky neplatíte za doručenie poštovné.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie